pldaenfrdeuk

 poniedziałek 27 maja 2019r.   imieniny: Izydor, Juliusz, Magdalena

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W artykule "Motorówki na Jeziorze Barlineckim?" poruszyliśmy problem z jakim borykają się członkowie Klubu Żeglarskiego "Sztorm". Chodzi mianowicie o przepisy, które uniemożliwiają im korzystanie z łodzi z silnikami spalinowymi. Opisane spotkanie w barlineckim Urzędzie Miejskim miało wypracować stanowisko zainteresowanych tematem, jak przepisy zmienić.

Po publikacji materiału, swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił KŻ "Sztorm":

"Dyskusję, jaką wywołał "opis" spotkania w Urzędzie Miasta, autorstwa Jacka Słomki, jest dziwna i świadczy albo o złym przekazie autora, tudzież o znikomej wiedzy dyskutantów. Aby chociaż trochę przybliżyć i wyjaśnić powstałe zamieszanie, pozwolę sobie na krótką prezentację ujętą w punktach:

1. Klub Żeglarski SZTORM Barlinek funkcjonuje na Jeziorze Barlineckim, działa, realizuje swoją statutową działalność od 51 lat. Jest stałym elementem rekreacji, sportu i bezpieczeństwa na Jeziorze Barlineckim.
2. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (rok 1991) powstawał Park Krajobrazowy, nikt nie pytał żeglarzy, czy zapisy rozporządzeń nie utrudniają lub nawet uniemożliwiają prowadzenie działalności statutowej.
3. Zawsze respektowaliśmy zapisy ograniczające stosowanie silników spalinowych na jeziorze. Motorówka od zawsze stoi zamknięta w hangarze i jest wyprowadzana na wodę tylko za zgodą Bosmana Przystani. Każdorazowe wyjście na wodę jest rejestrowane w Książce Pływań i zawsze można zweryfikować, kto, kiedy i dlaczego poruszał się po wodzie.

REKLAMA

4. Jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami warkotu silników na wodzie. Nie chcemy, aby hałas silników przeszkadzał mieszkańcom miasta. Dysponując jedynym utwardzonym slipem na jeziorze, nie pozwalamy na wodowanie na nim jachtów motorowych.
5. W sezonie letnim, w sytuacji , gdy WOPR pojawia się na wodzie w soboty i niedziele, jako jedyni możemy zareagować w ciągu kilku minut w przypadku wezwania pomocy.
6. Od lat prowadzimy szkolenie żeglarskie dzieci i młodzieży. Aby można było zapewnić dzieciom bezpieczną opiekę, musimy być na wodzie praktycznie obok nich. Czas reakcji na wywrotkę jachtu jest bardzo ograniczony. Na podejście do wywrotki mamy raptem 2-3 minuty. Jeżeli jednocześnie zdarzą się 2 – 3 wywrotki, nic nas nie zwalnia z obowiązku udzielenia natychmiastowej pomocy. Jedyną formą zapewniającą dynamikę akcji ratowniczych zarówno przy wywróconych jachtach jak i ich stawianiu, zapewniają właśnie silniki spalinowe o właściwej mocy i o dużym momencie obrotowym. Tego nie zapewnią silniki elektryczne.
7. Od lat organizujemy i przeprowadzamy zawody żeglarskie na Jeziorze Barlineckim. Żagle wrosły w widok Jeziora, stały się jego stałym elementem. Jednakże aby przeprowadzić bezpiecznie i zgodnie ze sztuką jakiekolwiek zawody, musimy być z silnikami na wodzie. Trzeba przygotować trasę wyścigów, trzeba sędziować z wody, trzeba asekurować uczestników i pomagać im w przypadkach dla nich trudnych. Silniki spalinowe pracują wg potrzeb, często kilka godzin dziennie. Akumulatory silników elektrycznych, w zależności od dynamiki zadań, po 2 – 4 godzinach wymagają długotrwałego ładowania.
8. Od lat prowadzimy szkolenie na patenty żeglarskie. Zatoka przed przystanią jest poligonem i torem przeszkód dla przyszłych żeglarzy. Aby szkolenie było kompletne, szkolący musi nauczyć się również podejścia do portu na silniku. Nie robimy tego przy pomocy silników elektrycznych a jedynie spalinowych, które są standardem wyposażenia jachtów morskich i śródlądowych.
9. Nigdy nie prowadziliśmy i nie będziemy prowadzić szkoleń motorowodnych. Szanujemy motorowodniaków, ale nie po drodze nam z ich filozofią rekreacji i sportu.
10. Każdy nasz silnik musi być sprawny technicznie. Podlegają obowiązkowemu serwisowi technicznemu, podczas którego eliminowane są wszelkie przecieki i nieszczelności. Nigdy nie tankujemy paliwa na wodzie, nie brudzimy, nie niszczymy.
Spotkanie, które 6 czerwca br. miało miejsce w UM zostało przez nas zainicjowane. Od lat lobbujemy za liberalizacją szkodliwych dla nas przepisów. Nie chcemy łamać prawa realizując zadania statutowe Klubu. Nie chcemy oszukiwać, kryć się pod flagą WOPR realizując treningi na wodzie. Nie chcemy, aby podczas np. Ogólnopolskich Regat w klasie Omega interweniujący, na zgłoszenie mieszkańca, patrol Policji mógł przerwać ważne zawody. Chcemy być Klubem transparentnym, z zasadami. Tradycja, poszanowanie prawa to domena wszystkich żeglarzy. Szanujemy też nasze środowisko, sprzątamy brzegi Jeziora, czyścimy jego dno. Czystą wodą i spokojem zachęcamy do odwiedzania naszej przystani. Nie jest naszym celem jakiekolwiek pogorszenie obecnego stanu wody i środowiska. Chcemy, aby żeglarstwo i żagle sławiły nasze miasto."

Mariusz Mikołajczyk
KŻ SZTORM Barlinek

Od autora:
W żadnym momencie nie negowałem faktu, że żeglarze powinni mieć możliwość pływania motorówkami z silnikiem spalinowym. Wymieniam też dlaczego. Ze wspomnianego spotkania nie opisałem być może, kto i komu zarzucał łamanie prawa, pływając po jeziorze motorówkami. Nie wspomniałem, że przeciwni temu są wędkarze. Dalej twierdzę, jako były żeglarz "Sztormu", że motorówki są klubowi potrzebne. A z trochę chaotycznej dyskusji wybrałem to, co było najważniejsze.

js

barlinek

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+3 # Guest 2018-06-13 06:09
Nie jestem w żaden sposób związana ze "Sztormem" jednak uważam, że baza "Sztormu " jest świetną wizytówką Barlinka. Widać gołym okiem zaangażowanie członków w utrzymanie zajmowanego terenu, sami wykonują prace porządkowe a na teren przystani niejednokrotnie wchodziłam i nikt mi tego nie zabraniał. A latem pięknie wyglądają żaglówki na naszym jeziorze i miło widzieć te wszystkie dzieciaki pływające na małych żaglówkach. Uważam, że Miasto powinno wręcz wspierać finansowo tą grupę zapaleńców, bo świetnie promują wizerunek miasta. A motorówki używane wyłącznie do celów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa są jak najbardziej wskazane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2018-06-12 14:58
Guest #14
Trenera już nie ma, zajęcia nie są prowadzone. Na stronie sztormu wisi ogłoszenie o likwidacji szkółki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2018-06-12 12:12
Z tego co mi wiadomo dzieciaki pływają żaglówkami w okresie kiedy nie ma ratowników WOPR na wodzie. Wtedy pan "Trener" musi użyć motorówki aby pilnować dzieci. Bez niego i wspomagania całe kursy są bez sensu, i nie są bezpieczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2018-06-12 10:03
Po pierwsze silniki elektryczne do łodzi w chwili obecnej nie są wstanie dać takiej mocy jak spalinowe. Jeszcze technika nie poszła tak do przodu, gdyby tak było to służby porządkowe jak np. Policja by taki używała a na całym świecie używa się silników spalinowych.

Po drugie pływające motorówki z nowoczesnymi silnikami które nie wypluwają wszystkiego do wody są korzystne dla ekosystemu i np. ryb w wodzie ponieważ przez tworzącą się falę natlenia się wodę.

Bardziej mi się wydaje że było by lepiej zakupić chociaż jedną porządną motorówkę dla WOPR-u, zatrudnić zespół 4 osób na czas wakacji który by patrolował jezioro i pomagał przy imprezach na jeziorze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Marceli 2018-06-12 08:40
Cytuję Guest:
Nie ma przyzwolenia na to aby łodzie o napędzie spalinowym zakłócały cały ekosystem jaki jest na tym jeziorze,już nawet nie chodzi o hałas,ale o drgania które mają szkodliwe oddziaływania na żyjące w tym akwenie wszelkiego rodzaju organizmy.Czy ludziom z klubu żeglarskiego sztorm zabrakło wyobrażni

sami naukowcy - a jakie to drgania? jakiej częstotliwości i amplitudzie? W jakim zakresie szkodliwe? dla kogo szkodliwe? a może tu o dźwięk chodzi? jeżeli tak to o jakim nasileniu? jakiej głośności? aaaaaaaa dźwięk to też drgania....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2018-06-12 07:44
Kolejne urządzenie za pieniądze gminne do prywatnej przystani Sztormu, może starczy tej zachłanności. Niech ktoś z miasta spróbuje wejść na teren przystanii, zaraz zostanie pogoniony, bo zakłóca spokój Sztormiarzom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # JoannaR 2018-06-12 06:50
Nadchodzące kursy:

20 maja 2018 roku – kurs sternika motorowodnego.
15 – 17 czerwca 2018 roku – kurs ratownika wodnego.

". Nigdy nie prowadziliśmy i nie będziemy prowadzić szkoleń motorowodnych. Szanujemy motorowodniaków, ale nie po drodze nam z ich filozofią rekreacji i sportu".

To może to wyjaśnimy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2018-06-12 04:53
Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi.
Dajcie pozwolenie czasowe np. na 2 lata i sie wszyscy przekonamy jak będzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2018-06-11 21:39
W żadnym wypadku !!!!!!!!!!!!!!!!
Do tej pory sobie świetnie radziliście, tylko bardziej zaszkodzicie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2018-06-11 19:20
Cytuję Guest:
"9. Nigdy nie prowadziliśmy i nie będziemy prowadzić szkoleń motorowodnych."

To chyba nie do końca prawda, bo w maju tego roku miało być w sztormie takie szkolenie, bodajże za trochę ponad 600 zł. I w poprzednich latach tez były organizowane.

To jednak jest prawda. Nie prowadziliśmy i nie będziemy prowadzić jakiegokolwiek szkolenia na patenty motorowodne. Czymś zgoła innym jest grzecznościowe użyczenie świetlicy przystani Klubu dla potrzeb WOPR Szczecin, który realizował swoje zadania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 # Guest 2018-06-11 15:29
Nie ma przyzwolenia na to aby łodzie o napędzie spalinowym zakłócały cały ekosystem jaki jest na tym jeziorze,już nawet nie chodzi o hałas,ale o drgania które mają szkodliwe oddziaływania na żyjące w tym akwenie wszelkiego rodzaju organizmy.Czy ludziom z klubu żeglarskiego sztorm zabrakło wyobrażni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 # Guest 2018-06-11 15:29
"9. Nigdy nie prowadziliśmy i nie będziemy prowadzić szkoleń motorowodnych."

To chyba nie do końca prawda, bo w maju tego roku miało być w sztormie takie szkolenie, bodajże za trochę ponad 600 zł. I w poprzednich latach tez były organizowane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # jacuś 2018-06-11 14:26
wg mnie teraz nie ma potrzeby silników spalinowych do motorówek ,technika tak poszła do przodu że elektryczne są porównywalne ze spalinowymi(moc silnika i pojemność akumulatora) ,patrz samochody o napędzie elektrycznym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2018-06-11 11:36
Tak szkółka jest zlikwidowana????
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2018-06-11 10:34
Motorówka sztormu rzeczywiście wypływała tylko w celu pomocy innym lub do zabezpieczenia zajęć dzieci, ale nikt nigdy nie robił z tego powodu problemu klubowi. Nie bardzo wiadomo po co teraz takie pozwolenie, kiedy WOPR ma się reaktywować w Barlinku a szkółka została zlikwidowana. Jaki jest stan szkółki można przeczytać na profilu sztormu na facebooku. Zajęcie nie odbywają się od około miesiąca.
Stan motorówki, też zostawia wiele do życzenia.

Guest#1 - występuje pewien konflikt interesów w proponowanym przez Ciebie stanem rzeczy, bo za działaniami WOPRu idą pewne sankcje i WOPRowcy nie mogą być zależni od sztormu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # Guest 2018-06-11 09:51
Według mnie powinno się to zrobić tak:
- wybrać kilku członków klubu żeglarskie i wysłać ich na kursy Ratownika Wodnego za który zapłaciła by Gmina Barlinek.
- Zapisać te osoby do WOPR i dogadać się z Barlineckim oddziałem o przyjęcie ich w swoje struktury.
- Zaproponować WOPR Zachodniopomorskiemu o wpisanie motorówki Klubu Żeglarskiego do łodzi ratowniczych aby nadać numery.
Jak to się zrobi to motorówka klubu żeglarskiego będzie mogła pływać po naszym jeziorze, co prawda będzie już wtedy jako drużyna WOPR i będzie przez to miała więcej obowiązków i pracy, ale problem będzie rozwiązany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież