pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 czwartek 21 stycznia 2021r.   imieniny: Agnieszka, Epifani, Marcela

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)

W Barlineckim Ośrodku Kultury zorganizowane został spotkanie mające zachęcić jak największa liczbę osób do zostania dawcą szpiku. Związane jest to m.in. z chorą mieszkanką Barlinka, Agatką. W spotkaniu dział wzięli: dziadek Agatki, Edward Grabowski. Mieszkanka Pełczyc pani Agnieszka, która jest rzeczywistym dawcą. Osobą, która oddała swój szpik innej osobie.

Fundację DKMS, zajmującą się m.in. rejestrowaniem dawców reprezentowała Ewa Nawrot. Były osoby w różny sposób zaangażowane w pomoc dla Agatki. Obecnie Agatka leczona jest chemioterapią. Jak mówił jej dziadek, przechodzi to ciężko. Dlatego wspiera ją cała rodzina. Wszyscy wierzą, że Agatka wróci doi zdrowia, do jazdy na rowerze, lepienia z gliny, czytania i biegania. Do rodziny.

REKLAMA

Biorąca udział w spotkaniu pani Agnieszka wyjaśniła, jak po otrzymaniu wiadomości, że może zostać dawcą wyglądały jej dalsze dni. Mówiła także o samym zabiegu, oddaniu komórek macierzystych. Jak podkreślała to nic nie boli. na swoim przykładzie obalała mity, o tym, że po zabiegu choruje się na białaczkę, czy jeździ na wózku inwalidzkim. Zaznaczała, że po 2 do 3 tygodni szpik sie regeneruje. Sama zaraz po zabiegu, który trwa około 6 godz. zwiedzała Warszawę.

Mówiono o tym, kto może zostać potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Osoba zdrowa pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Waga minimum 50 kg. Najważniejsze, aby była w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiała na choroby przewlekłe i nie należała do żadnej z grup ryzyka. Aby zostać dawcą wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację DKMS, Dzień Dawcy Szpiku. Przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny. Wypełnić specjalny formularz  i za pomocą pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W Barlinku taki dzień odbędzie się w dniach:
- 23 marca w godz. od 9.00 do 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4.
- 27 marca w godz. od 13.00 do 16.00 w Przedszkolu Miejskim "Pod Topolą".
- 31 marca w godz. od 10.00 do 16.00 na Rynku Miejskim.   

Akcja prowadzona będzie także w sąsiednich gminach. Pełczycach, Przelewicach i w Choszcznie. Daty podajemy na plakacie.

js

barlinek

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.