pldaenfrdeuk

 poniedziałek 10 sierpnia 2020r.   imieniny: Asteria, Bernard, Bogdan

Reklama

A A A
4.25 1 1 1 1 1 Ocena 4.25 (4)

Dziś, 04 maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka, czyli św. Floriana. W tym roku hucznych obchodów nie będzie, z uwagi na panującą pandemię. Życzenia strażakom składane są więc w internecie, jednak z obowiązującymi obostrzeniami, druhowie uczestniczą w nabożeństwach odprawianych w parafiach.

Dziś, w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, obyła się msza św. w intencji strażaków. Uczestniczyli w niej druhowie z Barlinka oraz Rychnowa. Msza z udziałem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkowie, odbyła się w tamtejszym kościele pw. św. Antoniego z Padwy.

REKLAMA

Przy okazji święta strażaków, zapraszamy do przeczytania krótkiej historii OSP Barlinek. Barlinecka jednostka powstała w 1882 r. Wcześniej, do gaszenia pożarów zobowiązani byli wszyscy mieszczanie a taką prowizoryczną służbę strażacką, organizował wówczas magistrat. Członkowie powstałej OSP mieli obowiązek pełnić dyżury a w przypadku wezwania, natychmiast udawali się na miejsce i prowadzili akcję ratowniczą i gaśniczą. Organizacja na co dzień zrzeszona była w Brandenburskim Prowincjonalnym Związku Straży Pożarniczych w Berlinie a wszyscy druhowie byli ubezpieczeni w kasie wypadkowej. W roku 1911 barlinecka OSP liczyła sobie 48 członków a bezpośrednio w akcjach brało udział 30 strażaków.

 

Przejazd przez miasto jednostek z OSP Barlinek i OSP Rychnów z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka 👨‍🚒🚒

Opublikowany przez Barlinek24.pl Poniedziałek, 4 maja 2020

 

Rok później otrzymali oni wóz z konnym zaprzęgiem, w 1918 roku samochód strażacki a w 1928 armatkę wodną o wydajności 1m3 na minutę. Pod koniec lat dwudziestych w Barlinku ustawionych zostało 66 hydrantów, który wykorzystywane były do celów przeciwpożarowych. W 1936 roku, na czele barlineckiej OSP stanął ogniomistrz Georg Rothe. Tuż po II wojnie światowej, Ochotnicza Straż Pożarna w Barlinku została reaktywowana a stało się to pod kierownictwem p. Trześniowskiego i p. Wojdata. Licząca wtedy 8 osób grupa strażaków, przystąpiła do zabezpieczania grożących zawaleniem murów. Na wyposażeniu była mechaniczna drabina na kołach, bosaki, węże oraz hełmy z poniemieckiej straży. Pierwszą powojenną siedzibą OSP były budynki przy kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, później były to pomieszczenia w Ratuszu a dziś jest to Gminne Centrum Ratownictwa przy ul. Bocznej, otwarte w czerwcu 2012 roku.

 

monikary

 

Źródło:
- Nadwarciański Rocznik Historyczno – Archiwalny nr 18, Paweł Gut, Z dziejów społecznych Barlinka w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Część 1: Życie społeczne.
- materiały archiwalne Muzeum Regionalnego w Barlinku, kroniki Cz. Paśnika

 

🚒🚨😷DZIEŃ STRAŻAKA 04.05.2020r. Dzisiaj nasza jednostka świętowała Dzień Strażaka - swojego patrona. Inny niż zawsze....

Opublikowany przez OSP Mostkowo Poniedziałek, 4 maja 2020

 

barlinek

 

Foto: Archiwum Muzeum Regionalnego

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.