pldaenfrdeuk

 poniedziałek 22 kwietnia 2019r.   imieniny: Heliodor, Kajus, Leonia

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Słuchacze  Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w IV Letniej  Szkole Seniora w Dziwnówku w okresie 26.08 do 02.09.2018r. Jest to cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego.

Program spotkania realizowało – 260 osób z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego  Sulinowa, Szczecinka, Goleniowa i Miedzichowa. 

Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w wykładach i warsztatach  teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie - Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali  sposoby interpretacji tekstu i emocji, odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji, wymowy, można było poznać zasady ruchu scenicznego, poznać  pracę reżysera. Po takiej dawce wiedzy Pan Wiesław z wytypowanymi „aktorami”, z grupą – 26 osób z UTW Golczewa, Nowogardu, Barlinka, Gryfina, Pyrzyc, Bobolic, Białogardu, Szczecina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, ćwiczył grę aktorską w 13 – scenkach, a całe wydarzenie na koniec pobytu zostało zarejestrowane przez TVP 3.

 

REKLAMA

Po raz kolejny odbył się plener malarski pt. „Tajemnica obrazu – a natura morza” – z udziałem artysty malarza Jana Michała Szewczyka ze Szczecina, udział wzięło 33 – seniorów z 14 – UTW z Regionu (w tym jedna słuchaczka z BUTW). Powstała kolekcja 33 prac malowanych  akrylem na płótnie, która została  zaprezentowana na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSS.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z dyrygentką Julią Figiel z Akademii Sztuki w Szczecinie, która poprowadziła warsztaty chóralne pt. „Jak zostać chórzystą”. Warsztat stwarzał okazję do wspólnego muzykowania, współpracy w kreatywności muzycznej, poznania pracy dyrygenta.

Kolejne warsztaty pt. „Taneczne zmagania z elementami choreoterapii”, tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie -  które  prowadziła dyplomowana pedagog tańca a także koordynator wolontariatu dla osób starszych p. Magdalena Zyna-Lis z Barlinka. Grupa artystyczna z Barlineckiego UTW miała  również swoje warsztaty taneczne. Uczestnicy LSS podziwiali piękne stroje i ciekawe układy taneczne w reżyserii naszej  instruktorki tańca.

Magdalena Zynda- Lis poprowadziła również warsztaty z zakresu wolontariatu zwracając  uwagę,  że wolontariat, może być pasją, który umożliwia utrzymanie aktywności towarzyskiej, który daje satysfakcję z niesienia pomocy innym a także umożliwia zdobywanie wiedzy, nowych znajomości i ciekawych doświadczeń. Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pod kierunkiem – Dominiki Odrowąż, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczy LSS mieli okazję poznać dobre praktyki poprzez: bogate stoiska rękodzieła zaprezentowane przez uczestniczki z UTW z Nowogardu, Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina i Golczewa. Nasza grupa z Barlinka pokazała się z jak najlepszej strony – wystawiając stoisko dużą ilością  pięknych wyrobów rękodzieła artystycznego. Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły panie z UTW w Golczewie i po raz kolejny biedronki na szczęście miały największe powodzenie. Grupa z Barlinka brała oczywiście udział w w/w warsztatach.

Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach: zumba, aqua aerobic, jacuzzi, w gimnastyce na plaży, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia, warsztatach bębniarskich. Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem.

Był to czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkania znajomych z ubiegłych lat – uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzenie na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania.

Do zobaczenia za rok!

Maria Mitek

 

  

Co o tym myślisz?

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież