pldaenfrdeuk

 niedziela 16 czerwca 2019r.   imieniny: Alina, Aneta, Jan, Justyna

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W maju 2018 roku Kurator Oświaty w Szczecinie przekazała komunikat, że w ramach programu „Niepodległa” można się starać o pozyskanie dotacji dla szkół na organizację Święta Niepodległości. W naszej szkole napisaniem projektu zajął się pan Andrzej Rudnicki. Przy współpracy z Samorządem Uczniowskim i innymi nauczycielami powstał projekt obchodów szkolnego Święta Niepodległości. 

W ramach tego zaplanowano szereg działań dla uświetnienia tak ważnej rocznicy.

 

REKLAMA

Zakładane cele w ramach projektu:

 • Wzrost wiedzy o II Rzeczpospolitej wśród uczniów naszej szkoły.
 • Rozbudzenie uczuć patriotycznych, poprzez udział w imprezach organizowanych w ramach obchodów Święta Niepodległości.
 • Odkłamanie niektórych kart historii związanych z okresem Międzywojnia.
 • Integracja młodzieży w ramach funkcjonowania szkoły.
 • Zaangażowanie młodych ludzi w działalność obywatelską.
 • Kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości obywatelskiej, służące identyfikacji narodowej.
 • Rozwijanie młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
 • Kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.
 • Umożliwianie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturowych i politycznych.
 • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla symboli narodowych.
 • Kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych, państwowych.

Podjęliśmy próbę napisania projektu, ponieważ stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Uroczyste obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole będą miały charakter Święta Szkoły, połączonego z szeregiem imprez towarzyszących.

barlinek

W ramach obchodów zamierzamy zorganizować lub już zorganizowaliśmy zadania ujęte w projekcie, m.in.:

 • wystawę pamiątek związanych tematycznie z okresem międzywojnia pod tytułem ,,Droga do Niepodległej”;
 • wycieczkę szkolną ,,Śladami Józefa Piłsudskiego” dla uczniów klas maturalnych,
 • debatę ,,Piłsudski-Dmowski dwie drogi do niepodległości”,
 • grę uliczną dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej z roku 1920,
 • spotkanie z seniorami barlineckimi pamiętającymi okres II Rzeczpospolitej,
 • konkurs plastyczny pod tytułem ,,Osiągnięcia II Rzeczpospolitej”,
 • wykład ,,Blaski i cienie II Rzeczpospolitej”.

Efekt końcowy projektu „Niepodległa” okazał się nadspodziewanie dobry. Naszej szkole jako jednej z siedmiu szkół w całym województwie  (jedynej w powiecie myśliborskim) przyznano dofinansowanie 10 000 zł na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość”.

Projekt został oceniony na  bardzo wysokim poziomie i tak się spodobał, że pan Maciej Kopeć - wiceminister oświaty wyraził chęć w nim uczestnictwa. W dniu 12 października zapowiedział wizytę w naszej szkole. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami zorganizują ciekawe wydarzenia patriotyczne, które upamiętnią 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Samorząd Uczniowski

 

 

Komentarze  

0 # Guest 2018-10-11 05:58
Iście przedwyborczy artykuł. Hehe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2018-10-09 05:18
Brawo, młodzież jest wspaniała tylko trzeba w nią uwierzyć dać możliwość rozwinięcia skrzydeł. Brawo dla szkoły świetna inicjatywa!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2018-10-08 19:18
Aż miło się czyta. Fajnie gdy efekty pracy barliniaków i barlineckiej młodzieży są ponadprzecietne :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Luna 2018-10-08 17:18
Brawo! Brawo! Brawo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2018-10-08 15:04
Taka okazja zdarza się raz na sto lat! Świetna inicjatywa, ambitny projekt, ciekawy pomysł, który powinien trafić do wielu osób. I, NIECH NIKT NIE MÓWI, ŻE MŁODZIEŻ JEST ZŁA! Młodzież jest wspaniała i jej się zwyczajnie chce, bo mają "zapalonych" pedagogów, a dopóki są tacy ludzie, dopóty będziemy umieli świętować w zacny sposób niepodległość naszej Ojczyzny! Sto lat na stulecie dla Polski, mojej Polski, za wolność której walczył mój pradziad w Powstaniu Wielkopolskim!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież