pldaenfrdeuk

 sobota 4 lipca 2020r.   imieniny: Ageusz, Alfred, Elżbieta

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)

Pierwszą informację o powstaniu Koła Pszczelarzy w Barlinku, możemy znaleźć w pochodzącej z 1954 roku kronice. Czytamy w niej m.in. iż założycielami Koła byli Michał Zwierzyński, Edward Wojdat, Stanisław Piłat i Edwin Kulczewski. Ówcześnie, Koło liczyło 22 pszczelarzy, którzy posiadali 320 pni pszczelich.

Bardzo mocno akcentowany jest wybór pierwszej kobiety na prezesa Koła. W 1995 roku została nią Urszula Grzegorek, która tą funkcję pełniła do 2006 r. Po Jej rezygnacji, prezesem został Jan Kołosowski, który piastuje to stanowisko do dnia dzisiejszego. W 2008 roku, Walne Zebranie Koła Pszczelarzy w Barlinku, podjęło uchwałę o przystąpieniu do działań, mających na celu ufundowanie sztandaru. Sztandar został nadany na uroczystości 55-lecia Koła. W bardzo dużym skrócie przedstawiliśmy Państwu historię Koła Pszczelarzy w Barlinku. Dziś, liczy ono sobie 43 pszczelarzy, w posiadaniu których jest 1730 rodzin pszczelich.

REKLAMA

20 października, odbyła się uroczystość obchodów 65-lecia Powstania Koła Pszczelarzy w Barlinku oraz 10-lecia nadania sztandaru. Tuż po mszy św., która odbyła się w kościele pw. św. Bonifacego, wszyscy udali się do kawiarni artystycznej BOK, na część oficjalną obchodów. Tam, w spotkaniu udział wzięli m.in. Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, Przewodniczący RM Mariusz Maciejewski, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. Marian Grzywacz oraz przede wszystkim pszczelarze zrzeszeni w barlineckim kole. Tuż po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przystąpiono do wręczenia nagród i wyróżnień. Uchwałą Zarządu Koła Pszczelarzy w Barlinku, za zaangażowanie i udział w przedsięwzięciach Koła, Brązową Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał Tomasz Śnieć.

Na wniosek Zarządu Koła Pszczelarzy w Barlinku, Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. przyznał Srebrną Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego Antoniemu Pluszczewiczowi, Maciejowi Kaczmarczykowi, Krzysztofowi Nowakowi oraz Julianowi Niebieszczańskiemu. Na wniosek Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. Polski Związek Pszczelarski, nadał Medal im. ks. Jana Dzierżona – Marii Kołosowskiej, Wiktorowi Kupczykowi, Józefowi Piaseckiemu, Ferdynandowi Kalice, Januszowi Zubykowi, Franciszkowi Zmarzlikowi oraz Walerianowi Jurgelewiczowi. Na wniosek Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. Polski Związek Pszczelarski nadał najwyższe odznaczenie Statuetkę im. ks. Jana Dzierżonia Janowi Kołosowskiemu.

Uchwałą Zarządu Koła Pszczelarzy w Barlinku, dyplomy za wkład w krzewienie i propagowanie tradycji pszczelarskich otrzymali prezesi kół – Strzelce Kraj. Kazimierz Goździk, Santok Kazimierz Piniewski, Międzychód Ireneusz Gołaski, Bogdaniec Paweł Kamiński. Dyplomy otrzymały również składy pocztów sztandarowych – Antoni Rusewicz, Andrzej Tokarek, Andrzej Ratajczak, Marek Kłos, Mariusz Rogalski, Grzegorz Gabryniewski, Stanisław Wyruszyński, Zenon Bartkowiak, Andrzej Łobecki, Waldemar Zych oraz Roman Sokołowski. Za promowanie tradycji pszczelarskich, z rąk Zarządu Koła Pszczelarzy w Barlinku, dyplomy otrzymali – Jerzy Babiszkiewicz, Leszek Badach, Stanisław Danisz, Agnieszka Korneluk – Kaczmarczyk, Marek Mazurek, Andrzej Milcarz, Jarosław Obidowski, Stefan Piwowarczyk, Jan Skawiński, Władysław Tabaka, Agnieszka Wołków, Sławomir Wołków, Jan Zatowka i Jerzy Zubyk.  

Za współpracę, wsparcie na rzecz rozwoju pszczelarstwa, podziękowania od Zarządu Koła Pszczelarzy w Barlinku otrzymali – Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński i Przewodniczący RM Mariusz Maciejewski. Za owocną współpracę z barlineckim kołem, podziękowanie otrzymał Marian Grzywacz, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. Za bezinteresowną pomoc, wsparcie i życzliwość podziękowania otrzymali – Dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz oraz Radny RM Piotr Stanisławski. Podziękowania od zaprzyjaźnionego Koła Pszczelarzy, otrzymali także Państwo Teresa i Stefan Piwowarczyk. Na zakończenie spotkania głos zabierali także zaproszeni goście, którzy gratulowali Janowi Kołosowskiemu i członkom Koła Jubileuszu. Nie brakowało drobnych prezentów i listów gratulacyjnych.

W trakcie uroczystości minutą ciszy uczczono pszczelarzy, którzy tworzyli historię Koła, jednak nie ma już Ich wśród nas. Byli to – Jan Szatkowski, Henryk Maciejewski, Jerzy Mieczkowski, Włodzimierz Szatkowski, Edwin Kulczewski, Edward Babiszkiewicz, Jan Maliszewski, Julian Kapelan, Walenty Melerowicz, Franiczek Koterba, Zygmunt Konieczka, Marian Kumor, Władysław Zubyk, Aleksander Zatowka, Urszula Grzegorek, Bronisław Szwed i Czesław Zmarzlik.

Spotkanie zakończyło się symboliczną lampką miodu pitnego, wypitą za pomyślność w kolejnych latach.

monikary

 

 

Komentarze

+3

Guest

Gratulacje i życzenia wielu pszczelarskich sukcesów dla wszystkich barlineckich pszczelarzy.
Przyłączam się do poniższych zdań nt. Państwa Kołosowskich, ich miody puszczy barlineckiej są rozpoznawane w wielu miejscach w Polsce, a nawet Europie. Miałam taką sytuację w Szwajcarii gdzie zapytana przez właścicieli pensjonatu skąd pochodzę odpowiedziałam z Barlinka, to wyściskali mnie i przynieśli pokazać słoik najlepszego miodu na świecie - naszej barlineckiej marki stworzonej przez państwa Marię i Jana. Promują nasz region i należy się im za to ogromny szacunek bo robią to swoją ciężką pracą, pasją i z pasją.
+19

Guest

Popieram pierwszy komentarz, mimo, że nie jestem pszczelarzem ale tym Państwu należą się ogromne brawa i podziękowania nie tylko za pracę z pszczołami ale za tak wielkie promowanie naszej gminy, BRAWO !!! DZIĘKUJEMY oraz życzymy wszystkim pszczelarzom z Barlinka z okazji tak pięknego jubileuszu satysfakcji z ich zamiłowania.
+20

Guest

Największe brawa i podziękowania dla Państwa Kołosowskich za pracę na rzecz pszczół i za pracę społeczną dla nas członków Barlineckiego Koła Pszczelarzy dziękujemy

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".