pldaenfrdeuk


 sobota 18 stycznia 2020r.   imieniny: Krystyna, Małgorzata, Piotr

Reklama

A A A
4.5 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (2)

O tym w jakich warunkach wypoczywamy, spędzamy wolny czas, w dużej mierze decydujemy sami. Miejsca mniej uczęszczane pokryte są śmieciami a o jednym z odcinków drogi dla rowerów napisała do nas nasza Czytelniczka. „Zdjęcia te zrobiłam na spacerze na ścieżce rowerowej w kierunku Pełczyc. Serce się kraje jak „człowiek” wydawałoby się „rozumny” zaśmieca i niszczy to co mamy najcenniejsze - las, skąd czerpiemy przecież TYLE dobra.” – czytamy w liście od naszej Czytelniczki.

Przypomnijmy, że ścieżka tak naprawdę nie ukończona, jeszcze nie otwarta, to już cieszy się ogromnym powodzeniem wśród miłośników dwóch kółek. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania, wzrósł też poziom zanieczyszczenia trasy. Śmieci leżą na całej jej długości, po obu stronach. Z reguły winę za taki stan rzeczy zrzucamy na służby odpowiedzialne za oczyszczanie tych terenów. Jednak czy nie powinniśmy zacząć od samych siebie?

REKLAMA

Pusta puszka, butelka, opakowanie po ciastkach, chipsach, waży mniej tuż po konsumpcji. Gdy jechaliśmy na wycieczkę pojemniki czy papierki nam nie ciążyły, więc dlaczego tak bardzo ciążą jak już wracamy? 

Wszyscy chwalimy się, że nasz Barlinek jest taki piękny, więc dlaczego o niego nie dbamy? Dlaczego ludzie nie mogą się opamiętać? Może warto pokazywać więcej takich zdjęć na stronie Barlinek24.pl, aby w końcu  uzmysłowić mieszkańcom jak NAPRAWDĘ  wygląda nasze miasto. – czytamy w liście.

Zastanówmy się, czy chcemy właśnie w takich warunkach spędzać czas i pokazywać tak niewątpliwie wstydliwe „osobliwości przyrody” naszym dzieciom i gościom. Gdzie jeszcze Państwo spotkaliście się z zaśmieconymi terenami będącymi odcinkami tras rowerowych, pieszych, nordic walking czy też miejscami, do których chętnie chodzicie aby odpocząć? Zachęcamy do dyskusji.

monikary

 

barlinek
Foto: Czytelniczka

Komentarze  

+4 # Guest 2019-07-10 11:10
Powołać służbę nagrywającą przez monitoring ten wandalizm i karać publicznie .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-07-09 19:21
Bo w wiekrzosci tych naszych instytucji sa ludzie ktorzy sie tam stolkow trzymaja paznokciami od nóg. Kazdy patrzy na zegarek aby o 15:00 laptopa przymknac. A mlodym ludzia ktorym chcialo by sie zrobic cos ponad, cos od siebie kaze sie "siedziec cicho i nie wymyslac przeciez nikt Ci za to wiecej nie zaplaci " prawda stara gwardia ?! same miny zwieszone ;/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Picasso 2019-07-09 17:48
Kulturę wynosi się z domu ... tyle w temacie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-07-11 09:36
Cytuję Picasso:
Kulturę wynosi się z domu ... tyle w temacie

no niestety nie jest to takie proste, człowiek pod wpływem grupy potrafi narobić strasznych głupot, tyle tylko, że ten kulturalny "z domu" będzie się bardziej wewnętrznie wstydził ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-07-09 15:42
A propos edukacji:
W gminie nie ma się kto zająć propagandą proekologiczną - to są dodatkowe obowiązki, za które nikt nie zapłaci, więc nie liczmy na inicjatywę oddolną. A jak PGK dostanie dodatkowe zlecenie extra z gminy to i extra zapłatę, więc też jest brak motywacji do edukowania społeczeństwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2019-07-09 10:00
W przedszkolach i szkołach różnych programów i akcji promujących ekologiczne zachowania jest tyle, że dzieciom już się nie chce tego słuchać! Do tego dzieciaki uczestniczą w "sprzątaniu świata", więc naocznie się przekonują ile śmieci i jakich śmieci wala się w okolicach szkół czy w lasach. I co? Zawsze znajdzie się jakaś grupa, która dla szpanu, czy z głupoty zwykłej zostawi po sobie syf. I zapewniam, że nie jest to tylko młodzież...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 # Guest 2019-07-09 06:26
Barlinek mi przypomina ładną dziewczynę w makijażu z wymalowanymi paznokciami i kusząco ubraną za którą się wszyscy oglądają i wzdychają,ale co z tego jak ma dwie lewe ręce i nie umie zadbać o dom i jego mieszkańców.Więc na co mi taka dziewczyna?:D Poszukam mniej urodziwej ,ale za to bardziej zaradnej i pracowitej. :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-07-09 05:57
Cytuję TBM58:
Cytuję Guest:
W gardle sciska jak widzi sie np. Delte w niedzielny poranek wszystko polamane butelki puszki powyrywane smietniki , kolo mostku juz nawet polbruk wyrywaja, szlak przygody kolo popularnej liny lawki juz powyrywane , na gorce kolo sp1 lawke wyrwali razem z osadzeniem betonowym wszedzie gory smieci mimo ze smietniki co dwa metry tak sie nasza mlodziez teraz bawi. Ale jak ten gimbus jeden z drugim ma sie uczyc pozadku jak wujek z tata pod oslona nocy telewizor i tapczanik jada busem pod las wykiprowac. Dziwi tez fakt ze nikt z komunalki czy z gminy nigdy nie wpadl na pomysl by dogadac sie z waszym portalem i chociaz raz artykol zrobic o tym gdzie w naszej gminie mozna zdac zuzyty olej baterie , opony smieci gabarytowe. Malo jak widac po obrzezach naszych lasow jest ludzi ktorzy wiedza ze te wszytkie rzeczy mozna w bialy dzien bezpłatnie przywiesc do wskazanych punktow. Smieci ze sprzTania garazy piwnic itd. Mozna w rozny
Sposob promowac takie akcje jak sprzatanie jeziora itd edukowac edukowac i glosno otym mowic aby w kazdej grupce imprezowiczow deltowych znalazla sie choc jedna osoba wrazliwa na takie glupie smiecenie - niszczenie. Kocham to miasteczko , jestem tez mocno przekonany ,hmmm wiem to - ze zyje tu masa wspNialych ludzi ktorzy sie na to nie godza a stan naszej przyrody nie jest im obojetny. Piekne jest to miejsce nie godzmy sie na ten wandalizm. Kozystajmy z tego na maxa ale po ludzku :(

Popieram apel w całości.Jadnak musimy zacząć od dzieciaków w przedszkolach i szkołach propagowac ten jakże nam potrzebny proekologiczny styl życia i stan umysłu .Trzeba by wspólnie ze szkołami stworzyć taki dekalog dziecka ekologa i wypunktowac po kolei,żeby nie zabijać robaków,nie deptać ślimaków, nie rozjeżdżać zaskrońców i nie przynosić do domu małych ptaszków.i wiele innych.Może Nasz Barlinek jako pierwszy wprowadzi na lekcjach takie proekologiczne zajęcia z których rodzice też mogą wiele skorzystac.Stan wiedzy dorosłych o środowisku jest porażający i taką niewiedzę czyli nic przekazują swoim pociechom.I Wierzcie mi,szanowni ,że wiem co piszę z racji wykonywanej pracy.

Musimy zacząć od siebie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Guest 2019-07-09 04:59
niszczą i śmiecą nie tylko dzieci...
kosz przy ogródkach działkowych na Szosie do Lipian jest traktowany przez działkowców jako kosz działkowy - całe reklamówki tam z działek upychają...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-07-09 12:15
Cytuję Guest:
niszczą i śmiecą nie tylko dzieci...
kosz przy ogródkach działkowych na Szosie do Lipian jest traktowany przez działkowców jako kosz działkowy - całe reklamówki tam z działek upychają...

Dobrze że do śmietnika a nie obok
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 # Guest 2019-07-08 21:59
Rodzicu od młodych lat ucz swoje latorośle bo to nikt inny jak tylko to,, bezstresowo wychowywane dziecko pijące na delcie itd.wyrzuca śmieci stojąc obok śmietnika bo pod wpływem alkoholu czuję się bogiem... żenujące to ale prawdziwe szkoda,że nie umieliscir dać mu przykładu i licząc się z hejtem od razu odpowiem mam to gdzieś bo ja pomimo młodego wieku własnego dziecka uczę ja szanowania wszystkiego i wszystkich...dla jednych toczasy się zmieniają nie moi drodzy to ludzie większe świnie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-07-08 20:33
W mieście też smietniki pelne .I gdzie tu papierek wyrzucić .Scieżka do dzikowa śmietnik pełny obok pełno butelek szklanych po wódce piwie i po piciu dużo tez tam śmieci nie same butelki.Ale gdzie wyrzucic skoto śmietniki pelne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2019-07-09 04:44
Cytuję Guest:
W mieście też smietniki pelne .I gdzie tu papierek wyrzucić .Scieżka do dzikowa śmietnik pełny obok pełno butelek szklanych po wódce piwie i po piciu dużo tez tam śmieci nie same butelki.Ale gdzie wyrzucic skoto śmietniki pelne?

No napewno nie k.... do rowu . No i rece opadły
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 # Guest 2019-07-08 19:30
*** W Barlinku życie "dzikich" ludzi zaczyna się po zmroku. Dlaczego policji pełno w dzień, tych co się uczą, chodzą z kąta w kąt, gdy nic się nie dzieje a nie chodzą na nocki od parku do parku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 # Guest 2019-07-08 17:29
W gardle sciska jak widzi sie np. Delte w niedzielny poranek wszystko polamane butelki puszki powyrywane smietniki , kolo mostku juz nawet polbruk wyrywaja, szlak przygody kolo popularnej liny lawki juz powyrywane , na gorce kolo sp1 lawke wyrwali razem z osadzeniem betonowym wszedzie gory smieci mimo ze smietniki co dwa metry tak sie nasza mlodziez teraz bawi. Ale jak ten gimbus jeden z drugim ma sie uczyc pozadku jak wujek z tata pod oslona nocy telewizor i tapczanik jada busem pod las wykiprowac. Dziwi tez fakt ze nikt z komunalki czy z gminy nigdy nie wpadl na pomysl by dogadac sie z waszym portalem i chociaz raz artykol zrobic o tym gdzie w naszej gminie mozna zdac zuzyty olej baterie , opony smieci gabarytowe. Malo jak widac po obrzezach naszych lasow jest ludzi ktorzy wiedza ze te wszytkie rzeczy mozna w bialy dzien bezpłatnie przywiesc do wskazanych punktow. Smieci ze sprzTania garazy piwnic itd. Mozna w rozny
Sposob promowac takie akcje jak sprzatanie jeziora itd edukowac edukowac i glosno otym mowic aby w kazdej grupce imprezowiczow deltowych znalazla sie choc jedna osoba wrazliwa na takie glupie smiecenie - niszczenie. Kocham to miasteczko , jestem tez mocno przekonany ,hmmm wiem to - ze zyje tu masa wspNialych ludzi ktorzy sie na to nie godza a stan naszej przyrody nie jest im obojetny. Piekne jest to miejsce nie godzmy sie na ten wandalizm. Kozystajmy z tego na maxa ale po ludzku :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 # TBM58 2019-07-08 18:50
Cytuję Guest:
W gardle sciska jak widzi sie np. Delte w niedzielny poranek wszystko polamane butelki puszki powyrywane smietniki , kolo mostku juz nawet polbruk wyrywaja, szlak przygody kolo popularnej liny lawki juz powyrywane , na gorce kolo sp1 lawke wyrwali razem z osadzeniem betonowym wszedzie gory smieci mimo ze smietniki co dwa metry tak sie nasza mlodziez teraz bawi. Ale jak ten gimbus jeden z drugim ma sie uczyc pozadku jak wujek z tata pod oslona nocy telewizor i tapczanik jada busem pod las wykiprowac. Dziwi tez fakt ze nikt z komunalki czy z gminy nigdy nie wpadl na pomysl by dogadac sie z waszym portalem i chociaz raz artykol zrobic o tym gdzie w naszej gminie mozna zdac zuzyty olej baterie , opony smieci gabarytowe. Malo jak widac po obrzezach naszych lasow jest ludzi ktorzy wiedza ze te wszytkie rzeczy mozna w bialy dzien bezpłatnie przywiesc do wskazanych punktow. Smieci ze sprzTania garazy piwnic itd. Mozna w rozny
Sposob promowac takie akcje jak sprzatanie jeziora itd edukowac edukowac i glosno otym mowic aby w kazdej grupce imprezowiczow deltowych znalazla sie choc jedna osoba wrazliwa na takie glupie smiecenie - niszczenie. Kocham to miasteczko , jestem tez mocno przekonany ,hmmm wiem to - ze zyje tu masa wspNialych ludzi ktorzy sie na to nie godza a stan naszej przyrody nie jest im obojetny. Piekne jest to miejsce nie godzmy sie na ten wandalizm. Kozystajmy z tego na maxa ale po ludzku :(

Popieram apel w całości.Jadnak musimy zacząć od dzieciaków w przedszkolach i szkołach propagowac ten jakże nam potrzebny proekologiczny styl życia i stan umysłu .Trzeba by wspólnie ze szkołami stworzyć taki dekalog dziecka ekologa i wypunktowac po kolei,żeby nie zabijać robaków,nie deptać ślimaków, nie rozjeżdżać zaskrońców i nie przynosić do domu małych ptaszków.i wiele innych.Może Nasz Barlinek jako pierwszy wprowadzi na lekcjach takie proekologiczne zajęcia z których rodzice też mogą wiele skorzystac.Stan wiedzy dorosłych o środowisku jest porażający i taką niewiedzę czyli nic przekazują swoim pociechom.I Wierzcie mi,szanowni ,że wiem co piszę z racji wykonywanej pracy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 # Guest 2019-07-08 16:42
Ten sam widok przy ścieżce do Dzikowa, flaszeczka wypita, śmieci porozrzucane dookoła, śmietnik wypchany po brzegi. Cud że jeszcze nikt ławki nie wyrwał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież