pldaenfrdeuk

 

 


 środa 16 czerwca 2021r.   imieniny: Alina, Aneta, Jan, Justyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Kasacja pojazdów Barlinek

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

A A A

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez nasze miasto była inspiracją do stworzenia inscenizacji, która opierając się na najdawniejszych podaniach lokalnych stworzyła obraz najstarszej historii Barlinka.

Tej mrocznej, burzliwej, z gusłami i czarownicami w tle. Autorka scenariusza - Pani Beata Malinowska – we współpracy z Panią Dorotą Kossowską-Sobór - umiejętnie powiązała wątki zaczerpnięte z legend Romany Kaszczyc i pokazała niełatwe początki naszego miasteczka. Mieliśmy okazję poznać rycerza Toyte, gęsiarkę oraz innych mieszkańców grodu, którzy mieli swoje słabości, czasem egoizm, beztroska i wiara w przesądy przysłaniały odruchy serca czy racjonalne potrzeby i zagrożenia miasta.

REKLAMA

Wzloty i upadki odnotowane w zapiskach o Berlinchen, Neue Berlin czy w końcu Barlinku znalazły odbicie w inscenizacji. Pokazano, że choć "Człowiek jest dobry, mądry, spokojny, ufny w swój rozum..." to czasem ulega pokusom i niszczy...refleksja go jednak dopada…cęsto niestety za późno. Przykładem takim może być tutaj postać KATA. Dobrze się stało, że historię w nieco innym wydaniu mieli okazję poznać uczniowie młodszych klas SP-4. Dowiedzieli się, że mamy także swoje piękne opowieści o czasach pradawnych, że Barlinek, wzorem innych miast polskich, poszczycić się może legendarnymi korzeniami. Mali aktorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i doskonale przygotowali się do występu. Musieli przezwyciężyć stres, opanować sporo tekstu i włożyć całe serce, żeby poruszyć widza. Brawo!

Może warto tego typu widowiska włączyć w oficjalne obchody Święta Miasta? A swoją drogą przypomnijmy, że równie piękne spektakle mogliśmy oglądać z okazji Święta Niepodległości czy bożonarodzeniowych jasełek.

SP4

 

Pin It

Komentarze

+7

Guest

"Odzyskanie niepodległości Barlinka????". No przepraszam ale chyba zdobycia. Czas już był na to aby skończyć z komunistyczną propagandą. Barlinek - jak i całe "ziemie odzyskane" - został przyznany Polsce przez Stalina, żeby było gdzie przesiedlić naszych rodaków ze wschodu, bez żadnych ustaleń z Brytyjczykami czy Amerykanami.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.