Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 18 kwietnia 2024r.   imieniny: Apoloniusz, Bogusław, Bogusława

Reklama

A A A

Gdy coś się dobrze udaje, warto to kontynuować. Dlatego po zeszłorocznym biwaku szczepu o tematyce słowiańskiej, w tym roku komenda Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej zawiesiła sobie wyżej poprzeczkę i w dniach 7-14 lipca 2019 r. zorganizowała letnią formę wypoczynku dla zuchów i harcerzy z Barlinka i okolic.

Wyzwanie było potrójne, gdyż w tym roku jednocześnie w obozie przebywało średnio 38 osób (przy 22 w zeszłym roku), jedna trzecia z nich była w wieku poniżej 12 lat (przy zaledwie kilku rok temu), a tegoroczna fabuła obejmowała świat po wielkiej katastrofie (postapokaliptyczny).

Najważniejszymi funkcyjnymi podczas biwaku byli: phm. Marta Motucka – komendantka, pwd. Kuba Syroka – z-ca komendantki ds. programowych, pwd. Paulina Lis – z-ca komendantki ds. finansowych, pwd. Łukasz Ciszewski - z-ca komendantki ds. wędrowników, ćw. Kornel Grabowski – kwatermistrz, ćw. Wiktor Maizner – oboźny oraz Mateusz Ostapczuk HO i druhna Kamila Prorok – opiekunowie-patrolowi. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Barlinek mogliśmy czuć się na polu biwakowym w Oknie jak w domu, co potwierdziły kontrole Sanepidu, Państowej Straży Pożarnej i policji, za co dziękujemy. Program biwaku opierał się na przygotowaniu uczestników do radzenia sobie w sytuacji, gdy zwykłe wygody tj. dostępność energii elektrycznej, bezpieczeństwa, bieżącej wody, telefonii komórkowej, czy jedzenia znikną.

REKLAMA

Od początku, za zgodą i zachętą ze strony rodziców harcerzy, aparaty telefoniczne znalazły się w depozycie. Następnie kadra biwaku „otrzymała” wiadomość o awarii w elektrowniach najbliższych Barlinkowi, a kolejnego dnia przekazaliśmy uczestnikom również informację o braku zaopatrzenia w sklepach i niepewnej sytuacji w kraju i Europie. Scenariusz ten wcale nie jest nieprawdopodobny, gdyż wystarczy by cząstki pochodzące z silnego rozbłysku słonecznego trafiły w Ziemię i uszkodziły elektronikę oraz transformatory w elektrowniach. Taki rozbłysk miał miejsce np. w XIX wieku, lecz wtedy jedynie sieci telegraficzne zostały przepalone, gdyż innych nie było. Oczywiście reakcja ludności w rodzaju plądrowania sklepów, zamieszek czy problem z brakiem paliwa do agregatów prądotwórczych zostały przyspieszone na potrzeby tygodniowego biwaku, lecz jego celem było również uświadomienie młodzieży jej stopnia uzależnienia od delikatnej techniki.

Pierwsze 2 dni upłynęły nam na budowie obozu. Oprócz namiotów w tym roku postawiliśmy podwójną kabinę prysznicową, piętrową wartownię, półkę na menażki, skład na drewno i huśtawkę. Za materiał do budowy uprzejmie dziękujemy panu Waldemarowi Wawrzynakowi, właścicielowi tartaku w Krzynce. Podczas zajęć programowych przeprowadziliśmy Dzień Łączności we współpracy z barlineckim Klubem Krótkofalarskim SP1KRF i panem Stanisławem Smoleniem. Harcerze mieli możliwość ćwiczyć łączność radiową na falach krótkich, wziąć udział w radiowych łowach na lisa, przesyłać wiadomości za pomocą kubków i sznurka oraz samodzielnie zbudowanego telegrafu. Tego dnia ukonstytuował się też Harcerski Klub Łączności SP1ZHB „Fala” z pwd. Łukaszem Ciszewskim jako szefem.

Następnie przeprowadziliśmy Dzień Robinsona, podczas którego poznawaliśmy tajniki sztuki przetrwania: układania ognisk, rozpalania ich krzesiwem, budowy schronień, znajdowania pożywienia w lesie. Podczas Dnia Ratownictwa zaprzyjaźnieni ratownicy WOPR z Myśliborza zorganizowali pokaz ratownictwa wodnego, a ratownicy ZHP przećwiczyli z uczestnikami przeprowadzanie resustytacji krążeniowo-oddechowej i pierwszą pomoc w prostych przypadkach. Nie zabrakło też gier harcerskich – zwiadu w terenie celem poznania okolicy, podchodów połączonych z poznaniem form ochrony przyrody w Puszczy Barlineckiej, czy leśnej gry nocnej. Znalazł się też czas na dyskusję o tematyce uzależnień i problemów z używkami wśród młodzieży.

Jednak do najbardziej trafionych zajęć należy zaliczyć strzelectwo (z broni pneumatycznej oraz łuku – podziękowania dla sklepu militarnego Safari z Centrum Handlowego Turzyn w Szczecinie) oraz tor „czyszczący” uczestników ze „skażenia radioaktywnego” polegający na ślizgu po macie ze środkiem odkażającym, wypiciu niesmacznego „płynu Lugola”, malowaniem twarzy (na tzw. opaleniznę popromnienną), czołganiu się w masce p-gaz i kombinezonie chemicznym, transporcie na noszach i finalnemu spłukaniu „izotopów promieniotwórczych” na brzegu jeziora.

Poza tym biwak był okazją do wyborów nowych władz szczepu oraz planowania pracy na następny rok 2019/20. Ponadto druhna Marta Motucka otrzymała stopień podharcmistrzyni. Chciałbym też wyrazić wielkie podziękowania za zaangażowanie członkom kadry (kuchnia), oboźnemu (zaangażowanie i „program nocny”), kwatermistrzowi (pilnowanie sprzętu), patrolowym za wsparcie najmłodszych, druhom Adrianowi Kasprowiczowi i Romanowi Karpińskiemu za pomoc i dobre słowo, oraz wszystkim uczestnikom za ich służbę – każdy z 4 zastępów odbywał rotacyjnie służbę polegającą na sprzątaniu, myciu garnków, wymianie wody w umywalniach i miejscu mycia naczyń oraz zadaniach specjalnych. Na zakończenie biwaku wszyscy nowi uczestnicy otrzymali plakietkę Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej, a następnie wszyscy wspólnie z rodzicami i gośćmi wzięli udział w uroczystym ognisku podsumowującym.

pwd. Kuba Syroka HR
komendant Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej

Komentarze

+7

Guest

Super inicjatywa. Wspaniała zabawa , relaks no i odciąganie dzieci i młodzieży od wszechobecnego komputera , telefonu komórkowego , alkoholu,narkotyków itp. Pokazanie , że można inaczej spędzać czas wolny przyjemnie , zabawnie i z nutka patriotyzmu. Gratulacje dla druhny Marty z okazji mianowania na stopień podharcmistrza. To jest wielkie osiągnięcie w tak młodym wieku! Brawo!

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież