pldaenfrdeuk

 sobota 4 lipca 2020r.   imieniny: Ageusz, Alfred, Elżbieta

Reklama

A A A
3 1 1 1 1 1 Ocena 3.00 (4)

List następującej treści dotarł do naszej redakcji. "Chciałabym zapytać, czy to normalne w dzisiejszych czasach, aby w środku miasta, pośród domków jednorodzinnych trzymać ule z pszczołami?! Otóż w naszym mieście jest to możliwe, ba nawet właściciel tychże uli jest wg prawa bezkarny. Sytuacja kuriozalna z uwagi na brak unormowanych w naszej gminie przepisów dotyczących trzymania m.in. pszczół.

Nasz dom usytuowany jest dosłownie kilka metrów od masy uli które trzyma na swojej posesji (...) sąsiad. Ani prośby ani upominania nie odniosły żadnego skutku. Mnie osobiście pszczoły kąsały już wielokrotnie. Nie mogliśmy podejść do płotu od strony uli ponieważ pszczoły natychmiast atakowały. I na nic zapewnienia właściciela że "są niegroźne proszę się nie otrzepywać " (ciężko to robić gdy pszczoła żądło wbija w głowę). W zeszłym sezonie mąż na nasz koszt postawił panelowy płot. W tym sezonie sąsiad najwyraźniej postawił jeszcze więcej uli ponieważ od kilku dni rój unosi się nad drzewami i naszym ogrodem.

REKLAMA

Interweniowałam w Urzędzie Miasta, byłam u prezesa Związku Pszczelarzy w Barlinku (niestety właściciel uli do związku nie należy). Sąsiad wydreptał tą samą drogę, sąsiadka w zeszłym roku dzwoniła na policję. Niestety wszystko na nic. Jedyna droga jest to droga sądowa, a wiadomo jak sądy działają. Mamy dwójkę dzieci sąsiedzi trójkę. W zeszłym roku nie mogły się kąpać w basenach, kiedy były ogromne gorączki, ponieważ pszczoły latały nad wodą, były też w wodzie. Droga redakcjo może jeśli artykuł ukaże się na Barlinek24.pl, radni Rady Miejskiej zainteresują się tematem. To nie jest normalne, aby w środku miasta trzymać ule." 

Tyle w liście. Jak udało nam się dowiedzieć m.in. za trzymanie uli w mieście powinien ustalać "Regulamin utrzymania czystości, porządku i gospodarki odpadami na terenie gminy Barlinek". Regulamin uchwala barlinecka Rada Miejska. Obowiązujący regulamin uchwalono w sierpniu 2018 roku. Nie ma w nim nic o hodowli pszczół na terenie miasta.

 

W wielu miasta w Polsce takie zapisy wprowadzono. Zapisano w nich m.in. "Zaleca się, aby ule były ustawione w odległości co najmniej dziesięciu metrów od zabudowań i uczęszczanej drogi publicznej. Kolejny paragraf mówi o tym, aby ule ustawione w odległości 3-10 metrów oddzielić siatką, parkanem, krzewami o wysokości, co najmniej trzech metrów." 

W wielu sporach i procesach sądy często powołują się na tzw. „prawo zwyczajowe”, które obowiązywało w byłym Królestwie Polskim. Ustawa ta pochodzi z 1879 r. i brzmiała ona: „§ 2. Ustawienie pni pszczół w odległości mniejszej jak 10 m od uczęszczanej publicznej drogi, obcego domu mieszkalnego, stajni, podwórza lub ogrodu domowego jest wtedy dozwolone, kiedy pszczoły wylatujące z ula wznoszą się od początku 3 m ponad temi miejscami lub też jeżeli między temi a pasieką wznosi się mur, gęsta ściana krzewów lub też inne podobne ogrodzenie 3 m wysokie. Przełożony gminy może w szczególnem uwzględnieniu miejscowych stosunków zezwolić na zmniejszenie powyższej odległości do 3 m, co należy w gminie obwieścić”.

js

Komentarze

+13

Guest

Coraz więcej miast na Zachodzie wprowadza pasieki pszczół na dachach budynków ale pewne zasady utrzymywania niezwykle pożytecznych owadów muszą być zachowane. Pszczoła jest przyjacielem i żywicielem człowieka.
+1

Guest

Cytuję Guest:
Pszczoły są bardzo potrzebne, szczególnie że z roku na rok jest ich coraz mniej przez varroa destruction i super że pan znalazł sobie takie hobby ale niech wywiezie ule na pole, do sadu... Z miłą chęcią właściciel ziemi się zgodzi i będzie obopulna korzyść a nawet okaże szacunek do sąsiada.

No napewno postawić koło czyjegoś rzepaku żeby sobie kabzy nabic A rolnikowi *** potruc. Nie zrzeszeni, bez oznaczeń pasieki bez tel do przczelarze. Stawia się w nocy ule przy samym rzepaku żeby opryski ba nich leciał.
+8

Guest

Widzę że część eko *** dalej żyje w swoim zamkniętym świecie i tylko troluje. Cześć pszczelarzy być może nawet niewielka jest tak ignorancka dla innych , ich racji czy odporna na argumenty że warto by ich nazwać trutniami. Bo jak można bezprawnie korzystać z czyjejś własności za darmo i jeszcze ograniczać możliwość korzystania komuś że swojej własności po to aby tylko ukrecic sobie miodu i to sprzedać. Kiedyś pszczelarze przynosili rolnikom czy sadownikom słoik miodu choć A teraz są tylko wstanie *** jak opryskiwacz zobaczą . Ale wszystko do czasu. A co do artykułu powinny być wprowadzone przepisy określające odległość uli od drogi ,budynki w czy pól produkcyjnych.
+10

Guest

Jak mało wiemy o otaczającej nas przyrodzie.Wkraczamy w nią z butami,niszczymy siedliska zwierząt .Chaotyczna i agresywna zabudowa chociażby moloch 300 metrow w sercu Puszczy Noteckiej natura 2000.Zaproście pszczelarzy do szkół niech powiedzą prawdę o pszczołach,jaki mają zbawienny wpływ na człowieka i jego zdrowie.Każdy z nas znajdzie w swojej rodzinie osoby chore na raka.Rocznia zapada na tą chorobę ok.160000ludzi.A będzie ich więcej i więcej.Pozostaną nam leki i suplementy a zniknie to co jest prawdziwym lekiem czyli zdrowa nieskażona żywność.Ratujmy pszczoły bo nawet użądlenie ma też swoje prozdrowotne walory.

Guest

Proszę zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa polegającego na umyślnym narażaniu dzieci na zagrożenie utraty zdrowia i życia oraz zabezpieczenia na czas prowadzonego postępowania w postaci usunięcia przeniesienia Uli z dala od miejscal przebywania dzieci
+17

Guest

Drogi Panie mnie nikt w Urzędzie nie wyśmiał-to tak dla jasności! Poinformowano mnie jedynie że racja jest po mojej stronie ale...w naszej gminie nie ma uregulowanych przepisów dotyczących trzymania pszczół. Jeśli Pan uważa że wyśmianie kogoś kto zgłasza problem jest adekwatna reakcją- nie ma Pan wyobraźni ani grama empatii. Łatwo jest hejtowac wyśmiewać kiedy to nie dotyczy kogoś osobiście. Pana komentarz był po prostu płytki...
+3

TBM58

Cytuję Guest:
To chore, żeby trzymać pszczoły tak blisko sąsiadów. Wiem, że są pożyteczne, ale człowiek>owad, to niegodne żeby autor listu i jego rodzina musiał się męczyć przez sąsiada bez wyobraźni.

To dobry pomysł, żeby postawić przy płocie gniazdo szerszeni. Może tylko to da mu do myślenia. Jak szerszenie załatwią temat, to można gniazdo zlikwidować.

Znajdż gniazdo szerszeni i je postaw.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".