Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 18 kwietnia 2024r.   imieniny: Apoloniusz, Bogusław, Bogusława

Reklama

A A A
barlinek

W poprzedniej części artykułu, opisaliśmy krótką historię barlineckich umocnień. Piszemy o nich nie bez powodu, bowiem z początkiem czerwca, rozpoczęła się ich renowacja, której koszt wycenia się na ok. 1,5 mln zł. Prace te potrwają kilka miesięcy a zakończą się w październiku. Dziś, zapraszamy do przeczytania drugiej części historii murów.

Jak już wspomnieliśmy, mury obronne Barlinka, powstały w XIV w. Świadczą o tym dokumenty z lat 1362 i 1363, mówiące o cichej wojence pomiędzy mieszczanami Barlinka i rajcami a margrabią o prawo obsadzenia Bramy Młyńskiej. Owa brama to nie jedyny element całego systemu obronnego miasta. Składały się na niego jeszcze wały ziemne, fosy, baszty i czatownie. Do ówczesnego Barlinka wejścia strzegły dwie bramy. Wspomniana wcześniej Brama Młyńska od strony Pełczyc oraz Brama Myśliborska od strony Gorzowa. Przy ul. Wylotowej znajdowała się Duża Furta Wodna a przy ul. Wodnej Mała Furta Wodna. Baszty, tworzące zwarte budowle z prostymi wykończeniami i wystające ponad koronę murów, zamknięte były od strony miasta.

REKLAMA

Czatownie, kształtem otwarte były od wewnątrz a wysokością dorównywały niektórym basztom. Ponadto, każda z nich wyposażona została w strzelnicę. W basztach i czatowniach dyżurowała obrona murów. Brama Myśliborska przetrwała do XIX w a konkretnie do roku 1886. Wykorzystywana była jako suszarnia do suszenia żołędzi i szyszek sosny. Została rozebrana w celu poszerzenia drogi wylotowej z Barlinka. Wielką Furtę Wodną rozebrano również w XIX w a pamiątką po niej jest tzw. Dom Chiński. 

Wiek XIX to kolejna rozbiórka – tym razem padło na Bramę Młyńską. O jej dawnym istnieniu przypomina budynek z charakterystyczną wieżyczką przy ul. Niepodległości. Rozebrano także wieżę stojącą przy Goldowsky Berg czyli miejscu obecnego Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Przypomnijmy, że właśnie w tym miejscu, w ramach projektu renowacji murów obronnych, budowana będzie wiata widokowa. I tak w XIX wieku, pomimo licznych protestów, rozebrano dużą część obwarowań miejskich. Niegdyś, liczyły one 1800m. Dziś, sumując wszystkie pozostałości, to zaledwie 400m.

Źródło: „Barlinek. Szkice z Dziejów Miasta” (Fortyfikacje Barlinka) Kazimierz Hoffmann, Zbigniew Miler

monikary

 

Komentarze

+2

Alek

Ciekawi mnie czy nad remontem sprawuje piecze Inspektor / Konserwator zabytków??? I czy prace prowadzone są zgodnie z SIWZ ? Bo rzeczywiście mury mogą nie "przeżyć" tego remontu , bo nagle coś się urwie i zawali no,a potem to się coś dołata i zachlapie zaprawą
+22

Guest

Fragment murów remontowanych w parku Laskera wygląda tragicznie jakby po prostu ktoś przejechał po murach szlifierką i wszystko wyrównał, stare mury mają historyczny klimat dzięki nierównością i różnorodności kamieni, a te po renowacji wyglądają jakby wujek ze szwagrem postanowili altankę z kamienia sobie zmajstrować.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież