piątek 16 listopada 2018r.   imieniny: Edmund, Maria, Marek

Reklama

barlinek

Kilkakrotnie poruszaliśmy już temat smrodu, jaki co pewien czas daje się we znaki mieszkańcom osiedla Górny Taras. Bardzo często poruszany jest on w komentarzach naszych czytelników. Nawet jeżeli piszemy o czymś zupełnie innym.

Temat powrócił w trakcie sierpniowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej. Jednym z jej punktów była mianowicie informacja na temat oddziaływania na środowisko zakładów pracy na terenie gminy Barlinek. Zabierając głos w tym temacie, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Maciejewski poruszył temat smrodu.

 

REKLAMA

W materiale filmowym przedstawiamy, co do powiedzenie miał M. Maciejewski. Co zamierza w tym temacie zrobić? W jaki sposób zamierza zaktywizować mieszkańców Górnego Tarasu do "walki" ze smrodem?

js

barlinek

 

 

Komentarze  

+8 #55 Guest 2018-09-13 19:00
Dzisiaj znowu śmierdzi. Ciemno, nic nie widać. Wiatr północny, no to wiadomo skąd ciągnie uzdrowiskowy zapaszek. Dzwonię pod podany przez Przewodniczącego numer telefonu. Odbiera dyżurny KP Myślibórz. Jego zapał po usłyszeniu: smród, Hacon… zdecydowanie opadł. Wysyłali patrole wielokrotnie i nic. No mówię, że nic nie stwierdzili. Nie dziwię się, bo co mają stwierdzić, skoro nie wiedzą, gdzie szukać? Podałem swoje dane, spodziewam się odwiedzin mundurowych, którzy spiszą moje zeznania, że śmierdzi. I co dalej? Bo śmierdzi!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #54 Guest 2018-09-13 18:51
Rano smród nie do opisania, wieczór okna otworzyć nie można - znów śmierdzi! Jakiś dramat!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #53 Guest 2018-09-10 21:29
A smród jak był tak jest. I niech nikt nie mówi, że to jest zdrowe....
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #52 Guest 2018-09-09 21:47
Idą wybory i pora "podziękować" tym panom z Gminy za dotychcasowe starania związane z zlikwidacją zatruwania GT przez Hacon. A może Hacon oczekuje jakiejś współpracy, pomocy ze strony Gminy. Są ogromne środki unijne na ochronę środowiska, tylko o nie trzeba skutecznie się starać. Próba wyręczenia się mieszkańcami GT by dzwonili na policję jest nietrafna i śmieszna, gdyż burmistrz i przewodniczący mają w obowiązkach służbowych dbałość o srodowisko.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #51 Guest 2018-09-09 04:44
Trują nas!!!!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #50 Marceli 2018-09-08 17:01
Ile o tych aromatycznych i fenolach mozna gadać? Dzieci uczą się czytac ze zrozumieniem a staruchy ni hu hu
Ciekawe jak wyglądają wyniki NDS zalewacza form i tzw wybijacza? Sanepid Mysliborz moglby coś powiedzieć, jak owe testy środowiska pracy wyglądają
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #49 Mały Kazio 2018-09-08 13:59
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA im. St. STASZICA - Wydział Odlewnictwa - Katedra Inżynierii Procesów Odlewniczych - Pracownia Ochrony Środowiska
Opracowała: dr inż. Sylwia Żymankowska-Kumon
www.home.agh.edu.pl/~szk/files/docs/Gazy_SZK.pdf

a tam można poczytać np:
.....W procesie produkcji mas formierskich oraz rdzeni wykorzystuje się m.in. spoiwa organiczne. W tym przypadku istnieje ryzyko wydzielania się małocząsteczkowych substancji, których skład jest generowany przez skład chemiczny stosowanych spoiw (tabela 1). Wśród tych substancji mogą się znaleźć związki fenolu, formaldehyd, alkohol furfurylowy, a także składniki wchodzące w skład rozpuszczalników, czyli alkohole, węglowodory, chlorowcopochodne węglowodorów. Emisja gazów podczas wytapiania metalu w piecach odlewniczych (żeliwiaki, piece indukcyjne, łukowe) jest bezpośrednio związane z oddziaływaniem wysokiej temperatury na metal czy wyłożenie ogniotrwałe pieca. Z dotychczasowych badań wynika, że nad kąpielą metalową gromadzą się takie związki jak: NO2, CO, SO2, NH3, H2S oraz lotne związki organiczne (LZO). W trakcie procesu zalewania formy odlewniczej ciekłym metalem, na skutek działania wysokiej temperatury, zachodzą skomplikowane przemiany chemiczne składników wchodzących w skład mas odlewniczych. Wywołują one intensywne zmiany w strukturach usieciowanych spoiw. Skutkiem tego jest uwalnianie się małocząsteczkowych substancji gazowych i jednocześnie zwęglanie pozostałości utwardzonej żywicy, a wśród nich związki fenoli i policyklicznych węglowodorów aromatycznych oraz małocząsteczkowych związków lotnych jak tlenki węgla, tlenki siarki, wodorki, proste fenole i węglowodory aromatyczne.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #48 Guest 2018-09-07 14:08
- i co dalej? kto da nam odpowiedż na te wszystkie pytania,wątpliwości,problemy-"władza"w szerokim tego słowa znaczeniu,radni bezradni! czy nadal pozostanie to bez echa!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #47 Guest 2018-09-07 14:04
ludzie ogarnijcie się zakład ten istnieje od ponad 100 lat wasze bloki i domki ile ? sami jesteście sobie winni kupując i stawiając domy w okolicy zakładu i strefy przemysłowej, to tak jak z powodzianami, wpierw cieszą mordki bo kupili tani grunty zalewowe stawiają wille a później płacz i lament że im dom zalało i zniszczyło dobytek życia !
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #46 Guest 2018-09-07 06:34
Niestety nie. Myślę, że znajomość składu dymu z komina i tak nie za wiele by pomogła, tu chodzi raczej o ilość konkretnych składników oraz ich uciążliwość zapachową. Obecnie problem ze "smrodem" z fabryk ma kilkadziesiąt, jak nie kilkaset miejscowości w Polsce. W znacznej mierze problemy te są nie do rozwiązania ze względu na brak norm i przepisów dotyczących uciążliwości zapachowej. Niekiedy same fabryki wykazują się dobrą wolą i usprawniają system oczyszczania i odpylania gazów odlotowych.
Cytować | Zgłoś administratorowi