pldaenfrdeuk


 niedziela 22 września 2019r.   imieniny: Joachim, Maurycy, Tomasz

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

Jednym z tematów ostatniej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, była informacja o oddziaływaniu na środowisko zakładów pracy w gminie Barlinek. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Michał Antosiewicz. W swojej wypowiedzi skupił się na działalności dwóch zakładów i związanych z tym uciążliwości.

Mówił o firmie Hacon i Barlinek Inwestycje. O fetorze odczuwalnym na Górnym Tarasie i hałasie na osiedlu na ul. Przemysłowej, który generuje m.in. elektrociepłownia w tej firmie. Pytał, czy zdrowie mieszkańców jest ważne? Prosił o poważne potraktowanie tematu. Bo zdrowie mieszkańców miasta jest bardzo ważne.

REKLAMA

Z kolei przewodniczący RM Mariusz Maciejewski mówił, że corocznie otrzymują radni informacje z barlineckich firm. Jednak, co innego badania i informacje, a co innego życie. Podkreślał, że nikt nie jest przeciwny rozbudowie firm, ale mieszkańcy Górnego Tarasu powinni wiedzieć, co to za smród, co powstaje w wynikach reakcji chemicznych i co oni wdychają. Zaapelował do burmistrza, aby zainstalować wokół firmy Hacon czujniki, które rzetelnie wykażą, co ulatnia się w powietrze? Co to jest? Zauważył, że mówi się o firmie od lat i efektem tego mówienia jest tylko to, że nie ma dymu w powietrzu. Bo zapach pozostał. 

Według radnego Cezarego Krzyżanowskiego, widać w tym temacie bezsilność samorządu. Mówił o zainstalowaniu bariery antyodorowej w firmie Hacon i tym, że niewiele ona daje.

Radny Rafał Szczepaniak sugerował m.in., że można z ulicy Przemysłowej czy Górnego Tarasu się wyprowadzić. Według niego największym problemem miasta jest smród z kopcących kominów. Te i inne wypowiedzi radnych w materiale filmowym. 

js 

 

 

Komentarze  

+5 # Guest 2019-09-09 15:35
Radny Szczepanak wreczał klucze do nowych mieszkań z BTBS ( jeszcze tak niedawno ***) a teraz proponuje wyprowadzke
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-09-07 20:32
Rączka rączkę myje i nic ze smrodem z firm nie zrobi gmina bo mają z tego powodu podatki i siedzą cicho a co do Pana Rafała Sz.to może zamiast My mieszkańcy GT i Przemysłowej wyprowadzać się z Barlinka to Pana na taczce wywieziemy daleko stąd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-09-05 12:09
Niemcy mają filtry.... chyba na nosach, wystarczy podjechać do Schwedt/Oder i poczuć klimat w mieście gdzie jest Rafineria ropy "smród niesamowity".
Co do smrodu z pól, to wystarczy stanąć na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej/ Ogrodowej/Kombatantów i popatrzeć jakie samochody i skąd wyjeżdżają z takim smrodem, temat ten sam co rok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2019-09-05 12:38
brawo, podajesz za przykład cos co sie znajduje na obrzezach Niemiec i graniczacego z Polska, zamieszkanego w wiekszosci przez Polakow.

Pojedz w głąb Niemiec zanim zgeneralizujesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Guest 2019-09-04 16:41
W art. 17 ust. 2 ustawy o nawozach i nawożeniu wskazano, że nawozy należy stosować w sposób, który nie zagraża zdrowiu ludzi lub zwierząt lub środowisku. W przypadku nawozów naturalnych istotne jest również to, aby ich dawka zastosowana w ciągu roku nie zawierała więcej niż 170 kilogramów azotu w czystym składniku na 1 hektar użytków rolnych. Zakazy dotyczące stosowania nawozów sformułowane zostały w art. 20 ww. ustawy. Zabronione jest m.in. stosowanie nawozów naturalnych w postaci płynnej podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi, a także na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem. Zakaz ten ma na celu ochronić wody otwarte i gruntowe przed zanieczyszczeniem, głównie azotem. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w punkcie 1.3. reguluje, że nawozy naturalne w postaci stałej stosuje się na gruntach ornych w okresie od 1 marca do 31 października (w postaci płynnej do 20 października).

Jak przedstawiono powyżej, obowiązujące przepisy prawne regulują m.in. kwestie terminu, czy sposobu stosowania nawozów naturalnych, ale w żaden sposób nie odnoszą się do kwestii ich uciążliwości zapachowej.

Od wielu lat prowadzone są w Polsce dyskusje na temat uchwalenia ustawy „antyodorowej”, której zapisy regulowałyby postępowanie mające na celu przeciwdziałanie immisji zapachowej, jednak dotychczas nie uchwalono takich przepisów. W obecnym stanie prawnym organy ochrony środowiska nie posiadają zatem instrumentów prawnych, za pomocą których mogłyby nakazać właścicielom gospodarstw rolnych podjęcie działań redukujących lub eliminujących uciążliwości zapachowe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2019-09-04 12:29
Pozamykać fabryki, zakłady...i co tam jeszcze.Ludzi na kuroniówki...no i co Wam wtedy będzie śmierdziało??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+19 # Guest 2019-09-04 12:52
fajnie się tak komentuje, gdy się mieszka z dala od smrodów:)

Swoją drogą, w np. Niemczech jakoś nie śmierdzi, bo tam obywatele mają swoją godność i sobie na to nie pozwalają, więc fabryki muszą przestać oszczędzać ich kosztem i dbają o powietrze nowoczesnymi rozwiązaniami, nikt niczego nie musi zamykać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # Guest 2019-09-05 04:19
Chyba taki kraj jak Niemcy znasz tylko z "tefałenu" jeszcze bardziej trują środowisko i smrodzą od Polski ponieważ są bardziej uprzemysłowionym krajem oraz bogatszym i tym samym mogą więcej inwestować w filtry itp. cuda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2019-09-04 17:32
Bo śmierdzącą i szkodliwą produkcję wyprowadzili do obcych w tym Polski
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-09-15 14:58
- nie trzeba daleko szukać :BORNE
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 # Guest 2019-09-04 12:07
Może Radny Rafał S sam przeprowadzi się na GT i zobaczy jak to jest.
Może chce się zamienić z kimś na mieszkania....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-09-04 12:06
Co do palenia śmieci w domach, ludzie: Nagrywajmy czarne dymy z kominów naszych sąsiadów i wysyłajmy na policję. Niedługo zima, zaczadzą nas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-09-05 04:23
Na policję :D :D :D i co zrobi alkomatem zmierzą zawartość pyłu i szkodliwych substancji?Raz zrobiłem fotkę pewnego zakładu który palił spalony olej w piecu .Wysłałem do b24 i co cisza?Od tamtej pory dałem sobie spokój.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2019-09-04 12:04
Borne też strasznie śmierdzi i hałasuje! A gdzieś tam niedaleko woda jest. Jak środowisko się zniszczy, a zniszczy się niedługo, to przemądrzali radni też nie będą mieli gdzie żyć ani czym oddychać. Nie będą wiecznie uciekać do mniej skażonych terenów, bo takich zabraknie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+26 # Guest 2019-09-04 11:59
"Radny Rafał Szczepaniak sugerował m.in., że można z ulicy Przemysłowej czy Górnego Tarasu się wyprowadzić. Według niego największym problemem miasta jest smród z kopcących kominów."
xDDDDDDD!!!
Jak on został radnym?

Kopcące kominy są osobnym problemem, ale mniejszym niż fabryki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 # Guest 2019-09-04 13:29
Jak został radnym? Sama się nad tym zastanawiam! Przydałoby się trochę pokory i mniej cwaniakowania w wypowiedziach pana radnego i trochę lepiej by to wygladało!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+20 # Guest 2019-09-04 11:27
dla mieszkańców Barlinka
dobra rada
radnego Szczepaniaka
wyprowadzić się z Barlinka

on sam
mieszka w Moczkowie
więc zapachy tam nie docierają
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+26 # Guest 2019-09-04 10:44
Jeśli chodzi o niesamowity fetor w dniu wczorajszym to na pewno to nie pochodził z normalnego obornika, prawdopodobnie wylewano na pola jakieś ścieki niewiadomego pochodzenia. Podobny fetor był w ubiegłym roku o tej samej porze Stosowne służby powinny sprawdzić źródło pochodzenia tego świństwa i zakazać formalnie takich praktyk.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 # Guest 2019-09-04 08:37
Znając życie firma Hacon nie zgodzi się aby takie czujniki umieścić, bo by trzeba było działać poprawnie, np. filtry częściej wymieniać, na te prawidłowe. I oczyszczać złom z farby i emalii a nie go topić żeby ta chemia szła w powietrze i Nas truła. Więc jeśli chodzi o czujniki czy co tam do pomiaru tego dziadostwa to chętnie wyrażę zgodę na umieszczenie ich nawet u mnie na dachu, bo mieszkam bardzo blisko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+26 # Guest 2019-09-04 07:28
Apeluję do władz miasta o sprawdzenie i podanie do publicznej wiadomości skąd dochodził i jakiego pochodzenia byl wczorajszy fetor, który było czuć z każdej odległej strony Barlinka.
Czy jest pozwolenie odpowiednich służb na takie praktyki , a jeśli nie , czy winny będzie ukarany w taki sposób byśmy nie byłi zmuszani w przyszłości do takiej perfumerii
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Guest 2019-09-04 08:22
Dzisiaj nadal czuć smród w mieście.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-15 # Guest 2019-09-04 08:15
To był smród oborniku. Więc teraz polecam zadzwonić na policję że jakiś rolnik stosuje naturalne nawozy.....
Ps. Smacznego chlebka i innych produktów rolnych :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+40 # Guest 2019-09-04 06:45
Panie Szczepaniak - radzę się zastanowić nad tym co Pan mówi .
A wracając do tematu - wspomniane firmy to duży problem . Smród z Haconu który niesie się nie tylko " Po Górnym Tarasie " oraz Inwestycje - hałas to najmniejszy problem , poważniejszy to pył z fabryki który okłada się na oknach,parapecie ...Otwarte okno ?Owszem - ale licz się że masz zasyfione całe mieszkanie ! ...Trzeba dodać że winna nie leży tylko w tych dwóch przypadkach , problem jest poważniejszy - wspomniane wylewanie gnojówki oraz trzeba dodać że mieszkańcy naszego miasta w swoich piecach palą śmieci !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2019-09-04 06:15
"Pytał, czy zdrowie mieszkańców jest ważne? Prosił o poważne potraktowanie tematu. Bo zdrowie mieszkańców miasta jest bardzo ważne."

Poważnie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+41 # Guest 2019-09-04 05:43
dzięki właśnie takim panom jak pan Szczepaniak ludzie uciekają z Barlinka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 # Guest 2019-09-04 05:42
Brawo Radny Antosiewicz!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+43 # Guest 2019-09-04 05:35
Pan Szczepaniak zabłysnął, oby tylko wyborcy to pamiętali przy urnach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2019-09-04 04:27
Pogadali i dalej jest i będzie zatruwany Górny Taras.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2019-09-03 20:44
Chemiczny odór również rozprzestrzenia się w okolicach firmy Klaus Borne.... w tak dużym stopniu,że drażni drogi oddechowe. Czy ktoś tym również się zainteresuje?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # Guest 2019-09-04 16:33
Cytuję Guest:
Chemiczny odór również rozprzestrzenia się w okolicach firmy Klaus Borne.... w tak dużym stopniu,że drażni drogi oddechowe. Czy ktoś tym również się zainteresuje?

A kto jest radnym z tego okregu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-09-15 15:09
p.Cezary Michalak, który nie wykazuje dalszej inwencji i zainteresowania smród,od czasu do czasu pył i trociny :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2019-09-03 20:19
Na pewno nie z firm tylko własnie z pola. Dokładnie na trasie rowerowej w kierunku Dzikowa. Dzisiaj tj 03.09 po minięciu dwóch traktorów które rozwoziły specyfik na polu jak ręka odjął zero smrodu, niestety wiatr szedł w stronę Barlinka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+87 # Guest 2019-09-03 20:02
Panie Szczepaniak sam się pan wyprowadź, najlepiej z Barlinka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+35 # Guest 2019-09-04 07:07
Pogratulować wyborcom którzy na tego PANA głosowali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+34 # Guest 2019-09-04 06:51
Dorzucam się na bilet! Taki w jedną stronę!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+55 # Guest 2019-09-03 19:47
W jakim stopniu firmy Barlineckie trują nasze środowisko nie wiem. Ale wiem jedno , że dzisiaj tj. dn. 03.09.2019r Barlinek "Miasto Turystyczne" śmierdzi cały i to nie przez firmy ale najprawdopodobniej przez wylewanie gnojówki(bardzo prawdopodobne Niemieckiej) na pobliskie pola!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 # Guest 2019-09-03 21:17
Jakby to było wylewanie gnojówki na pole, to by śmierdziało nieprzerwanie od przez ponad dzień, do grubo ponad dwa dni. W zależności od ilości.

Dzisiaj. 03.09.2019 na ul. Matejki, Szosowej, Przemysłowej od. ok. 19:30 do ok. 22:00 było czuć smród gnojówki. - Po 22:30 nie było już tego wyczuwalnego smrodu.
Tak więc nie mogło to być z pola. ... Czyli wiadomo od czego było czuć gnojówką.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2019-09-04 14:22
Rynek , Ul. Gorzowska, Moczkowo też śmierdziały i to ostro!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 # TBM58 2019-09-03 20:49
Cytuję Guest:
W jakim stopniu firmy Barlineckie trują nasze środowisko nie wiem. Ale wiem jedno , że dzisiaj tj. dn. 03.09.2019r Barlinek "Miasto Turystyczne" śmierdzi cały i to nie przez firmy ale najprawdopodobniej przez wylewanie gnojówki(bardzo prawdopodobne Niemieckiej) na pobliskie pola!

Bo to jest tzw:Pierła turystyczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi