pldaenfrdeuk


 piątek 13 grudnia 2019r.   imieniny: Łucja, Otylia, Włodzisława

Reklama

A A A
2.1428571428571 1 1 1 1 1 Ocena 2.14 (7)

W dniach 28.07 do 04.08.2019 w Krynicy Morskiej odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Klasy Cadet. Na starcie stawiło się 130 załóg z 12 krajów. Krynica Morska gościła zawodników z Argentyny, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polski, Rosji, Hiszpanii i Ukrainy. Zawodnicy byli podzielenia na dwie floty, flotę World (62 łodzie) i Promotional (68 łodzi).

Dwójka młodych barlineckich żeglarzy, Oliwia Michalewicz i Krystian Michalewicz startowali we flocie promocyjnej w barwach klubu MKS SZKUNER Myślibórz (łącznie z myśliborskiego klubu wystartowały cztery załogi).

Oliwia (13 lat), znana już w Barlinku żeglarka, dwukrotna laureatka Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Barlinka ( 2017 i 2018 - 3 miejsce) usiadła za sterem Cadeta z numerem POL 10080 (z załogantem Janem Iwanowem), a jej młodszy brat Krystian (8 lat) startował jako załogant ze starszym kolegą Michałem Błotniakiem na Cadecie o numerze 10079.

REKLAMA

Mistrzostwa rozpoczęły się w poniedziałek 29.07.2019 barwnym pochodem wszystkich zawodników przez Krynicę, korowód prowadzony był przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet Macieja Szaryńskiego. Zebrane teamy z całego świata ruszają z pieśniami, flagami, wymalowanymi twarzami w przemarsz po ulicach Krynicy, aby dotrzeć do portu, w którym odbędzie się ceremonia otwarcia z władzami miasta, związku klasy Cadet, sędziami i innymi ważnymi osobami. Zgromadzeni na placu portu, wysłuchujemy przemówień ważnych osób, aby usłyszeć w końcu: „Thank you, dziękuję, Cadet World Championship 2019 in Krynica Morska is Open” po czym wybrzmiały gromkie brawa, głośne okrzyki, a flagi państw biorących udział powiewały na wietrze.

W poniedziałek rano odbyła się oficjalna inspekcja sprzętu i pomiary żagli.

Wszystkie procedury były przeprowadzane przez międzynarodowe jury. Wyścigi na wodzie odbywały się od wtorku 30.07 do niedzieli 04.08 włącznie z przerwą na odpoczynek w piątek. Wtorek zaskoczył wszystkich zawodników pogodą, pomimo ładnej, słonecznej pogody wiał mocny wiatr, tężejący z każdą godziną. Skutkowało to wysoką półtorametrową falą, niespotykaną na jeziorach. Jak widać Zalew Wiślany potrafi zapewnić prawie morskie warunki do żeglugi. Wiatr i wysoka fala zebrały srogie żniwo, na wodzie leżało pełno poprzewracanych łodzi. Z 68 załóg trzeci bieg ukończyło już tylko ok 45. Reszta albo się wycofała, albo została odholowana ze względu na uszkodzenia. Zdarzały się pogięte maszty i podarte żagle… to była prawdziwa walka o życie. Nasze załogi zaliczyły kilka wywrotek, ale obyło się bez wielkich strat w sprzęcie. Pozostałe dni przyniosły już słabszy wiatr (w czwartek nawet przydarzyła się nam flauta i nie udało się rozegrać żadnego wyścigu), dzięki czemu żegluga przyniosła zawodnikom dużo frajdy i przyjemności. Fajnie było patrzeć na te uśmiechnięte buzie na wodzie.

 

 

W sumie przez prawie tydzień rozegrano 12 wyścigów w skrajnie różnych warunkach atmosferycznych, ale obyło się bez deszczu. W ostatecznej klasyfikacji generalnej floty promocyjnej Krystian wraz ze swoim sternikiem Michałem zajęli 14 miejsce, a Oliwia z Jankiem 41 miejsce.

W klasyfikacji ogólnej Official Results World Championship wygrali:

  1. ARGENTYNA Julian Finsterbusch i Franco Barone
  2. BELGIA Thibaud Dirix i Thomas Winand
  3. POLSKA Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski

Official Results Promo Fleet:

  1. WIELKA BRYTANIA Daisy Nunn i Oscar Bush
  2. POLSKA Franciszek Rutkowski i Jan Kopyra
  3. POLSKA Piotr Cendrowski i Adam Rutkowski

Nasi myśliborsko-barlineccy zawodnicy zakończyli rywalizację Mistrzostw Świata na miejscach:

14. Michał Błotniak i Krystian Michalewicz POL 10079
41. Oliwia Michalewicz i Jan Iwanow POL 10080
53. Staś Wołoszyn i Natasza Dobroń POL 9411
61. Aleksandra Szymanek i Adam Kuściński POL 9490

Chciałoby się napisać tak dużo, w kilku zdaniach, jednak się nie da.

Tydzień ciężkiej pracy za nami. 6 dni pływania w różnych warunkach, z różnymi ludźmi, z całym światem. To ogromne wyróżnienie dla tych którzy tam byli. Niezapomniane przeżycie dla zawodników, bo przecież to wciąż dzieci.

W różnym wieku, ale dzieci. I wiecie co? One są fantastyczne! Każde po kolei, każde na swój sposób, w każdym calu. Uwielbiam patrzeć jak pływają, jak się bawią, angażują, pokazują emocje, złość, radość, łzy i strach. To pokazuje, że w pełni zasłużyli na to, aby być w takim miejscu. Trenerzy, rodzice, a także często obcy ludzie wspieramy ich, powtarzamy, że są najlepsi, że potrafią, bo tak jest. Nie ważne które miejsca zajmą, nie ważne czy ukończą wyścig, dopłyną do mety. Ważne jest to, czy podejmują walkę, pomimo własnych słabości, obaw. To czyni je zwycięzcami. W niedziele po sklarowaniu sprzętu czekając na zakończenie, dzieciaki zaczęły wymieniać się swoimi koszulkami z mistrzostw. Wymienili się na koszulki z Argentyną, Niemcami, Rosją, Holandią, Hiszpanią, Wielką Brytanią, Belgią. Dla nich to pamiątka na całe życie to, że tam były, mogły pływać z załogami z całego świata. Jednocześnie to w sumie trochę większe regaty niż te na których pływały do tej pory. Wyjazdy na takie imprezy pozwalają im uwierzyć w siebie, zobaczyć że mogą. A co najważniejsze nawiązują znajomości, przyjaźnie. Fantastyczny widok, kiedy wyjeżdżając masz tylu nowych znajomych, widząc jak się żegnają i mówią sobie do zobaczenia. Na pytanie jak było? Zgodnie odpowiedziały SUPER. Mistrzostwa Świata za nami.

Rewelacyjne wyniki zawodników MKS SZKUNER MYŚLIBÓRZ, ogrom włożonej pracy i wysiłku.

 

 

Podziękowania dla całej ekipy wyjazdowej:

Załóg w składzie:

Michał Błotniak i Krystian Michalewicz, Oliwia Michalewicz i Jan Iwanow, Stanisław Wołoszyn i Natasza Dobroń, Aleksandra Szymanek i Adam Kuściński.

Ekipy dorosłych: Maciej i Marzena Michalewicz, Joanna i Arkadiusz Wołoszyn, Krzysztof Iwanow, Kamila Skowron. A także dla Andreasa, Betiny, Martena i Larisy z Prenzlau. Anety i Krzysztofa Dzierbun, Waldemara Łojko, Remigiusza Dzierbuna i Leona Gdaniec z Drawa Drawno za wspólnie spędzony czas. Jeszcze raz Wielkie dzięki. Jeszcze raz Wielkie Gratulacje dla zawodników, dobra robota.

Za rok Mistrzostwa Świata odbywają się w Williamstown w Australii.

Dzieciaki już oszalały, zresztą nie tylko dzieciaki. Chyba musimy zacząć zbierać fundusze, bo w końcu marzenia są po Ty aby je spełniać, a nic tak nie mobilizuje do walki jak uśmiechnięte buzie dzieci.

 

Autorzy relacji: Kamila Skowron i Maciej Michalewicz

 

Aktualizacja: 14.08.2019 godz. 7:05. Do artykułu wkradły się dwa błędy. Maciejowi dziękujemy za zwrócenie uwagi ;)

 

Komentarze  

0 # Guest 2019-08-15 09:03
Brawo! :-) :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 # Guest 2019-08-14 06:22
Rewelacja !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież