pldaenfrdeuk


 czwartek 17 stycznia 2019r.   imieniny: Antoni, Jan, Rościsław

Reklama

barlinek

Słuchacze  Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w IV Letniej  Szkole Seniora w Dziwnówku w okresie 26.08 do 02.09.2018r. Jest to cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego.

Program spotkania realizowało – 260 osób z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego  Sulinowa, Szczecinka, Goleniowa i Miedzichowa. 

Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w wykładach i warsztatach  teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie - Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali  sposoby interpretacji tekstu i emocji, odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji, wymowy, można było poznać zasady ruchu scenicznego, poznać  pracę reżysera. Po takiej dawce wiedzy Pan Wiesław z wytypowanymi „aktorami”, z grupą – 26 osób z UTW Golczewa, Nowogardu, Barlinka, Gryfina, Pyrzyc, Bobolic, Białogardu, Szczecina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, ćwiczył grę aktorską w 13 – scenkach, a całe wydarzenie na koniec pobytu zostało zarejestrowane przez TVP 3.

 

REKLAMA

Po raz kolejny odbył się plener malarski pt. „Tajemnica obrazu – a natura morza” – z udziałem artysty malarza Jana Michała Szewczyka ze Szczecina, udział wzięło 33 – seniorów z 14 – UTW z Regionu (w tym jedna słuchaczka z BUTW). Powstała kolekcja 33 prac malowanych  akrylem na płótnie, która została  zaprezentowana na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSS.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z dyrygentką Julią Figiel z Akademii Sztuki w Szczecinie, która poprowadziła warsztaty chóralne pt. „Jak zostać chórzystą”. Warsztat stwarzał okazję do wspólnego muzykowania, współpracy w kreatywności muzycznej, poznania pracy dyrygenta.

Kolejne warsztaty pt. „Taneczne zmagania z elementami choreoterapii”, tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie -  które  prowadziła dyplomowana pedagog tańca a także koordynator wolontariatu dla osób starszych p. Magdalena Zyna-Lis z Barlinka. Grupa artystyczna z Barlineckiego UTW miała  również swoje warsztaty taneczne. Uczestnicy LSS podziwiali piękne stroje i ciekawe układy taneczne w reżyserii naszej  instruktorki tańca.

Magdalena Zynda- Lis poprowadziła również warsztaty z zakresu wolontariatu zwracając  uwagę,  że wolontariat, może być pasją, który umożliwia utrzymanie aktywności towarzyskiej, który daje satysfakcję z niesienia pomocy innym a także umożliwia zdobywanie wiedzy, nowych znajomości i ciekawych doświadczeń. Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pod kierunkiem – Dominiki Odrowąż, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczy LSS mieli okazję poznać dobre praktyki poprzez: bogate stoiska rękodzieła zaprezentowane przez uczestniczki z UTW z Nowogardu, Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina i Golczewa. Nasza grupa z Barlinka pokazała się z jak najlepszej strony – wystawiając stoisko dużą ilością  pięknych wyrobów rękodzieła artystycznego. Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły panie z UTW w Golczewie i po raz kolejny biedronki na szczęście miały największe powodzenie. Grupa z Barlinka brała oczywiście udział w w/w warsztatach.

Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach: zumba, aqua aerobic, jacuzzi, w gimnastyce na plaży, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia, warsztatach bębniarskich. Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem.

Był to czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkania znajomych z ubiegłych lat – uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzenie na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania.

Do zobaczenia za rok!

Maria Mitek

 

  

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież