pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 sobota 23 stycznia 2021r.   imieniny: Ildefons, Jan, Klemens

Reklama

A A A
2.2857142857143 1 1 1 1 1 Ocena 2.29 (7)

Praktycznie w czasie każdej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni Bernarda Lewandowska lub Cezary Krzyżanowski apelują do przewodniczącego RM Mariusza Maciejewskiego o udzielanie w czasie sesji głosu mieszkańcom gminy, a w szczególności sołtysom. Nie inaczej było na sesji wrześniowej.

Głos w sprawie umożliwienia zabierania głosu przez sołtysów zabrała radna B. Lewandowska. Według niej pozwala na to zarówno Ustawa o Samorządzie Gminnym, jak i wyrok m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp., który w jednym ze swoich wyroków uznał, że jest to zgodne z prawem. Radna podkreślała, że sołtysi,  jako przewodniczący jednostek pomocniczych gminy Barlinek, powinni móc czynnie uczestniczyć w obradach sesji. A nie jedynie biernie na niej siedzieć.

REKLAMA

Przewodniczący do słów radnej się nie odniósł. Przypomnijmy tylko, że w Statucie Gminy zapisano, że może głosu udzielić. Zapytaliśmy przewodniczących rad Miasta i Rad Gmin w powiecie myśliborskim, czy w trakcie prowadzonych przez nich sesji, mieszkańcy i sołtysi mogą zabierać głos. Wszędzie, a więc w Myśliborzu, Dębnie, Nowogródku Pomorskim i Boleszkowicach jest to dozwolone. Takie punkty wpisane są w porządek obrad sesji. Jak podkreśla przewodniczący myśliborskiej Rady Miasta Marek Antczak, jest to zgodne z obowiązującym prawem. Podobnie wypowiadają sie inni przewodniczący, którzy nie wyobrażają sobie, aby mieszkaniec w ważnej dla siebie sprawie lub sołtys po przyjściu na sesję, nie mógł zabrać na niej głosu.

Czekamy na opinie w tej sprawie.

Czy przewodniczący barlineckiej Rady Miejskiej powinien udzielać głosy mieszkańcom, którzy przyjdą ze swoją sprawą na sesję? Czy powinno się zmienić jeden wyraz w Statucie Gminy „może” na „udziela głos”? 

js

 

 

Komentarze

+5

Guest

Cytuję Guest:
To może pan Piotr S. wychyli się i zaapeluje?

Ale i pan Piotr ma podobna sytuację jak pan Sylwester. Czyli jednym słowem lipa :sad: .
+8

Guest

Cytuję Guest:
A dlaczego tylko Bernarda i Cezary apelują? Co z resztą radnych? Też mają wyborców w nosie? Panie Sylwestrze co pan mysli na ten temat?

A pan Sylwester pracuje w spółce gminnej więc samo przez się rozumie że nie będzie atakował obozu burmistrza.
+9

Guest

A dlaczego tylko Bernarda i Cezary apelują? Co z resztą radnych? Też mają wyborców w nosie? Panie Sylwestrze co pan mysli na ten temat?
+9

Guest

Niech gada sam do siebie jak głos ludu mu niemiły. My też nie musimy go słuchać. Wyjść z sali i pozamiatane. Po co lata po wszystkich uroczystościach jak człowiekowi nie daje dojść do głosu? Niech siedzi na stołku i sam do siebie gada. Radni powinni wyjść z sali na znak protestu i solidarności z wyborcami.
+8

Guest

Stanowisko przewodniczącego w sprawie nie udzielania głosu wyborcom jest bardzo przykre. Odbieram to jako totalną niewdzięczność, butę i arogancję. Przewodniczący sam sobie wystawia bardzo negatywną ocenę.
+8

Guest

Jak zmienić, no jak zmienić, skoro to formacja, która ma większość uchwalała go w zeszłym roku. No jak? Toż to przyznanie się do błędu, to pokazanie, że są omylni...a to szkodzi wizerunkowi jedynie słusznych
+9

Guest

Wystarczy zmienić Statut Rady Gminy i zapisać w nim obowiązkowe punkty obrad każdej Sesji Rady 1. interpelacje i wnioski Radnych, 2. interpelacje i wnioski Mieszkańców Gminy. Trzeba wnieść pod obrady projekt zmian i to wszystko. Wystarczy zwykła większość by to przegłosować i nie wierzę by którykolwiek radny odważył się wobec Społeczeństwa głosować przeciw. Takie zasady obowiązywały pytanie kiedy i kto ich zmienił by odebrać głos Radnym i Mieszkańcom.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.