pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 niedziela 17 stycznia 2021r.   imieniny: Antoni, Jan, Rościsław

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)

Wprawdzie do święta zakochanych jeszcze kilka dni, to już dziś, 07 lutego, Muzeum Regionalne w Barlinku, zaprosiło na wernisaż wystawy „Gada woda i sitowie, że my mamy się ku sobie”. Jest to zbiór blisko trzystu widokówek miłosnych, pochodzących z różnych krajów europejskich, m.in. Belgii, Włoch, Niemiec czy też Polski.

Wszystkie wydano w XIX wieku. Po wystawie oprowadzał jej autor, Marian Sołobodowski, który pokazał również będące w jego posiadaniu „perełki”, czyli limitowane pocztówki, które nie były tego dnia oficjalnie prezentowane. W części artystycznej wernisażu z piosenkami miłosnymi, wystąpił Roman Lackowski z zespołem.

REKLAMA

Marian Sołobodowski z zawodu prawnik i dyplomowany menedżer kultury. Z zamiłowania animator kultury, kolekcjoner sztuki ludowej i społecznik. Jest kolekcjonerem archiwalnych pocztówek i wycinanek ludowych polskich i zagranicznych. Cały zbiór liczy ok. 5000 pocztówek świątecznych i okolicznościowych. W ciągu ostatnich czterech lat zorganizował blisko 70. wystaw m. in. w bibliotekach i muzeach Warszawy, Brodnicy, Chełmna, Grudziądza, Sierpca, Krakowa, Legionowa, Legnicy, Otwocku, Płocka. Jest laureatem m.in. honorowej nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin – Borkowskiego, Brązowego, Srebrnego i Złotego „Krzyża Zasługi” i „Medalu Złotego za Długoletnią Służbę” przyznanego przez Prezydenta RP (2009 r.), Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 r.).

Wystawę, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Barlinku, można oglądać do połowy marca 2020r.

monikary

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.