sobota 20 kwietnia 2024r.   imieniny: Agnieszka, Czesław, Czech

barlinek

Tai Woffinden okazał się najlepszy w niemieckiej rundzie Grand Prix, która odbyła się w sobotę w Teterowie. Po tym turnieju Brytyjczyk ma 10 punktów przewagi nad Bartoszem Zmarzlikiem, który stanął na najniższym stopniu podium. Do zakończenia sezonu GP pozostała już tylko jedna runda, za dwa tygodnie w Toruniu.

Coraz bliżej końca sezonu, ale ciągle nie znamy wielu odpowiedzi. Nadal nie wiemy, kto stanie na podium mistrzostw świata, a także, kto będzie w stanie utrzymać się w czołowej ósemce cyklu Grand Prix, bo przecież zawodnicy walczą o jazdę w przyszłym roku w tej serii. Przed zawodami w niemieckim Teterowie wiedzieliśmy jedynie, że z walki o medal wypadł Patryk Dudek, który odniósł kontuzję w Szwecji i nie weźmie już udziału w turniejach do końca sezonu.

Pogoda w Niemczech chciała spłatać figla organizatorom. W piątek nie udało się odjechać treningu, przed zawodami w sobotę ponownie padało. Co ciekawe, po opadach deszczu prace torowe nie trwały zbyt długo. Miejscowi mieli nadzieję, że to wystarczy, aby spokojnie odjechać zawody. Udało się, ale tylko trzy pierwsze wyścigi. W czwartej gonitwie oglądaliśmy najpierw niebezpieczny upadek Craiga Cooka i Macieja Janowskiego, a w powtórce Martina Vaculika. Pierwszy zakończył ze złamaniem nadgarstka, Polak kontynuował zawody, a popularny "Vacul" wycofał się z dalszego startu, choć podobno czuł się dobrze. Po tych upadkach organizatorzy postanowili w końcu zrobić coś z torem. Wreszcie pojawiły się traktory, które próbowały doprowadzić stan nawierzchni do takiej, na której dałoby się ścigać, a nie tylko walczyć z torem.

Po pierwszej serii w końcu mogliśmy oglądać dobre ściganie. Od początku skuteczny był Bartosz Zmarzlik, który w klasyfikacji generalnej miał odrabiać straty do Tai'a Woffindena. Brytyjczyk przed tym turniejem miał 9 punktów przewagi, a po trzech seriach nasz reprezentant zdołał odrobić dwa "oczka".

Później jednak Zmarzlik nie wygrał już żadnego wyścigu, choć do mety dojeżdżał na drugich pozycjach, dzięki czemu w serii zasadniczej 23-latek z Kinic wywalczył 12 punktów. Tym samym wygrał on tę część zawodów i mógł wybierać pole startowe w półfinale jako pierwszy. Polak wybrał czwarte pole, co później nie przyniosło zamierzonego efektu.

W tym czasie rozpędzać zaczął się Woffinden. Brytyjczyk po trzech drugich miejscach w końcu wygrał wyścig. Później dorzucił kolejną "dwójkę" i miał 11 punktów po rundzie zasadniczej, czyli tylko "oczko" mniej od Zmarzlika. "Tajski" najpierw wjechał do półfinału, a później do finału, który ostatecznie bez problemów wygrał. Zmarzlik do mety w finale dojechał trzeci.

W sumie Woffinden zdobył 16 punktów, a Bartek 15. Dzięki temu Brytyjczyk dorzucił jeszcze "oczko" do swojej przewagi i przed ostatnim turniejem w Toruniu ma już 10 punktów więcej od Polaka. To oznacza, że nasz zawodnik jest w bardzo trudnej sytuacji w walce o mistrzowski tytuł.

barlinek

Dobrze w Teterowie pojechał także Greg Hancock, który ostatecznie dojechał do finału, ale zajął w nim ostatnie miejsce. W sumie jednak wywalczył 12 punktów, a przy minimalnie słabszej postawie Macieja Janowskiego i Fredrika Lindgrena dało to Amerykaninowi szansę na brązowy medal mistrzostw świata. 48-letni "Herbie" wziął się za odrabianie strat w ostatnich turniejach i zamiast walczyć o spokojne utrzymanie, to nadal liczy się w walce o medal.

Na wszystkie rozstrzygnięcia poczekamy jednak jeszcze dwa tygodnie. Ostatnia runda tegorocznego cyklu GP zaplanowana została na 6 października, a zawody odbędą się w Toruniu.

Wcześniej, bo w sobotę 29 września ma się odbyć finał PGE Ekstraligi. Mecz rewanżowy w Lesznie początkowo zaplanowany był na 23 września, ale przez niekorzystne prognozy został odwołany już dzień przed tym terminem i przełożony na kolejny weekend. W tym pojedynku gorzowska Stal będzie bronić minimalnej zaliczki. W ubiegłą niedzielę żółto-niebiescy zwyciężyli na własnym owalu 46:44, a Bartek wywalczył w tym pojedynku 13 punktów i był zdecydowanym liderem Stali.