pldaenfrdeuk


 niedziela 19 stycznia 2020r.   imieniny: Andrzej, Henryk, Sara

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (24)

O budynku świetlicy w Łubiance pisaliśmy 24 maja br. w artykule "Dla kogo świetlica?". Minęło kilka miesięcy i temat powrócił w czasie listopadowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej. Głos w jej sprawie zabrała sołtys sołectwa Łubianka, Anna Zięcina.

Jak mówiła, od samego początku, jak tylko została wybrana na funkcję sołtysa z budynkiem ma problemy. Wszystko przez fakt, że chce go odzyskać reaktywująca się tam ochotnicza straż pożarna. Jak mówiła pani sołtys, budynku nie odda, bo zgromadzono w nim m.in. mienie gminne, które musi być zabezpieczone.

REKLAMA

Wspomniała o telefonie od pracownika gminnego, który mówił, żeby się ustosunkowała i żeby przekazali straży garaż. Nie uczyniła tego, bo ma tam zgromadzony sprzęt sołecki. W swoim wystąpieniu zaapelowała do burmistrza Dariusza Zielińskiego, o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie na 2020 rok, w celu przygotowania dokumentacji technicznej, która pozwoli na wybudowanie nowej świetlicy. Podkreślała, że nie ma nic przeciwko reaktywacji straży.

Burmistrz odpowiadając zaznaczył, że gminy obecnie nie stać na samodzielne wybudowanie nowej świetlicy. Byłby to koszt ponad 1 mln zł. Chyba, że znajdą sie możliwości dofinansowania budowy środkami zewnętrznymi, wtedy do tematu będzie można powrócić.

js 

 

 

Komentarze  

-30 # Guest 2020-01-07 11:32
Budować nowe zakłady pracy a nie świetlice za miliony. 96 osób z Łubianki może przyjechać do barlineckiego ośrodka kultury jak chce się spotkać i porozmawiać. Gmina nie będzie im w tym celu stawiać świetlicy. Kościół im niepotrzebny, bo jest w Barlinku i Karsku, to świetlica tym bardziej jest zbędna. Szpital trzeba wspomóc a nie ośrodek na pogaduchy. Tyle w tym temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+23 # Guest 2020-01-09 07:41
Cytuję Guest:
Budować nowe zakłady pracy a nie świetlice za miliony. 96 osób z Łubianki może przyjechać do barlineckiego ośrodka kultury jak chce się spotkać i porozmawiać. Gmina nie będzie im w tym celu stawiać świetlicy. Kościół im niepotrzebny, bo jest w Barlinku i Karsku, to świetlica tym bardziej jest zbędna. Szpital trzeba wspomóc a nie ośrodek na pogaduchy. Tyle w tym temacie.

Proszę się zorientować ile jest naprawdę mieszkańców a i nie pisać bzdur!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-26 # Guest 2020-01-07 09:30
Oddawane w 2019 roku świetlice wiejskie , szokowały kosztami wykonania. Milion, półtora za 150 m2 bije po głowie, w sytuacji, gdy dom wolnostojący 160m2 z wyposażeniem kosztuje inwestora 800 tys. zł. Ktoś powie, że VAT, zysk...to znaczy, że inwestor domu płacił za prace firm bez VAT, bez ich zysku???
Świetlice wiejskie, aby trwale wiązały społeczność lokalną, winny być budowane w czynie społecznym, gdzie Gmina finansuje działkę, materiały budowlane, prace ciężkiego sprzętu, roboty specjalistyczne. Wówczas koszt takiej "zabawy" wyniósłby ca 500 tys zł brutto, a wioska miałaby gdzie i co opowiadać dziatkom, jak drzewiej bywało.... Tylko po co nam czyny społeczne, wszak z kolan to już my dawno wstali ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-22 # Guest 2020-01-08 20:49
Właśnie tak jak niegdyś czynili to Łubianscy strażacy,robiąc wszystko w czynie społecznym.Ale najlepiej nie robić nic ,A zabrać gotowe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-01-09 07:36
Cytuję Guest:
Właśnie tak jak niegdyś czynili to Łubianscy strażacy,robiąc wszystko w czynie społecznym.Ale najlepiej nie robić nic ,A zabrać gotowe.

Piszesz bzdury to jest i zawsze był obiekt gminny a nie prywatny żeby tak go traktować i przywłaszczać! Strażacy robili to w czynie społecznym i to jest prawdą!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-14 # Guest 2020-01-09 12:50
Tak właśnie, robili w czynie społecznym dla wioski, a teraz nie mają gdzie się podziać, bo trudno jest im oddać garaż, ponieważ nie ma miejsca ... ? Kiedyś była straż i jakoś dla sołtysa dla mienia gminnego znalazło się tam miejsce . Nie było żadnego problemu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-12 # Guest 2020-01-07 11:33
Święta prawda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 # Guest 2020-01-07 10:44
Napiszę tak: nie każde sołectwo potrzebuje metrażu 150 m2 - bo po co? Trzeba realnie spojrzeć na sprawę.
Czyn społeczny - no nie te czasy...Gmina wybiera wykonawcę z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami. Inspektor nadzoru itd. Gwarancja w czynie społecznym - proszę sobie nie robić żartów tylko spojrzeć szerzej. Przecież to publiczne środki finansowe.
A dlaczego koszty takie duże? Śmiem twierdzić że w dużej mierze to zasługa wyposażenia np. zaplecze kuchenne (to nie kuchnia jak w budynku mieszkalnym...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-59 # Guest 2020-01-01 08:03
Gmina ma ponad 22 miliony deficytu więc nie proście biedaka o jałmużnę. Sami zakasajcie rękawy i weźcie się do roboty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-57 # Guest 2019-12-31 12:40
W tym roku jest masa wolnych od pracy dni. Zamiast narzekać i oczekiwać lepiej działać. Jak 96 mieszkańców wsi weźmie się za czyn społeczny to stanie nie jedna świetlica a trzy. Trzeba tylko chcieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-59 # Guest 2019-12-31 09:18
Może zamiast czekać aż ktoś wyłoży kasę i da wam świetlicę na talerzu, sami weźmiecie się do roboty i wybudujecie w czynie społecznym jak za komuny. Wtedy będziecie mieć świetlicę i kościół.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+66 # Guest 2019-12-31 12:23
Kościół jest w Barlinku, Nowogrodku i Karski. W Łubiance nie ma i nie będzie!
Czasy komuny dawno minęły, ale jak widać niektórym tęskno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-70 # Guest 2019-12-31 07:06
Wydawanie miliona na wiejską świetlicę to głupota. Gmina nie ma takich pieniędzy, a jeżeli już wygospodarowałaby je to należałoby dofinansować szpital, a nie świetlicę.
Straż pożarna i szpital są ważniejsze niż świetlica. Jak sołtys chce mieć świetlicę, niech zacznie społeczną zbiórkę pieniędzy na ten cel, a nie wyciąga ręce po kasę do zadłużonej gminy. Wstyd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+85 # Guest 2019-12-30 23:19
Brawo dla soltysowej za prawdziwą odwagę w tej wsi!....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-92 # Guest 2019-12-30 21:18
Czytając artykuł i komentarze potwierdza się stare przysłowie, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje, a sołtys musi mieszkańców łączyć, nie dzielić...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+77 # Guest 2019-12-30 23:15
Łączy! Wreszcie ludzie mają się gdzie spotkać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-64 # Guest 2019-12-31 09:01
Ludzie ha ha ,może jeszcze napiszcie ,że dzieci!?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+79 # Guest 2019-12-30 22:53
A co masz do sołtysa? Lepszego nigdy nie było! Wreszcie jest normalne. I to czego nie chcesz zauważyć - budżet obywatelski na 100 tysięcy dla naszej wsi. I kto to wywalczył? Przecież nie ty! Boli?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+104 # Guest 2019-12-30 09:24
"Chyba, że znajdą się możliwości dofinansowania budowy środkami zewnętrznymi, wtedy do tematu będzie można powrócić"??? :D :lol:
Przecież były i to w bieżącej perspektywie unijnej. Dokładnie z PROW 2013-2020. Oczywiście i to ominęło Łubiankę. Już byłoby po problemie. Można było zdobyć 500 tys. dofinansowania! Za mało? :-*
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+106 # Guest 2019-12-30 11:33
Ale to więcej pracy urzędników Barlineckich - tak więc po co się starać teraz - przecież daleko do wyborów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+105 # Guest 2019-12-30 06:21
Była by jakaś większa kasa ( ok. 700 tyś PLN z 1700 tyś PLN) gdyby Pan burmistrz oszczędniej wybudował BARDZO drogie targowisko w Barlinku za bajońską sumę 1,7 mln. PLN -> Po co komu tak drogie targowisko to tylko Pan Burmistrz wie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+101 # Guest 2019-12-29 20:47
Świetlica przy sklepie od wielu lat jest obiektem prywatnym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-73 # Guest 2019-12-30 23:17
Witam.Zastanawia mnie to dlaczego właśnie prawdziwa świetlica wiejska jest w ręcach prywatnych?Dlaczego kiedyś sołtys i wieś nie walczyły o odbudowanie sali.Dlaczego teraz gmina odbiera salę wybudowaną kiedyś dla Straży .Jak dowiedziałem się w Urzędzie Straż w Łubiance nigdy nie została zlikwidowana,a tylko zawieszona,więc gdy się coś zawiesza,A po jakimś czasie odwiedza,wszystkiego powinno wrócić na swoje miejsce.Niestety dowiedziałem się, że jak narazie nie wrócił ani obiekt Straży,ani sprzęt który był zabrany.Nawet ten ,który dostali Druhowie w nagrody.Coś tu jest nie tak!Pozdrowienia z Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+43 # Guest 2020-01-02 18:42
Hahaha przecież to nie zadanie Sejmiku. Mamisz naród
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+110 # Guest 2019-12-29 16:47
Wybudować świetlicę, tak jak we wszystkich innych solectwach i problem zniknie. Zresztą ta niby reaktywująca się straż to atrapa! Cel jest jeden za wszelką cenę odbić budynek, bo "On własnymi rękami" Absurd goni absurd! Władza gminna daje się wciągać w przepychanki, oddaje klucze na próbę. A prawo to prawo a nie lewo. *** Decyzja i konsekwencja to to czego mieszkańcy oczekują
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-101 # Guest 2019-12-30 09:22
Zobaczymy czy okaże sie atrapą, jak komus pomoże, albo uratuje życie ( nie życząc nikomu nieszczęścia). Straż od zawsze była w Łubiance więc ja nie wiem skąd te domysły, że specjalnie. Są młodzi którzy chcą działać, ale nie mogą bo nie maja gdzie !!!! A jak sie nie zna historii powstania straży i budynku, to i są wlasnie takie domysły. Sołtys niech walczy o świetlicę godna dla wioski!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+109 # Guest 2019-12-29 16:36
Coś obecną władza nie lubi wioski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-92 # Guest 2019-12-29 09:01
96 mieszkańców wsi Łubianka nie może się dogadać to aby ich pogodzić mieszkańcy GMINY muszą wydać 0,5-1,0 mln zł ? Gdzie logika !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi