pldaenfrdeuk

 poniedziałek 22 kwietnia 2019r.   imieniny: Heliodor, Kajus, Leonia

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

W trakcie ostatniej sesji barlineckiej Rady Miejskiej radni podjęli m.in. decyzję o podniesieniu opłat za odbiór śmieci. Od marca, jeżeli śmieci będą segregowane zapłacimy 13 zł. Za odpady zmieszane 19 zł. (projekt uchwały). Jedna i druga stawka wzrosła o 5 zł.

Decyzja poprzedzona została dyskusją. - Jest to uchwała, która budzi emocje - mówił m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Maciejewski. Jest to projekt uchwały, który dba o stronę dochodową gminy. W tym przypadku, jego zadaniem jest zbilansowanie się gospodarki odpadami. Ruch w opłatach, nawet symboliczny zawsze będzie budził emocje. Uznaliśmy, że dopóki gminę będzie stać do dopłacania do tego systemu, nie będziemy tych cen zmieniali. Okazało się, że w 2018 rok w systemie zbrakło 440 tys. zł, od gminy niezależnie. W 2019 roku może to być 1 mln zł. - podkreślał M. Maciejewski. W dalszej części swojego wystąpienia przedstawił, dlaczego tak się stało.

 

REKLAMA

Radny Michał Antosiewicz mówił m.in. - Nie jestem zwolennikiem podwyżek. Mam też w tyle głowy słowa burmistrza z debaty wyborczej, jaka odbywała się w Barlineckim Ośrodku Kultury, gdzie mówił, że nie będzie podwyżek za gospodarowanie odpadami - podkreślał. Z kolei radna Iwona Rudnicka podkreślała, że to trudne, a dla mieszkańców bolesne głosowanie. Zastanawiała się zarazem, czy stać nas do dopłacania miliona zł rocznie do gospodarki odpadami?

Radny Cezary Krzyżanowski przypominał, że w trakcie debaty, jako kontrkandydat burmistrza Dariusza Zielińskiego pytał, jakie ten podjął kroku, żeby opłaty nie podnosić? Odpowiedź była taka, że jeżeli rada zadecyduje o dopłatach, to on projektu uchwały o podwyżkach nie złoży. Mam odczucie, że był to wybieg wyborczy lub polityczny. - Ponieważ informacja, że system się nie bilansuje była już za 2017 rok. Radny Cezary Michalak zauważał, że sięga się do kieszeni mieszkańców coraz głębiej.

Jeżeli decyzji o podwyżce radni nie podejmą, to w jaki sposób zbilansują stratę miliona złotych, chciał wiedzieć radny Rafał Szczepaniak. W takiej atmosferze przebiegała dyskusja nad tym tematem. W trakcie głosowania 10 radnych było za, jeden był przeciwko i dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym podwyżki zostały zaakceptowane.

Cały przebieg dyskusji (oprócz radnych wymienionych wyżej, jeszcze inni zabierali głos) i głosowanie można obejrzeć Systemie Rada Miejska dla Mieszkańców. Prześledzić dokładnie, co i kto mówił? Zobaczyć, jak poszczególni radni głosowali?

js

Poniżej fragment relacji na żywo z V Sesji Rady Miejskiej w Barlinku

 

Co o tym myślisz?

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+3 #54 Guest 2019-02-09 11:23
Panie Jacku taki apel do Pana tak w przyszłości do takich informacji dodać jak imiennie głosowali nasi radni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #53 Guest 2019-02-08 12:15
Te podwyżki są bardzo dziwne, bo podniesiono od osoby o 62,50% wywóz śmieci segregowanych, a o 35,71 % wywóz śmieci niesegregowanych. Gdyby procentowo były to podwyżki za każdym razem o 62,5%, to za niesegregowane po podwyżce powinno być 22,75 zł od osoby. I teraz moje pytanie czy bardziej kosztochłonne są śmieci segregowane od niesegregowanych? Przecież taka polityka zniechęca do segregacji. 6 zł różnicy i nie trzeba bawić się w wynoszenie odpadów w kilku workach. Wszystko do jednego i spokój.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #52 Guest 2019-02-08 06:40
Cytuję Guest:
Gdzie te obietnice wyborcze, obiecywali czego to nie zrobią a teraz wyborców, mają gdzieś szczególnie ci z poprzedniej kadencji nie wiedzieli o złej kondycji finansowej PGK, ale przed wyborami to nie wypada CWANIACZKI WSTY

Dokładnie, na kampani obiecywali że nie będzie podwyżek, kupili trzeci radiowóz i gdzie są dwa ? patrolują Myślibórz Policja to instytucja państwowa czemu mamy im dorzucać, niech dadzą do tego co nasze szpital,Straż
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #51 Guest 2019-02-07 14:03
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
5 zika żałują, a potem płaczą, ze lamp nie ma na ulicach haha co za kraj wam to wszystko za darmo się należy :D jakby wszystko byli za darmo to sami byście stracili na wartości ludzie... trudne równanie?

Tak, żałują, bo wiedzą, że podwyżki są ustanawiane z powodu niegospodarności rządzących miastem. Trudne do zrozumienia?

Dla mnie nie, bo jestem za Zielińskim i jego pomysłami po prostu :) tak samo jak Ty za Cezarym :) pozdrawiam

Ja nie jestem za nikim. Każdy kto stanie u władzy lubi łatwo wydawać kasę mieszkańców/obywateli i jeszcze łatwiej podnosić podatki, więc nie ma znaczenia kto rządzi. Nic się nie zmieni, jeśli wszyscy będziemy tak bierni jak Ty.

Jeszcze raz powtórzę :) ja po prostu jestem za pomysłami Zielińskiego :) pozdrawiam drugi raz
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #50 Guest 2019-02-07 13:25
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
5 zika żałują, a potem płaczą, ze lamp nie ma na ulicach haha co za kraj wam to wszystko za darmo się należy :D jakby wszystko byli za darmo to sami byście stracili na wartości ludzie... trudne równanie?

Tak, żałują, bo wiedzą, że podwyżki są ustanawiane z powodu niegospodarności rządzących miastem. Trudne do zrozumienia?

Dla mnie nie, bo jestem za Zielińskim i jego pomysłami po prostu :) tak samo jak Ty za Cezarym :) pozdrawiam

Ja nie jestem za nikim. Każdy kto stanie u władzy lubi łatwo wydawać kasę mieszkańców/obywateli i jeszcze łatwiej podnosić podatki, więc nie ma znaczenia kto rządzi. Nic się nie zmieni, jeśli wszyscy będziemy tak bierni jak Ty.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #49 Guest 2019-02-06 23:47
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
5 zika żałują, a potem płaczą, ze lamp nie ma na ulicach haha co za kraj wam to wszystko za darmo się należy :D jakby wszystko byli za darmo to sami byście stracili na wartości ludzie... trudne równanie?

Tak, żałują, bo wiedzą, że podwyżki są ustanawiane z powodu niegospodarności rządzących miastem. Trudne do zrozumienia?

Dla mnie nie, bo jestem za Zielińskim i jego pomysłami po prostu :) tak samo jak Ty za Cezarym :) pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #48 Guest 2019-02-06 13:07
Cytuję Guest:
5 zika żałują, a potem płaczą, ze lamp nie ma na ulicach haha co za kraj wam to wszystko za darmo się należy :D jakby wszystko byli za darmo to sami byście stracili na wartości ludzie... trudne równanie?

Tak, żałują, bo wiedzą, że podwyżki są ustanawiane z powodu niegospodarności rządzących miastem. Trudne do zrozumienia?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #47 Guest 2019-02-06 12:58
Proszę o podanie ile osób nie płaci za śmieci
i jaki jest koszt z tego postępowania
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #46 Guest 2019-02-06 12:40
Pan Burmistrz na debacie powiedział że nie będzie podwyżki za śmieci.A co nam dał w prezencie noworocznym!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #45 Guest 2019-02-06 10:06
To kiedy w końcu otwarcie tej srednicowki ?bo słabo coś im idzie.
Cytować | Zgłoś administratorowi