pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 6 maja 2021r.   imieniny: Benedykta, Benita, Dytrych

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

Kocham kundle i wróble, bo kocham swój kundli świat. Kundli nikt nie prowadza na smyczy, wróbli nie trzyma w klatce ani w ogrodach zoologicznych. Przynajmniej gdzieś tam daleko, w zakamarku duszy mogę pozostać wróblem - pisała w swojej pierwszej książce „Dzienniku lirycznym”. Tych słów pewnie by nie napisała, gdyby nie dzieciństwo, w którym ładowała życiowe akumulatory. Trudne dzieciństwo.

Właśnie dzieciństwo, które spędziła na Podolu w Kopyczyńcach, a także czas wojny, banderowcy, podróż na ziemie zachodnie, przyjazd do Wrocławia, zamieszkanie na Psim Polu i przeżycia z tego okresu, stały się kanwą powieści Iwony Małgorzaty Żytkowiak „Zamknij oczy”, wydanej w 2019 r.

REKLAMA

Dziś, 22 czerwca 2020 r. mijają 4 lata i miesiąc odkąd odeszła Romana Kaszczyc. Wspominaliśmy ją niedawno podczas majowego Święta Polskiej Niezapominajki, a w Jej intencji w kościele pw. NSNMP, odprawiona została msza św. Wspomnijmy Ją kolejny raz.

Roma to poetka, malarka, pisarka, autorka tekstów piosenek, animator życia teatralnego, ceramiczka, dziennikarka związana z Echem Barlinka. Była osobą niepowtarzalną, która swoją pasją i twórczością, zostawiła trwały ślad na barlineckiej ziemi. Gdy była na 4 roku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przez przypadek trafiła do Barlinka, ze studenckim teatrem poezji. Zakochała się w naszym mieście i po ukończeniu tej uczelni w 1962 r. do niego powróciła, by zostać na stałe.

 

barlinek

 

Tu w Barlinku poznała bardzo wielu mieszkańców, wśród których jedną wyjątkową osobę, Iwonę Małgorzatę Żytkowiak. Choć znajomość trwała dość krótko i miała miejsce u schyłku życia Romany, to była bardzo intensywna, wyrazista i owocna. Można śmiało stwierdzić, że „efektem tej znajomości”, jest piękna książka autorstwa Pani Iwony.

W maju 2019r. w kawiarni artystycznej BOK, miało miejsce spotkanie autorskie, na którym pisarka opowiadała o tej niezwykłej znajomości – przyjaźni i o książce. W takich spotkaniach z książką „Zamknij oczy”, Pani Iwona uczestniczyła wiele razy w różnych miastach. Jedno miało miejsce 7 grudnia 2019r. w szczecińskiej Starej Rzeźni. To spotkanie z Panem Krzysztofem Lichtblaumem – „Panem od książek”. Krzysztof Lichtblau jest krytykiem literackim i komiksowym. Doktorantem w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim.

Dzięki obecnej technice, wiele ciekawych wydarzeń zostaje zarejestrowanych i można je odsłuchać, obejrzeć w Internecie. Zapraszam do zobaczenia odcinka programu „Pana od książek”, którego gościem była Iwona Małgorzata Żytkowiak.

Zapraszam do lektury powieści „Zamknij oczy” i oczywiście innych powieści barlinianki. Na rynku wydawniczym w tym roku, ukazała się najnowsza powieść Pani Iwony „O czym Iza całe życie pamięta”. Wydarzenia i historia życia bohaterki związane są z Koszykowym Dworem. Miejsce położone na obrzeżach niewielkiego miasta. Myślę, że miejsce akcji nie stanowi trudnej zagadki.

 

Grzegorz Przybylski 

 

 

Pin It

Komentarze

+1

Guest

Bardzo lubię Panią Iwonę, chociaż jej osobiście nie znam. Wydaje się ciepłą, dobrą i mądrą osobą. Wysłuchałam wywiadu z dużym zainteresowaniem. Oby jak najwięcej takich ludzi po świecie chodziło. Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego, co najlepsze. Hela

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.