pldaenfrdeuk

 sobota 4 lipca 2020r.   imieniny: Ageusz, Alfred, Elżbieta

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

Słuchacze Barlineckiego UTW wędrują... Jak co roku słuchacze Barlineckiego UTW łączą się ze Stowarzyszeniem Akademią Złotego Wieku UTW w Wejherowie, celem zorganizowania wspólnego rajdu (każdy w okolicach siedziby organizacji) w tym samym dniu. Tym razem był to dzień 11 maja 2019r. Miejscem zbiórki było ECS przy ul. Leśnej.

Okolicznymi ścieżkami, wśród pięknych lasów i jezior: Uklejowe i Barlineckie, oraz Szlakiem Przygody, piękną promenadą słuchacze doszli do stanicy Wędkarskiej Koła nr 2. Poczęstunkiem byłą wspaniałą grochówka z wkładką, którą jak zwykle przygotowali p. Jastrzębscy. Była też kawa i ciasteczka. Pogoda jak zwykle dopisała ku zadowoleniu uczestników.

REKLAMA

Słuchacze Barlineckiego UTW podróżują….

14 maja br. 45 osobowa grupa słuchaczy Barlineckiego UTW udała się na jednodniową wycieczkę do Połczyna Zdroju. Przewodnikiem i jednocześnie pilotem wyjazdu była p. Agnieszka Nikoliszyn –Granatowska z Biura Podróży „Błękitne Okna”.

Wycieczka miała być relaksem dla seniorów, jako że jechaliśmy do tzw „Kurortu z duszą”. Podziwialiśmy piękne okolice Szwajcarii Połczyńskiej – przejeżdżając „Trasą stu zakrętów” i „Doliną Pięciu Jezior”. Połczyn Zdrój jest miasteczkiem znanym przede wszystkim jako uzdrowisko. Pierwsze źródła leczniczej wody odkryte zostały tam w 1688 roku. Prawdziwym skarbem ziemi połczyńskiej jest znakomitej jakości borowina, solanki i niepowtarzalny, łagodny mikroklimat i w związku z tym działają i funkcjonują liczne sanatoria.

W Połczynie Zdroju jest wiele zabytków. Połczyńska starówka nie zmieniła swojego układu od czasów średniowiecza. Serce miasta bije na ulicy Grunwaldzkiej. Dziś to miejski deptak. Władze Połczyna starają się, by przywrócić mu charakter kurortu z przełomu XIX i XX stulecia - stąd bruki i stylowe latarnie. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - z lat 1850-60, powstał w miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego, z wykorzystaniem jego pozostałości. Zamek w Połczynie jest budowlą z przełomu XVII i XVIII wieku, wiele razy przebudowywaną, obecnie funkcjonuje tu biblioteka, galeria oraz wystawa starych pocztówek. Park Zdrojowy, liczący 80 ha został założony w latach 1836-39. Znajdują się tu piękne ogrody: francuski i angielski, amfiteatr i pijalnia wód „Joasia”. Słuchacze Barlineckiego UTW zwiedzili i podziwiali ww. zabytki.

Marką Połczyna jest również Piwo Połczyńskie z miejscowego Browaru Fuhrmann. Piwo to jest piwem lokalnym z „wyższej półki“, niezależnie od wariantu tego piwa, np. Zdrojowego, Chmielowego, Tęgiego, Czarnego, Słodowego i Prawdziwego Miodowego. Samego Browaru nie można zwiedzić – ale słuchacze BUTW odwiedzili sklep przyzakładowy i dokonali odpowiednich zakupów tego trunku.

Na obiad oraz kawę i odpoczynek udaliśmy się do Domu nad Rozlewiskiem w miejscowości Toporzyk. Pogoda jak zwykle dopisała i zrelaksowani oraz w dobrych humorach wróciliśmy do Barlinka.

Słuchacze Barlineckiego UTW – współpracują...

Grupa słuchaczy Barlineckiego UTW brała udział w dniach 22-24.05.2019r w projekcie polsko – niemieckim, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Intereg IV A – Gemeinsame Region – Gemeisame Ziele - Wspólne Region –Wspólne Cele. Projekt był nadzorowany przez Barlinecki Ośrodek Kultury. Seniorki uczestniczyli w wielu różnorodnych warsztatach – ceramicznych –tworzyły mydelniczki i świeczniki, a po przerwie kwiaty z bibuły. Były też warsztaty ekologiczne – tworzenie mydełek i świeczek. Wspólne warsztaty taneczne bardzo zintegrowały obie grupy. Seniorki malowały również ekologiczne torby oraz wykonywały broszki z foamiranu jedwabnego. Wszystkie warsztaty były pięknie prowadzone ku zadowoleniu słuchaczy. Przy wspólnych posiłkach seniorki chętnie wymieniały doświadczenia.

Maria Mitek

Bardzo ważnym dla nas programem współpracy, który realizowaliśmy wspólnie z Klubem Żeglarskim „Sztorm”, był Program Adaptacyjno – Edukacyjny Rekreacji Żeglarskiej KŻ SZTORM Barlinek. Adresatem Programu są seniorzy stowarzyszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku (i nie tylko) w Barlinku. Wymogi minimalne dla uczestników programu: Strój sportowy, Odzież zapasowa (w przypadku kąpieli – niezbędna), Ogólna sprawność ruchowa, Odporność na stres, Pogoda ducha.
Szkolenie teoretyczne – 12h. Szkolenie praktyczne w grupach – 20-25h – prowadzone na jachtach klasy Omega na Jeziorze Barlineckim od 15 kwietnia 2019. Doskonalenie indywidualne wg potrzeb – 5 - 10h – jachty klasy Omega – Jezioro Barlineckim. Końcowa weryfikacja umiejętności żeglarskich – egzamin praktyczny + certyfikat umiejętności zachowania na wodzie, ważny tylko w KŻ SZTORM.

Z 20 osób, które zgłosiły się do programu, ósemka wytrwała do końca. Podobny projekt, tylko realizowanym na boisku zaproponował nam Barlinecki Orlik. Najprawdopodobniej weźmiemy udział również w tym programie.

Kazimierz Borowski

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".