niedziela 4 czerwca 2023r.   imieniny: Bazyliusz, Franciszek, Karol

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
1 1 1 1 1 1 Ocena 1.00 (1)
BILI REKORDY NA SPORTOWYM PIKNIKU

Dopisała pogoda, dopisały też dzieci, których ponad 120 wzięło udział w święcie sportu dla najmłodszych pn. „Festiwal rekordów na Orliku 2022”. Ta plenerowa impreza zawitała na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej w miniony czwartek 09 czerwca br., za sprawą animatorów sportu, Marka Kurzawskiego i Mirosława Jankowskiego.

 

REKLAMA

 

W całej Polsce jest tylko10 miejscowości, gdzie realizowany jest ten projekt przez Fundację „ORŁY SPORTU” z Pucka, w całości finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W czwartkowe przedpołudnie uczniowie klas drugich i trzecich barlineckich szkół (SP 1, SP 4, „Radosnej”) oraz podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”, wystartowało w swojej pierwszej olimpiadzie sportowej, w której dopingowani byli przez liczną grupę rodziców i dziadków. Ale prawdziwą wisienką na torcie tych orlikowych zawodów był udział w nim dwukrotnego, złotego medalisty paraolimpiad w Londynie i Rio de Janerio, lekkoatlety (skoczka wzwyż z rekordem życiowym 222 cm) Macieja Lepiato z Gorzowa Wielkopolskiego.

Impreza rozpoczęła się uroczystą defiladą uczestników, na czele której maszerowały poczty z flagą, polską, ukraińską (startowały też dzieci z Ukrainy) i olimpijską. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu naszych wschodnich sąsiadów, wszystkich obecnych na malowniczym „orliku”, otulonym wiosenną zielenią okolicznych drzew, przywitał Burmistrz Barlinka, Dariusz Zieliński. Słowa pozdrowienia i życzenia wspaniałej zabawy skierowali też do miluśińskich sportowców: Vicedyrektor „Jedynki” Mariusz Sieniawski oraz Prezes „Bratka”, Zofia Gągało. Potem szczególne znaczenie tej rywalizacji sportowej podkreślono zapaleniem znicza, przy rytmach hymnu olimpijskiego. W tym samym czasie przyjazny charakter imprezy i pokój, o który walczą teraz Ukraińcy, zaakcentowano puszczeniem „do nieba” stada gołębi. Tą prologową część zawodów zakończył krótki referat na temat polskich sportowców, którzy wsławili się w walce o wolność naszej ojczyzny. A bardzo wzruszającym, a zarazem pięknym podsumowaniem tej prelekcji, była pieśń patriotyczna w wykonaniu duetu solistek, Ines i Rozalki Siwek.

 

 

Takiej okazji nie można było zmarnować, toteż sportowy mistrz paraolimpiad, Maciej Lepiato, opowiedział wszystkim o początkach i późniejszym przebiegu swojej kariery. Do Barlinka przywiózł ze sobą medale olimpijskie i inne ordery, które można było oglądać i wziąć do rąk. Później dzieci zadawały sympatycznemu lekkoatlecie pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. A że przed każdym startem na olimpiadzie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, ćwiczenia z mistrzem były dla dziewczynek i chłopców wielką frajdą.

Główna część „Festiwalu bicia rekordów na Orliku 2022” to starty indywidualne sportowej dziatwy w ośmiu konkurencjach, gdzie uzyskiwały swoje najlepsze rezultaty. Dzieci pchały kulą, rzucały i strzelały do bramki, skakały w trójskoku i na skakance, ścigały się w workach i w slalomie hokejowym oraz brały udział w skoku dosiężnym obunóż. Na koniec tego bloku konkurencji rozegrano jedną dyscyplinę drużynową, biegano w sztafecie dookoła boiska. Ścigały się wszystkie dzieci, a kiedy pojawiały się luki w drużynie, uzupełniały je mamy, tatusiowie i wychowawczynie startujących klas. Wyścigowi temu towarzyszył niesamowity doping młodych sportowców, których wspomagali rodzice i dziadkowie. A w czwartek ze swoimi uczniami oraz podopiecznymi na boisku przy ul. Leśnej były: Olga Filary („Radosna”), Joanna Maciejewska, Ewa Dąbrowska, Martyna Wojtaszak, Anna Lasota, Katarzyna Rzepka („Bratek”), Beata Szulc – Ogunbiyi, Lidia Lewandowska (SP 4), Lucyna Szkwarek, Sylwia Stanisz i Elżbieta Sufleta (SP 1).

Każdy młody sportowiec, bijący swoje rekordy na olimpiadzie, został uhonorowany złotym medalem i plecakiem turystycznym. Najlepsi w swoich grupach – Pola Gaładyk, Kacper Zwoliński, Mikołaj Ściesiek, Nikodem Trepanowski, Przemysław Augustyniak, Michał Bogusław – zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami. Takie same dwa trofea wręczył mistrz Maciej Lepiato za ogólne wyniki w sztafecie biegowej.

Cały czas podczas trwania zawodów młodzi sportowcy mogli relaksować się do woli na urządzeniach zabawowych. Do ich dyspozycji były przygotowane dwa zamki dmuchane i „małpi gaj”. Mogli także zaspakajać potrzeby żołądka, ciała i duszy. Non stop oblegane było stoisko z gratisową watą cukrową i popcornem. Ponadto panie z BOK „Panorama” Anna Adamiok modelowała dzieciom balony i tworzyła torby z koszulek, natomiast pani Alicja Stadnik malowała twarze i zaprezentowała pokaz baniek mydlanych. Nie nudzili się startujący, bawiła się również dziatwa przybyła na boisk z pobliskiej szkoły.

Sportowy piknik na „orliku” zakończył się pizzowym posiłkiem, na którym nie brakowało przepysznych ciast, owoców, napojów i własnych wypieków. Miłym akcentem tej imprezy była też wizyta redakcji sportowej szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jeszcze tego samego dnia w czwartek, na kanale TVP 3 Szczecin można było zobaczyć relację z barlineckiego festiwalu bicia rekordów w wydaniach „Kroniki”.

 

Zachęcić dzieci do sportu. Festiwal rekordów na Orliku

W dziewięciu różnych zakątkach Polski, w tym w zachodniopomorskim Barlinku, dzieci szkół podstawowych zaproszono do zabawy w "Festiwalu rekordów na Orliku". W sumie w sportowej przygodzie udział wzięło ponad 1000 uczniów, niekoniecznie zakochanych w sporcie. Formuła imprezy ma spowodować, że przestaną przed aktywnością fizyczną uciekać. https://bit.ly/3ND2pgN

Opublikowany przez TVP3 Szczecin Czwartek, 9 czerwca 2022

 

Impreza z ubiegłego tygodnia miała przede wszystkim stanowić alternatywę dla telefonów komórkowych i komputerów, które stały się obecną pasją młodych ludzi. Miała motywować dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu, a bicie rekordów w różnych konkurencjach będzie sprawą otwartą. Na ul. Leśną festiwal zawitał pierwszy raz – oby nie ostatni.

Całą fotorelację będzie można zobaczyć niebawem na stronie facebook #orlikbarlinek.

 

A.K. – nadesłane

Foto: Szymon Górski

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.