niedziela 4 grudnia 2022r.   imieniny: Barbara, Biernat, Piotr

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
...Gdy głosy umilkną...
...Gdy głosy umilkną, niech przemówią kamienie... Niewielu już pozostało wśród nas świadków tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej. Pamięć o bohaterach tamtych dni zaciera się w ludzkich umysłach. Las zawsze był najlepszym schronieniem dla prześladowanych Polaków i oddziałów partyzanckich, a „Ludzie Lasu” – Leśnicy często ich wspierali z narażeniem własnego życia.

Ku pamięci tych, którzy swoje życie poświęcili lasom i Ojczyźnie, w 80 rocznicę Lasów państwowych w Polsce, barlineccy leśnicy ufundowali pamiątkowy kamień. Nie przypadkowo wybrano miejsce – obok znajduje się ponad 400-letni dąb „Mohort” o obwodzie pnia około 540 cm, a otacza go kilkanaście młodszych lecz również wspaniałych dębów.

Dziś, 4 września 2009 roku, pod tym właśnie obeliskiem złożono hołd bohaterom II Wojny Światowej. Minutą ciszy uczczono ofiary tragicznych chwil sprzed 70 lat, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów w miejscu pamięci.

REKLAMA

Dwóch emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Barlinek – Marian Grobelny i Zenon Wawrzyniak, czynnych uczestników działań wojennych, zostało uhonorowanych przez Nadleśnictwo Barlinek pamiątkowymi dyplomami.

LEGENDA MOHORTA
Mohort to wódz drużyny, bohater podania z Pomorza Zachodniego zatytułowanego "Włócznie mohortowych rycerzy". Zdziesiątkowana w bitwie z Sasami drużyna zasypia nad stawem wbijając włócznie koło swojego posłania. Nocą Mohort widzi, jak kolejni drużynnicy umierają z odniesionych ran, a po ich śmierci włócznie wypuszczają dębowe liście. Gasnącym wzrokiem dostrzega pierwsze pączki na swojej włóczni. Ponoć do dzisiejszego dnia, wokół miejsca gdzie umarli drużynnicy, rosną dęby.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Moczydle. Wszyscy przybyli mogli obejrzeć wystawę pamiątek wojennych byłych pracowników Nadleśnictwa Barlinek, notatki biograficzne o nich i prześledzić przebieg ich pracy. Obok archiwalnych dokumentów i odznaczeń widzieliśmy np. przedruki gazet z września 1939 roku, czy mapy działań wojennych. Można też było porozmawiać z Panem Wawrzyniakiem i panem Grobelnym o ich nie tylko wojennych losach. Wystawa ma być otwarta do końca września, więc jest możliwość zaplanowania sobie np. rowerowej wycieczki i zwiedzenia wystawy. W Sali obok wyświetlany był film, który w migawkowy sposób przypominał największe bitwy i wydarzenia z 1939 roku.

EMKA

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.