Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
3.4 1 1 1 1 1 Ocena 3.40 (5)
WRACAJĄ PROBLEMY NA ŚCIEŻKACH ROWEROWYCH

Cieplejsze dni sprawiają, że na ścieżkach rowerowych pojawia się coraz więcej rowerzystów. Niestety pojawiają się też stare problemy. Oprócz rowerzystów, na ścieżkach rowerowych można spotkać pieszych, rolkarzy, czy osoby jeżdżące na deskorolkach. Oto zdarzenie, jakie spotkało naszą czytelniczkę.

 

REKLAMA

 

"Jechałam jak zwykle ścieżką rowerową w stronę Dzikowa - opowiada kobieta. Spokojnie, pomału. W oddali zauważyłam, że po ścieżce porusza się pieszy. Kiedy podjechałam bliżej, w ostatniej chwili doszło do mnie, że pieszy ma w ręce smycz, na której prowadzi psa. Niestety pies był po drugiej stronie ścieżki i smycz zahaczyła się o kierownicę mojego roweru. Wystraszona, przy próbie gwałtownego hamowania wywróciłam się. Pies wyskoczył z rowu i zaczął na mnie szczekać. Jego właściciel skomentował sprawę jednoznacznie, powinnam uważać i żebym się nie bała bo piesek jest mały i nie gryzie. Spytał, czy nic mi się nie stało i sobie poszedł. Wróciłam do domu. - Odechciało mi się dalszej jazdy. "

Nie jest to jedyny przypadek z pieszymi i psami na ścieżkach rowerowych. Jakiś czas temu rowerzystka została zaatakowana przez trzy psy. Jeden był na smyczy prowadzony przez pieszego, dwa nie wiadomo skąd się tam wzięły. Cyklistka została przez jednego z czworonogów ugryziona. Pieszy uciekł, ona musiała przyjąć bolesne zastrzyki.

Poniżej informacja jaką otrzymaliśmy od zespołu prasowego KWP w Szczecinie:

Zgodnie z przepisami wynikającymi z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym po drogach dla rowerów mogą poruszać się rowerzyści, osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch oraz hulajnóg elektrycznych. Piesi mogą korzystać z drogi dla rowerów tylko w przypadku braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich.

Pieszy (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej) poruszając się po drodze dla rowerów ma obowiązek ustępować pierwszeństwa wymienionym osobom uprawnionym do korzystania z drogi dla rowerów.

Obowiązku takiego nie ma w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami oraz osobami poruszającymi się przy pomocy urządzeń wspomagających ruch.

Nadmienić należy również, iż pieszy poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym po drodze dla rowerów jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nie definiuje wprost sposobu poruszania się po drogach ze zwierzętami domowymi.

Art.35 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym definiuje jedynie sposób pędzenia zwierząt oraz jazdy wierzchem. Nie ma bezpośredniego zakazu poruszania się pieszego z psem po drodze dla rowerów, o ile spełnione są warunki dopuszczalności poruszania się pieszego po drodze dla rowerów.

Nadmienić należy jednocześnie, że osoba, która trzyma zwierzę jest zobowiązana do zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności zgodnie z art.77 Kodeksu Wykroczeń.

 

Jacek Słomka

 

Komentarze

+1

Guest

Czego w interpretacji przepisów nie rozumiecie ?jeżeli nie ma chodnika obok albo innej możliwości to pieszy ma pełne prawo poruszania się taka drogą .
+2

Guest

Cytuję Guest:


Idąc tym tropem samochody wypad z parkowania na chodnikach,nieraz przejść nie można Jak już się nie mieścimy to może będzie motywacja do zadbania o sylwetkę. ;-)
Ja akurat o swoją sylwetkę martwić się nie muszę,ale po chodniku wolałabym iść nie omijając samochodów
+1

Guest

Cytuję Guest:
Myślę że każdy ma prawo do tego co jest ale nie każdy może rozumie jak i kto ma prawo z tego korzystać ja często jadę samochodem ulicą szosową i od ulicy Moniuszki do ronda muszę jechać za rowerzystą bo ten pan nie widzi że metr z boku jest ścieżka dla rowerów a gdy już udało mi się dojechać i powiedzieć przez uchylone okno to ten pan coś nie miłego powiedział a potem pokazał środkowy paluszek.miły panie może jak pan będzie to czytał to od wczoraj zamontowałem wideorejestrator a on rejestruje i głos i obraz więc do zobaczenia bo czas trzeba przypominać że droga to nie chodnik pies nie rower itd...


No droga to nie chodnik,to dlaczego na chodnikach parkują sobie samochody,że nawet przejść trudno. Jak idzie więcej jak 1 osoba,albo jeszcze z wózkiem,to nie przecicne się między autem a ogrodzeniem przy budynku i musze zejść na Jezdnie i kawałek przejść ulicą...BO SAMOCHODZIK prawie na całej szerokości chodnika SE STOI
+11

Guest

Myślę że każdy ma prawo do tego co jest ale nie każdy może rozumie jak i kto ma prawo z tego korzystać ja często jadę samochodem ulicą szosową i od ulicy Moniuszki do ronda muszę jechać za rowerzystą bo ten pan nie widzi że metr z boku jest ścieżka dla rowerów a gdy już udało mi się dojechać i powiedzieć przez uchylone okno to ten pan coś nie miłego powiedział a potem pokazał środkowy paluszek.miły panie może jak pan będzie to czytał to od wczoraj zamontowałem wideorejestrator a on rejestruje i głos i obraz więc do zobaczenia bo czas trzeba przypominać że droga to nie chodnik pies nie rower itd...
+8

Guest

Ścieżką rowerowa to nie chodnik tylko droga dla rowerów. Dla mnie karać i tyle. Dla pieszych są chodniki ... dlaczego nie chodzą sobie z pieskami środkiem ulicy ?
+4

Guest

Idąc tym tropem samochody wypad z parkowania na chodnikach,nieraz przejść nie można Jak już się nie mieścimy to może będzie motywacja do zadbania o sylwetkę. ;-)
+11

Guest

Zmieścimy się wszyscy. Jedynie psy wydają się tu problemem, bo smycz w poprzek drogi czy puszczanie luzem stwarza zagrożenie. Poza tym pamiętać że w PL jest ruch prawostronny i zachowywać się w sposób przewidywalny. I będzie dobrze
+11

Guest

Wszystkim malkontentom z uwagi , że niedługo pierwszy dzień wiosny. Bądźmy mili i uprzejmi dla siebie , będzie nam się lepiej żyło i słońce wtedy świeci jaśniej. Pozdrowienia dla rowerzystów , rolkarzy spacerowiczów , tych z pieskami - dużo uśmiechu na co dzień
+16

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Ścieżka rowerowa jest rowerowa jak sama nazwa wskazuje.

Idąc tym tropem. Jak sama nazwa wskazuje, jezdnia jest do jeżdżenia a chodnik do chodzenia. W związku z tym rowerzyści "wypad" z chodników.


Idąc tym tropem samochody wypad z parkowania na chodnikach,nieraz przejść nie można

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież