pldaenfrdeuk

 czwartek 28 maja 2020r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

A A A

Dziś 28 maja, swoje 287 urodziny obchodzi jeden z najsłynniejszych młynów – Młyn Papiernia. Dokładnie 28 maja 1733 roku, przedsiębiorca Eliasz Meisner, otrzymał zgodę na założenie papierni. O zgodę taką wystąpił kilka miesięcy wcześniej, pisząc do „Królewskiej prusko – nowomarchijskiej izby do spraw wojny i majątków państwowych w Kostrzyniu”.

W związku ze znoszonymi przez polski rząd kolejnymi obostrzeniami, do naszej redakcji napływają pytania, na które nie mogli znaleźć odpowiedzi na konferencji premiera Mateusza Morawickiego z dnia 27 maja.

Ponad miesiąc temu, 16 kwietnia, na pasiece „Miody Jakubowe” doszło do tragedii. Tego dnia, spłonęło 40 uli i 20 pszczelich rodzin. Ta pasieka, to nie tylko tradycja dziedziczona z pokolenia na pokolenie, to również ogromna miłość do pszczół. Jej właściciel Kuba, stracił nie tylko ule i ukochanie pszczoły.

Dokładnie trzy tygodnie temu otwarto żłobek, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych należących do gminy Barlinek. Wówczas, rodzice nie odważyli się jeszcze posłać swoich pociech do placówek i w każdej z nich było tych dzieci mało.

Polski rząd wprowadza czwarty etap odmrażania gospodarki. Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, mocno nadszarpnęły różne dziedziny życia społecznego i gospodarczego. W ciągu kolejnych dni Polacy będą mogli oddychać bez zasłoniętych ust i nosa a także pójść do kina i teatru.

Miniony poniedziałek dla Brynki i Barlinka okazał się niezwykle szczęśliwy. Mowa tutaj oczywiście o parze rybołowów, które wróciły do Puszczy Barlineckiej w marcu tego roku. Na 35 metrowej sośnie, gdzie mają swoje gniazdo, ptaki doczekały się trzech jaj.

Po dość długim okresie spokoju, w Barlinku znowu płoną śmietniki. 26 maja ok. godz. 5.00, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku, otrzymali wezwanie do palącej się wiaty śmietnikowej przy ul. Kościelnej.

Serdecznie zapraszamy do oddawanie głosów na Nowogródek Pomorski podczas tegorocznej edycji konkursu Podwórko talentów NIVEA. Jest to szansa na utworzenie na terenie naszej gminy wyjątkowego miejsca, stanowiącego edukacyjno-rekreacyjną atrakcję umożliwiającą aktywne spędzanie wolnego czasu, odkrywanie i pielęgnowanie talentów.

Pod drzwiami barlineckiego szpitala, od kilku dni stoi nowy ambulans. Został on zakupiony w ramach Barlineckiego Budżetu Obywatelskiego 2020. W głosowaniu, które odbyło się w 2019r., wzięło udział pięć projektów.

16 maja w Muzeum Regionalnym w Barlinku, otwarta została wystawa prac uczestników zajęć ceramicznych w roku szkolnym 2019/2020, które odbywają się w Pracowni Ceramiki Unikatowej działającej przy Barlineckim Ośrodku Kultury. W zajęciach brała udział młodzież ze Stowarzyszenia "Bratek", młodzież z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Barlinku, dzieci i młodzież z Barlinka w ilości 53 osoby.

23 maja przed godz. 16.30, doszło do kolizji na słynnym już zakręcie DW151, odcinek Barlinek - Łubianka. Informacji w tej sprawie, udzielił nam oficer prasowy KPP w Myśliborzu Jacek Poleszczuk. Jadący w kierunku Gorzowa kierujący samochodem osobowym Renault, prawdopodobnie niedostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w następstwie czego wypadł z niej, wjechał do rowu i dachował.

Ponad czterdzieści kilometrów dróg gminnych i powiatowych,  zostanie w tym roku przebudowanych, dzięki środkom pochodzącym z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Dotacje te, udzielane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

List z prośbą o interwencję trafił do naszej redakcji. Czytamy w nim m.in. "Na ulicy Widok przy blokach zarządzanych przez BTBS śmietnik straszy już od ponad 2 tygodni. Nie wiem za co Ci ludzie płacą zarządcy, a słyszałem, że mieli nawet ostatnio sporą podwyżkę czynszu, skoro zarządca nie jest w stanie utrzymać porządku na swoich zasobach.

Ku końcowi mają się prace prowadzone na terenie byłego „Ekonomika”. Realizacja projektu „Adaptacja budynku byłej szkoły położonego w Barlinku przy ul. Jeziornej 8 na cele Centrum Wsparcia Rodziny i Urzędu Stanu Cywilnego” rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku.  W ramach zadania wykonana została przebudowa i adaptacja nieużytkowanych pomieszczeń w budynku dawnej szkoły, na cele związane z opieką społeczną i obsługą administracyjną mieszkańców miasta.