pldaenfrdeuk

 niedziela 25 lipca 2021r.   imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A

Sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna. Najbliższe miesiące to czas zwiększonej pracy dla strażaków. Jest to spowodowane pożarami sadzy w kominie czy też zatruciami tlenkiem węgla. Dogrzewamy swoje mieszkania, uszczelniamy okna a przy niezachowaniu podstawowych zasad, stwarzamy zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Jedną z podstawowych czynności jaką powinniśmy wykonać tuż przed sezonem grzewczym, to czyszczenie komina. Jest to zasada, której przestrzegać należy regularnie, jednak często o tym zapominamy. Osadzające się stopniowo sadze zatykają komin a już kilkumilimetrowa warstwa może być przyczyną pożaru, który niejednokrotnie staje się niebezpieczny. Szczególnie, jeśli nie zauważymy go w porę. Mówimy tu o zapaleniu się materiałów otaczających przewód kominowy.

REKLAMA

Jak rozpoznać pożar w kominie? Z przewodu słychać głośne dudnienie, które już powinno nas zastanowić. Wyjdźmy też na zewnątrz i popatrzmy na szczyt komina, czy wydobywają się z niego iskry. Kolejnym sygnałem jest jedno, wyraźnie odczuwalne gorące miejsce na całym przewodzie kominowym. Pierwsze rysy na ścianach to znak, że komin zaczyna pękać. Przede wszystkim nie gaśmy go wodą. Para, która powstanie po zalaniu wodą, może spowodować pęknięcie przewodu. Należy odciąć dopływ powietrza do pieca i wezwać straż pożarną. Po tym jak ograniczymy dostęp powietrza, w palenisku pojawiać się będzie większa ilość tlenku węgla.

Czad jest wyjątkowo zdradziecki – nie czuć go, nie widać, nie ma też smaku. Dlatego też, nazywany jest cichym zabójcą. Wydobywa się on nie tylko z przewodów kominowych ale także m.in. z wadliwych urządzeń grzewczych. Pierwszymi objawami zatrucia są duszności, zawroty głowy, bóle głowy, senność, nudności, problemy z oddychaniem, nasze serce szybciej bije a oddech jest przyśpieszony i nieregularny. Jeśli zauważmy u siebie lub u naszych bliskich podobne objawy, konieczne jest w miarę możliwości otwarcie okien, natychmiastowe wyjście na świeże powietrze oraz wezwanie służb ratowniczych.

 

 

Dla bezpieczeństwa swojego i rodziny, warto zaopatrzyć się w czujniki czadu oraz zwrócić uwagę na poprawność działania wentylacji. Systematycznie sprawdzajmy ciąg powietrza w pomieszczeniach (przy pomocy kartki przyłożonej do kratki wentylacyjnej – jeśli wentylacja nie jest zakłócona, kartka powinna przywrzeć do kratki). Jakich zasad powinniśmy przestrzegać podczas  pożaru przewodu kominowego, uczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczycach wraz z kominiarzami. W sierpniu zorganizowali spotkanie „Zadbany komin to bezpieczny komin”, w którym uczestniczyli mieszkańcy Gminy Barlinek i Gminy Pełczyce. 

Dziś, 14 listopada, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku, otrzymali wezwanie do pożaru przewodu kominowego przy ul. Gorzowskiej. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp OSP Barlinek a także z uwagi na miejsce pożaru, czyli wysoko położony komin, podnośnik z JRG z Myśliborza. Pożar opanowano i nie doszło do jego rozprzestrzenienia.

monikary

 

barlinek

barlinek

 

Pin It

Komentarze

Guest

Oczywiście, że może się zapalić każdemu, pod warunkiem, że nie są przeprowadzane cykliczne przeglądy. Jednak praktycznie każdy umie rozróżnić smród dymu węglowego od palonych śmieci. Rozumiem, że sami zainteresowani się wypowiadają. Dlatego taka złość.
+1

Guest

Wszystko wszystkim co za brednie o sąsiadach sądzą w kominie może się zapalić każdemu a zwłaszcza jak się pali węglem osadza się sądzą więc może pan widzi kłębu dymu od nie wiadomo co pali nawet bezczelny nie potrafi się odsłonić imieniem i nazwiskiem Pozdrawiam
+12

Guest

Niestety jedyne co można robić to zgłaszać na policję. Może da to komuś do myślenia i w końcu zacznie palić czymś normalnym.
+10

Guest

Cytuję Guest:
Od zawsze ten dom ma nad sobą kłęby dymu.Pali się byle czym trując przy tym całą okolicę.Dziś to już przeszli samych siebie.Zza dymu nie było widać świata a chwile później ogień pojawił się w kominie.Dramat


To prawda. Wiecznie czarny dym i smród na całą okolicę. Nic dziwnego, że w końcu doszło do takiego zdarzenia.
+29

Guest

Od zawsze ten dom ma nad sobą kłęby dymu.Pali się byle czym trując przy tym całą okolicę.Dziś to już przeszli samych siebie.Zza dymu nie było widać świata a chwile później ogień pojawił się w kominie.Dramat

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.