pldaenfrdeuk środa 23 września 2020r.   imieniny: Bogusław, Libert, Tekla

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

Parzeńsko to - używając nazwy reklamującej turystykę w Parzeńsku – „Europejska Stolica Braku Poczucia Czasu”. Niewielka miejscowość w Gminie Nowogródek Pomorski nad jeziorem Parzeńsko, o charakterze mieszkalno - rekreacyjno -  turystycznym, w której, według Studium Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, trzeba budować pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, tworzyć zaplecze dla turystyki, jej usług, natomiast w okolicach - wytyczać leśne szlaki turystyczne.

To tutaj w dniu 6 marca br. spotkali się mieszkańcy, zaproszeni przez nich radni Gminy oraz  przedstawiciele Stowarzyszeń: W ZIELONE GRAMY, STOP Fermom Koalicja Społeczna  i BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

Powód spotkania? Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Karsko, przewidujący rozbudowę funkcjonującej tam fermy, który od dwóch lat bulwersuje opinię publiczną. Ferma położona jest w otulinie Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, od zachodu sąsiaduje z Obszarem Chronionego Krajobrazu C Barlinek. Przypomnieć tu trzeba, że zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego sygn. IV SA/Wa 1640/05, który nie podzielił stanowiska Ministra Środowiska, otuliny parków krajobrazowych są objęte ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody. W pobliżu fermy jest gminne ujęcie wody /zasilające 4 wsie/, budynek szkoły, boisko, przedszkole, biblioteka, w planach – przychodnia zdrowia, a w promieniu niewiele większym niż kilometr – teren w Karsku przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe /w pobliżu jeziora Karskie Wielkie/, miejscowości Ławin i właśnie Parzeńsko.

REKLAMA

Kiedy kilka lat temu prowadzona na fermie w Karsku hodowla norek / z powodu epidemii zwierząt i skażenia gleby/ została zlikwidowana, mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Radość nie trwała długo.

W roku 2018 Farm Equipment International Sp. z o. o. wystąpiła do Gminy o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i ustalenie w nim miejsca pod budowę  nowej fermy norek, w innym miejscu niż objęte kwarantanną - na terenie Sołectwa Parzeńsko. Mieszkańcy Sołectwa Parzeńsko zaprotestowali. Następnie, po kolejnych zmianach projektu planu /a było ich wiele!/ do protestu dołączyli mieszkańcy całej Gminy składając List otwarty pod którym podpisy złożyło 384 mieszkańców. Zaprotestowali też, korzystający z ujęcia wody w Karsku, mieszkańcy sąsiedniej miejscowości Łubianka, składając List otwarty podpisany przez 138 osób.

Do wyłożonego do publicznego wglądu w listopadzie 2019 r. projektu planu mieszkańcy Gminy i Stowarzyszenie W ZIELONE GRAMY złożyli szereg uwag /ok.80/. Projekt  ten przewiduje powrót norek na "starą" fermę w  ilości 30 DJP czyli 12000 szt. a ponadto hodowlę tamże 2000 DJP bydła. Z kolei na terenie Sołectwa Parzeńsko przewiduje się hodowlę 1000 DJP bydła /1 DJP =1 krowa o masie 500 kg./

Na terenie objętym planem może też powstać biogazownia!

Wójt odpowiedzialny za przygotowanie projektu planu nie przychylił się do uwag i protestów społeczeństwa.

Mieszkańcy jednak nie poddają się. Na spotkaniu przedstawili radnym, do których należy ostatnie słowo /bo to oni będą głosować, czy plan przyjąć czy odrzucić/, swoje argumenty przeciwko rozbudowie fermy. A były one ważkie. I tak m.in.:

  • przedstawiona została sytuacja hydrogeologiczna w 2019 r. - na znacznym obszarze kraju /w tym woj. Zachodniopomorskie, Lubuskie/ utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego wynikający z niskiego stanu wód podziemnych, występował brak wody w studniach głębinowych, ponad 200 gmin wprowadziło ograniczenia w użyciu wody /do picia, gotowania, mycia/.
  • Tymczasem zapotrzebowanie fermy Farm Equipment International Sp. z o. o. na wodę już jest ogromne /funkcjonuje tam skórownia, produkcja paszy, hodowla bydła; dla wyprodukowania 1 kg. wołowiny /a ferma posiada już powyżej 1100 krów !/ potrzeba 500 l. wody pitnej dziennie!
  • przemysłowy chów zwierząt bardziej zatruwa środowisko niż samochody i przemysł, zanieczyszczenia azotanami są bardziej szkodliwe niż spaliny, stąd zmniejszenie w Holandii pogłowia bydła o 50% . Zwiększenie teraz w sposób znaczący hodowli bydła wywoła za kilkanaście lat nieodwracalne skutki w postaci zanieczyszczenia źródeł wód podziemnych,
  • mięso z produkcji ferm przemysłowych nafaszerowane jest antybiotykami, hormonami, paszą, mączką kostną, jest po prostu niezdrowe – szkodzi ludziom, sprzyja rozwojowi nowotworów, takie fermy to cierpienie dla zwierząt, nie powinny istnieć ze względów humanitarnych,
  • właściciel fermy posiada pozytywną decyzję Starosty Myśliborskiego o pozwoleniu zintegrowanym. Decyzja zezwala na magazynowanie i przetwarzanie martwej tkanki zwierzęcej na karmę dla norek, w ilości od 10 do 240 t/dobę. Taka działalność zawsze będzie niebezpieczna dla środowiska, tym bardziej, że ferma nie posiada technologii BAT, czyli technologii najwyższych standardów chroniącej środowisko przed zanieczyszczeniem,
  • ferma jako miejsce powstawania odpadów niebezpiecznych, powoduje degradację środowiska: gleby, wód, powietrza, daje efekt cieplarniany; jej dalsza rozbudowa to zaprzepaszczenie szansy na rozwój atrakcyjnych turystycznie miejscowości Gminy, obniżenie komfortu życia mieszkańców i obniżenie cen nieruchomości, projekt planu, który zakłada rozbudowę fermy w kierunku Parzeńska koliduje ze Studium Gminy, które nie przewiduje przemysłowego chowu bydła  na terenie Sołectwa Parzeńsko.

Mieszkańcy są zdesperowani, gotowi wykorzystać wszystkie środki, by powstrzymać rozbudowę fermy. Radni, jak się wydaje, są zdezorientowani – nie są w posiadaniu wszystkich pism /dokumentów/ dotyczących  sprawy,  muszą  zgłębić problem; można wnioskować, że do tej pory  żyli w przekonaniu, że sprzeciwu społeczeństwa po prostu nie ma.

Mieszkańcy mają nadzieję, że rzeczywiście będą mieli wpływ na decyzje organów Gminy mające istotny wpływ na jakość ich życia, że ich głos będzie słyszalny i ważny dla władz Gminy w tym postępowaniu. Oby tak było.

 

Materiał nadesłany (dane personalne do wiadomości redakcji).

Komentarze

+2

Guest

Przeczytaj raz jeszcze i uważnie, ze zrozumieniem! Min. cytuję:"przemysłowy chów zwierząt bardziej zatruwa środowisko niż samochody i przemysł, zanieczyszczenia azotanami są bardziej szkodliwe niż spaliny, stąd zmniejszenie w Holandii pogłowia bydła o 50% . Zwiększenie teraz w sposób znaczący hodowli bydła wywoła za kilkanaście lat nieodwracalne skutki w postaci zanieczyszczenia źródeł wód podziemnych"

Pobudka! Dotarło??
+8

Guest

Nikt nie chce zakazywać hodowli, lokalne małe hodowle każdy może mieć, ale przemysłowe to gwóźdź do trumny ludzkości.
Mięsko w supermarkecie takie pyszne z przemysłu, 4 godziny przed otwarciem myte w wannie na zapleczu, z robali, kup szczurów i pleśni.
+6

Guest

Brzmi podobnie jak w Barlinku, też była, trwa rozbudowa HaConu. Nas też maja w 4 litery. I tych ludzi tak samo potraktują, teraz tak się robi. Mało ludzi się jednoczy aby zrobić zadymę, i smród jest i będzie.
-14

Guest

Tylko protestować potrafią! Gdzie jak nie na wsi hodować zwierzęta? A każdy chce mięso w supermarkecie kupić , tylko nikt nie pomyśli skąd się wzięło, gdzie te fermy mają być... taka to transformacja wsi. Wszysystko im śmierdzi.
+17

Guest

Uszanujcie swoje środowisko!
W Zgierzu tego nie zrobili i żyją obok ekologicznej bomby...
Jak drugi raz wpuścicie trucicieli to już się ich nie pozbędziecie.
-18

Guest

Bardzo dobry projekt wykorzystania zasobów naturalnych użytków zielonych dla odbudowy produkcji rolniczej oraz miejsc pracy dla miejscowej ludności. A komu śmierdzi niech wynajmie w Chorwacji rezydencję Gawłowskiego. Za czasów PGR dokładnie opracowano i wykonano inwestycję Fermy Krów z pełnym odchowem stada instalacje ochrony środowiska - laguny, gnojowniki, pola filtracyjne odprowadzenia wód powierzchniowych z terenu fermy, wodociągi, oczyszczalnię ścieków.
+16

Guest

Życzę powodzenia mieszkańcom. Tyle się mówi o dbaniu o klimat, a jakieś *** nie potrafią zarabiać kasy w inny sposób niż zabijać zwierzynę i niszczyć środowisko. NIE dla ferm PRZEMYSŁOWYCH.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.