pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 czwartek 21 stycznia 2021r.   imieniny: Agnieszka, Epifani, Marcela

Reklama

A A A
3.6666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 3.67 (3)

Wczoraj, 12 września w godzinach wieczornych, zaniepokojony mieszkaniec Barlinka, zadzwonił na numer alarmowy zgłaszając pożar altanki na działkach położonych w okolicy ul. Szosowej. Na miejsce zadysponowano zarówno strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku jak i policjantów z Komisariatu Policji w Barlinku.

Jak ustalili policjanci, zgłaszany pożar altanki, okazał się wypalaniem odpadów roślinnych na działce. Za spalanie gałęzi, właściciel działki został ukarany mandatem karnym – powiedział nam oficer prasowy KPP w Myśliborzu asp. sztab. Jacek Poleszczuk.

REKLAMA

W okresie jesiennym, porządki na działkach są powszechnym widokiem. Jednak jak pokazuje ten przykład, spalanie suchych liści, gałęzi jest niedozwolone. Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami. Zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, § 68 [Zakazy porządkowe] - Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się… pkt. 5 spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

Takie ognisko może powodować nadmierną ilości dymu i uciążliwy zapach, co z pewnością będzie przeszkadzało osobom sąsiadującym z naszą działką.  Ponadto, spalając np. liście i gałęzie,  trujemy środowisko, bowiem do powietrza trafiają m.in. pyły PM 2,5, PM 10.

 

monikary

Foto: OSP Barlinek

 

Komentarze

+10

Guest

W tym roku choroby zaatakowały dęby osłabione zeszłoroczną suszą, świerki i tuje-głównie szmaragdy. Przy drogach schną aleje.
Za kilka lat będziemy się modlić o łyk czystego powietrza, a spalanie czegokolwiek będzie zakazane nawet do ogrzewania. Będziemy mieli wybór: marznąć lub się udusić.
Drzewa w tym roku mocno ucierpiały na skutek - wiele z nich uschło, a jeśli kolejny rok będzie podobny to 30-50% polskich lasów uschnie. Już teraz mało która sadzonka się przyjmuje z powodu braku wody, a trzeba pamietać, że drzewo rosnie kilkadziesiąt lat...
+3

Guest

Cytuję Guest:
Matko i córko, co za średniowiecze- wczoraj zawiozłam gałęzie do PGK-u, bez problemów przyjęto mi tę stertę liści i badyli. Kochani działkowcy, nie trzeba palić, a nawet nie należy tego robić, selektywna zbiórka daje możliwość bezproblemowo pozbyć się gałęzi. Polecam wizytę PGK-u.


nawet trawę po skoszeniu można tam zawieźć, a nie jak mieszkańcy niektórych ulic do lasu lub w pole...
+9

Guest

Matko i córko, co za średniowiecze- wczoraj zawiozłam gałęzie do PGK-u, bez problemów przyjęto mi tę stertę liści i badyli. Kochani działkowcy, nie trzeba palić, a nawet nie należy tego robić, selektywna zbiórka daje możliwość bezproblemowo pozbyć się gałęzi. Polecam wizytę PGK-u.
+31

Guest

HAHA, za palenie gałęzi od razu kary i przepisy, zanieczyszczenie środowiska, a jak nas trują odlewnie i hurtownie, górny taras i koło jeziora, przyszłe składowisko śmieci itp. to władza cicho sza;)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.