Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 19 kwietnia 2024r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A

Od pierwszych miesięcy utraty niepodległości literatura miała ściśle określone zadania. Głównym był udział w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, w oporze i mobilizacji do walki.  I tej roli nie da się przecenić – była olbrzymia. Większość utworów to prawdziwie wojenne historie – rzeczywistość okazała się tak niesamowita i aż tak nieprawdziwa w swym okrucieństwie, że nie trzeba było wymyślać żadnej fikcyjnej fabuły.

Dla twórców tych mrocznych czasów problem walki z zaborcą, najeźdźcą, okupantem i próba wyzwolenia ojczyzny z niewoli stały się najważniejsze.

W Europejskim Centrum Spotkań odbył się I Wojewódzki Konkurs Poezji i Prozy „Na Drodze do Wolności”. Pomysł zorganizowania takiego konkursu narodził się w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przygotowując się do uroczystości, uświadomiliśmy sobie, że historia niepodległościowa, tragiczne losy obrońców ojczyzny jest często  bardzo odległa dla współczesnej młodzieży. Coraz trudniej również dotrzeć do literatury związanej z wydarzeniami z lat 1795 - 1918 czy też z września 1939 r. Znika z podręczników szkolnych, rzadko sięga po nią młodzież.

 

REKLAMA

Aby przywrócić pamięć o ludziach walczących i poległych za ojczyznę, miejscach walk i męczeństwa narodu polskiego, zaproponowaliśmy młodzieży udział w konkursie, który pozwoli oddać hołd pamięci poległym w walkach o wolność ojczyzny.

Patrioci tego czasu są symbolem polskości i bohaterstwa. Pragniemy, aby coraz więcej młodych ludzi mówiło o nich słowami naszych największych poetów i aby właśnie te słowa rozbudzały nasz patriotyzm.

Nasz konkurs objął Honorowym Patronatem Zachodniopomorski Kurator Oświaty. W liście do pani dyrektor pani kurator napisała: „Działania mające na celu kształtowanie wśród młodzieży postawy patriotyzmu, poszerzanie wiedzy o dziejach Polski, ludziach walczących i poległych za ojczyznę są bardzo cenne i zasługują na uznanie. Życzę organizatorom powodzenia w realizacji tak ważnego przedsięwzięcia, a uczestnikom satysfakcji i sukcesów."

Wspierali nas również pani Brygida Liśkiewicz – dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury, pracownicy Europejskiego Centrum Spotkań, w którym gościliśmy, pani Elżbieta Ogarewicz– dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Barlinku oraz wicedyrektor pan Zbigniew Lewandowski.

Zmagania recytatorskie oceniało  profesjonalne jury w składzie:

Pani Elżbieta Chudzik – instruktor teatralny, założycielka i opiekunka teatru poezji „Wiatrak”, prezes Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni”- Mały Dom Kultury,
Pani Marta Grygierinstruktor teatralny, współzałożycielka Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni”,
Pani Elżbieta Smoczyk - również współzałożycielka Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni”- Mały Dom Kultury.

Otwarcia  Konkursu dokonała  pani dyrektor Elżbieta  Ogarewicz. Recytatorzy zaprezentowali  po jednym utworze poetyckim i fragmencie prozy.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce – Martyna Poszwa - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku.
– opiekun p. Anna Sutkowska

 II miejsce Maria Trif - Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku
– opiekun p. Regina Bęben

III miejsce – Bartosz Nowak – Szkoła Podstawowa  im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach
– opiekun p. Małgorzata  Kaczmarek - Wodonos

Wyróżnienie :

Jakub Wąsiak - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku
– opiekun p. Monika Goryńska

Jurorzy podkreślili wysoki poziom prezentowanych recytacji. Wyrazili swoje uznanie dla uczestników i ich opiekunów za chęć poszukiwania ciekawych tekstów na temat wojny i okupacji oraz za pracę nad ich interpretacją. Zachęcili do poszerzenia tematyki repertuaru o współczesne konflikty na świecie.

Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymali nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy – drobne upominki. Każdemu recytatorowi oraz jego opiekunowi wręczono dyplom. Fundatorami nagród byli barlineccy przedsiębiorcy, GBS w Barlinku oraz Zarząd Oddziału ZNP w Barlinku.

Konkurs przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze. Szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury oraz pracowników Europejskiego Centrum Spotkań, w którym mogliśmy gościć.

 

Wojna, najpodlejsze zło
Zrodzone w bezrozumie,
Depczące jak brutalny gniot
Po ludzkich istot tłumie.
- Leopold Staff

 

Organizatorzy:
Anna Sutkowska
Monika Goryńska

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież