pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 14 czerwca 2021r.   imieniny: Bazylid, Eliza, Justyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Kasacja pojazdów Barlinek

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
ZAKAZ ROZMÓW PRZEZ TELEFON NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Pamiętacie taką akcję „Odłóż telefon i żyj!”? Miała ona na celu zwrócić uwagę na zwiększającą się liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych. Do tragicznych w skutkach zdarzeń dochodziło, gdy pieszy zajęty swoim telefonem komórkowym, wchodził na przejście bądź torowisko, nie spoglądając wcześniej, czy nic nie nadjeżdża.

 

REKLAMA

 

Pieszy wpatrzony w telefon i skierowaną głową w dół, mógł przeczytać wymalowane tuż przed przejściem hasło „Odłóż telefon i żyj!”. Takie akcje, odbyły się m.in. w Katowicach czy Warszawie. Dziś, to nie kampania zwraca uwagę na skalę tego problemu, a określa to w precyzyjny sposób prawo. 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Według nowych przepisów, zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię.

 

ZAKAZ ROZMÓW PRZEZ TELEFON NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

 

Dodatkowo, pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko wtedy, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdami, są zobowiązani do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą. Ustawa nie zwalnia pieszych z obowiązku zachowania ostrożności i zabrania im się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przez jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

 

ZAKAZ ROZMÓW PRZEZ TELEFON NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

 

Nowa ustawa, ujednolica także dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów w terenie zabudowanym, to od dziś 50km/h (chyba że znaki stanowią inaczej). Prędkość ta obowiązuje przez całą dobę. Na drogach ekspresowych i autostradach, kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza. Czyli krótko mówiąc - przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

 

Przypominamy także, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, jest wykroczeniem. Taki przepis istnieje już od kilku lat. Za rozmowę, pisanie sms w trakcie jazdy, kierujący jest karany mandatem w wysokości 200 zł oraz otrzymuje 5 pkt. karnych - powiedział nam oficer prasowy KPP w Myśliborzu asp. sztab. Jacek Poleszczuk.

Dodał również, że o nowych zasadach w ruchu drogowym, m.in. w trakcie kontroli, będą informowali policjanci.

 

M.Przybylska

 

ZAKAZ ROZMÓW PRZEZ TELEFON NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

 

Pin It

Komentarze

-3

Guest

Te pierwsze dwie zmiany to do zrozumienia. Ale ta ostatnia to jakaś pomyłka. Nie wyobrażam sobie żeby ktoś jadąc 120/km na godzinę zaczął zmieniać pass 60 metrów za pojazdem aby go wydziedzicz. A jak już na innym pasie będzie inny pojazd no to mamy problem, nikt nigdzie nie pojedzie :)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.