pldaenfrdeuk

 poniedziałek 22 kwietnia 2019r.   imieniny: Heliodor, Kajus, Leonia

Reklama

A A A
2.6 1 1 1 1 1 Ocena 2.60 (5)

W trakcie marcowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni zajęli się projektem ustalenia górnych stawek opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy.

Sporo uwag miał do tego projektu uchwały radny Cezary Krzyżanowski. - Projekt uchwały przedstawiony przez pana burmistrza zakłada drastyczny wzrost kosztów związanych z odbiorem ścieków od naszych mieszkańców - mówił m.in. radny. Kiedy dyskutowaliśmy o podwyżce opłat za śmieci, kiedy przedstawiałem procenty, jak one rosną, mówiono, że głęboko sięgamy do kieszeni naszych mieszkańców. Wtedy zagłosowano za podwyżką. Mam nadzieję, że teraz państwo nie poprzecie tej uchwały. Wzrost kosztów związanych z samym transportem nieczystości ciekłych w strefie pierwszej, czyli do 5 km od Barlinka to wzrost ze 100 zł do 300 zł. Jest to 200 procent. W strefach, drugiej, trzeciej i czwartek te koszty są jeszcze większe i dochodzą do 390 procent, plus koszty związane z opróżnieniem szamba. W uchwale wycenione na 120 zł brutto za metr sześcienny. Przeanalizowałem kilka miast z naszego województwa. Nie znalazłem żadnego takiego miasta, z tak wysokimi stawkami za odbiór odpadów ciekłych. Dobrze państwo wiecie, że niektórzy pozbywają się nieczystości w taki sposób, że na przykład jezioro w Strąpiu to jeden wielki ściek - podkreślał C. Krzyżanowski.

REKLAMA

Przedstawił fragment uzasadnienia do uchwały, które według niego jest błędną drogą. Bo skoro coraz więcej osób rezygnuje z tej usługi, to po podwyżce będzie jeszcze gorzej. - Nie zgadzam się z filozofią obciążania mieszkańców takimi kosztami za transport ścieków, bo nie jest winą mieszkańców, że w części nie ma na przykład możliwości skierowania ścieków do oczyszczalni, bo nie ma tam kanalizacji. Dlatego uważam, że nie powinniśmy tej uchwały przyjmować i na nowo zrewidować wysokość stawek jakie muszą ponosić mieszkańcy gminy Barlinek.

W trakcie głosowania za projektem uchwały opowiedziało się 7 radnych (Rafał Szczepaniak, Jerzy Symela, Cezary Michalak, Grzegorz Zieliński, Mariusz Maciejewski, Tomasz Strychalski, Romuald Romaniuk). Przeciwnych było dwoje radnych (Bernarda Lewandowska i Cezary Krzyżanowski). Od głosu wstrzymało się 6 radnych (Alicja Kowalewska, Michał Antosiewicz, Sylwester Łuczak, Jacek Poleszczuk, Iwona Rudnicka i Piotr Stanisławski). Dokładną wypowiedź radnego C. Krzyżanowskiego można prześledzić w relacji filmowej.

js

Co o tym myślisz?

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+6 #18 Guest 2019-04-13 16:46
Brawo. Może najpierw wypadało by pociągnąć kanalizę, tam gdzie jej nie ma; dać ludziom wybór, a potem podwyższać opłaty?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #17 Guest 2019-04-12 06:55
Cytuję Guest:
A jak ktoś nie jest podłączony do sieci, a szamba nie wywozi i ma jeziorko w pobliżu - to potrafimy zlokalizować co się dzieje ze ściekami i czy są odbierane, czy to problem; tak w temacie Strąpia pytam i wielu innych posesji

Jak taki "psi detektyw" jesteś to zlokalizuj tych którzy tak robią.Nasi włodarze poszli na łatwiznę i postanowili ukarać tą bolesną podwyżką tych którzy tak robią i przy okazji tych którzy nie mają przywileju korzystać z dobrodziejstw xx wieku i są zmuszeni do korzystania z szamba.Skąd my to znamy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #16 Guest 2019-04-12 05:46
A jak ktoś nie jest podłączony do sieci, a szamba nie wywozi i ma jeziorko w pobliżu - to potrafimy zlokalizować co się dzieje ze ściekami i czy są odbierane, czy to problem; tak w temacie Strąpia pytam i wielu innych posesji
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #15 Guest 2019-04-12 03:43
A Pamietam ta debate jak pieknie Pan Burmistrz mowil , a po wyborach.... hahaha . Polityka. Wiadomo ze za taka cene to wszyscy beda kombinowac nikt nie bedzie takiej kasy placil tylko wylewal gdzie sie da a co za tym idzie . Natura 2000 = szambo 2000. ***
Cytować | Zgłoś administratorowi
-14 #14 Guest 2019-04-11 16:07
Szambiarkę też trzeba remontować i ktoś musi ją obsłużyć...
Dniówka 120 zł na rękę to 180 brutto dla zakładu.
Usługa - musi jeszcze dojść VAT...itd.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #13 Guest 2019-04-11 15:43
Firmy transportowe uciekają, to teraz czas na właścicieli domków z szambami, ktoś musi płacić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #12 Guest 2019-04-11 13:41
A gdzie obiecana kanaliza w Strąpiu, która miała być już w 2018 roku??? To jakiś skandal!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #11 Guest 2019-04-11 13:06
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Przecież to jest takie proste. w 2018 roku spółka wodna Płonia poniosła ogromne koszta związane z kanalizacją w rondzie, teraz trzeba jakoś odzyskać pieniążki.

Może warto by zauważyć, że opłaty podniesiono na wniosek Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
PŁONIA nie świadczy usług wywozu ścieków z szamb.

To że spółka wnioskowała nie oznacza ,żeby pan Burmistrz przyklepał.


Prawda ale chyba trzeba gdzieś to wywieźć i zapłacić komu?? Płoni to chyba logiczne, taki łańcuszek.


Jak ktoś chce to może wozić do Gorzowa, Myśliborza, Choszczna lub Strzelce Krajeńskich . Myślę, że PŁONI na ściekach dowożonych nie zależy, to są małe ilości .
PODNIESIONO ZAŚ OPŁATY JEDYNIE ZA TRANSPORT przez PGK do oczyszczalni !!!!

Nie podniesiono żadnych opłat, tylko podniesiono górne stawki (limit). Natomiast cenę ureguluje rynek. Jak PGK przedobrzy z podwyżkami, to rynek przejmie konkurencja - takie jest zbójeckie prawo rynku :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #10 Guest 2019-04-11 12:55
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Przecież to jest takie proste. w 2018 roku spółka wodna Płonia poniosła ogromne koszta związane z kanalizacją w rondzie, teraz trzeba jakoś odzyskać pieniążki.

Może warto by zauważyć, że opłaty podniesiono na wniosek Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
PŁONIA nie świadczy usług wywozu ścieków z szamb.

To że spółka wnioskowała nie oznacza ,żeby pan Burmistrz przyklepał.


Prawda ale chyba trzeba gdzieś to wywieźć i zapłacić komu?? Płoni to chyba logiczne, taki łańcuszek.


Jak ktoś chce to może wozić do Gorzowa, Myśliborza, Choszczna lub Strzelce Krajeńskich . Myślę, że PŁONI na ściekach dowożonych nie zależy, to są małe ilości .
PODNIESIONO ZAŚ OPŁATY JEDYNIE ZA TRANSPORT przez PGK do oczyszczalni !!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #9 Guest 2019-04-11 11:10
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Przecież to jest takie proste. w 2018 roku spółka wodna Płonia poniosła ogromne koszta związane z kanalizacją w rondzie, teraz trzeba jakoś odzyskać pieniążki.

Może warto by zauważyć, że opłaty podniesiono na wniosek Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
PŁONIA nie świadczy usług wywozu ścieków z szamb.

To że spółka wnioskowała nie oznacza ,żeby pan Burmistrz przyklepał.


Prawda ale chyba trzeba gdzieś to wywieźć i zapłacić komu?? Płoni to chyba logiczne, taki łańcuszek.
Cytować | Zgłoś administratorowi