pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 


 czwartek 3 grudnia 2020r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

27 maja br. w trakcie sesji myśliborskiej Rady Powiatu, po raz kolejny radni przekazali pieniądze na działalność szpitali w Dębnie i Barlinku. Ponad milion złotych dla Dębna i 300 tys. w formie pożyczki dla Barlinka. Zanim do tego doszło mieli pytania i wątpliwości. Pytali m.in. o kondycję finansową obu lecznic na koniec 2019 roku i za pierwszy kwartał roku bieżącego.

Starosta myśliborski Andrzej Potyra wyjaśniał.

- Na koniec 2019 roku szpital w Barlinku miał stratę w wysokości około 4,8 mln zł. Na koniec pierwszego kwartały tego roku, strata wynosi 1,5 mln zł. Szpital w Dębnie na koniec ubiegłego roku miał stratę w wysokości około 3,5 mln zł. A na koniec kwartału nie pamiętam, nie mam przy sobie dokumentów - mówił A. Potyra.

Wyjaśniał także dlaczego dla szpitala w Barlinku, powiat udziela pożyczki, a w szpitalu w Dębnie zwiększa swoje udziału?

- Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wrócić do czasu, kiedy wyemitowaliśmy obligację na spłatę długów szpitala w Dębnie. Gmina miała przejąć większość udziałów, ale do tego nie doszło. W międzyczasie wyskoczył projekt przejęcia dębnowskiej lecznicy przez szczeciński szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Miejska Dębna nie podjęła uchwały o przejęciu 60% udziałów w szpitalu. Dlatego po tych zawirowaniach dajemy pieniądze według udziałów, jakie w szpitalach ma powiat. Stąd 1,3 mln zł dla Dębna i 300 tys. zł pożyczki dla szpitala w Barlinku. - Pożyczki, którą można zamienić na udziały - podkreślał starosta.

REKLAMA

W dyskusji wrócono także do jesieni 2019 roku i kampanii wyborczej do Sejmu. Radny Jerzy Faliński mówił m.in.

- Kandydaci, jak mrówki zwalali się do naszego powiatu i każdy z nich, w świetle kamer przyrzekał, jakie to dobre wyjście, że szpital przejmie MSWiA. Jaki wielki sukces odniesiemy, jako społeczeństwo. Dzięki ich zaangażowaniu, postawie i aktywności. Skończyła się kampania, MSWiA wypięło się na nas. Mieliśmy nadzieję, że wszystko jest na dobrej drodze. Dzisiaj jesteśmy w punkcie wyjścia. Związkowcy w skierowanym do nas piśmie piszą, że są przeciwko prywatyzacji. Tyle tylko, że nie piszą, co by chcieli? Dlatego myślę, że powinno się przystąpić do opracowania koncepcji działalności obu szpitali, przez zewnętrzną firmę. - Dawanie, co pewien czas przez nas pieniędzy, to tylko łagodzenie sytuacji i łatanie dziur - podkreślał J. Faliński.

Pytania o szpitale miał także radny Arkadiusz Mazepa. Odpowiadał na nie starosta myśliborski. Po rozwianiu wszelkich wątpliwości, radni jednogłośnie zgodzili się na pomoc finansową dla obu powiatowych szpitali w Dębnie i Barlinku.   

js

 

Najbliższa XXII Sesja Rady Powiatu odbędzie się dniu 29 czerwca 2020 roku (poniedziałek) o godz. 12:00 w sali widowiskowej Myśliborskiego Ośrodka Kultury w Myśliborzu, przy ul. Klasztornej 3. Porządek obrad obejmuje m.in. „Sprawozdanie finansowe spółki prawa handlowego Szpital w Dębnie im. Św. Matki Teresy z Kalkuty Sp. z o.o. za rok 2019”.

 

Komentarze

Guest

Cytuję AGA40:
A co to Debno lepsze od Barlinka?

Lepsze, bo myślą jak się nie dać orżnąć kilku macherom. Albo Powiat jest potrzebny i zacznie funkcjonować bez przerzucania swoich obowiązków na innych i przeznaczane na jego funkcjonowanie kapitały Państwa będą racjonalnie użytkowane, albo należy wzmocnić Gminy , które są w stanie podołać obowiązkom a powiaty zlikwidować jako zbędne. Jeżeli radny Faliński nie chce być Starostą mając doświadczenie marszałkowskie to potwierdza zbędność powiatu.

Guest

Tak się kończą pseudo -reformy i prywatyzacyjne "ratunki". Szpital to ani Bank , ani Fabryka i to nie powinien być biznes. Oczywiście potrzebna Ekonomia działania ale nie z priorytetem zysku, ponadto trzeba ustalić czyj to ma być zysk. Ustawodawca powierzył obowiązek prowadzenia Szpitali Powiatom, Gminom przewidziano inne zadania. Tymczasem "chłopcy PO-rtyjni aktywiści" zabawiają się w zbawicieli nie mając zielonego pojęcia o tym co mają zadane za dość wysokie apanaże więc bezkarnie marnotrawią publiczny majątek i zapał ludzi do tworzenia dobra. Efektem będzie znowu "dobry Niemiec" lub inny wybawiciel ze skutkiem " "ZUO BOMETU", Hotelu Piast, myśliborskiego "Korala" i wielu innych Zakładów. A może skorzystać z wzorców, gdzie Szpitale funkcjonują dobrze nie generując takich strat?. Dębno ma tylko 12 km do Kostrzyna z dużym Szpitalem. Trudno uwierzyć, że w obydwu Szpitalach nie ma ludzi z głową - są na pewno i to wielu. Gmina powinna odsprzedać Szpital Powiatowi w Myśliborzu.
+2

Guest

Cytuję Guest:
Czyli: "podcięliśmy gałązkę na której siedzieliśmy" brawo Gmina. Teraz można wnioskować, że wkrótce szpital zostanie zamknięty po 120 latach leczenia mieszkańców Berlinchen-a, Barlinka i okolic. Na kogo głosować w wyborach ? straciłem wiarę w mojego kandydata.

Berlinchen-a ??
+11

Guest

Jutro sesja Rady Miasta i głosowanie nad projektem uchwały i następny wkład pieniężny na szpital w Barlinku tylko zaczynam wątpić czy to coś da! Może w końcu Pan Prezes przedstawi swój plan i pomysł aby w szpitalnej kasie działo się lepiej i miejmy nadzieję, że taki ma a nie tylko oby jakoś to było!
+6

Guest

Czyli: "podcięliśmy gałązkę na której siedzieliśmy" brawo Gmina. Teraz można wnioskować, że wkrótce szpital zostanie zamknięty po 120 latach leczenia mieszkańców Berlinchen-a, Barlinka i okolic. Na kogo głosować w wyborach ? straciłem wiarę w mojego kandydata.
+12

Guest

Takie szpitale ( wszystkiego po trochę ), w obecnych czasach nie mają racji bytu. Moim zdaniem, władze - powiatu, gminy - powinny się zastanowić raczej nad specjalizację tych placówek. Na przykład szpital w Barlinku mógłby być ze specjalizacją położniczą, rehabilitacyjną, a nawet geriatryczną, a na boku niewielki oddział ratunkowy, który w razie co, zaopatrzył by pacjenta i przekazał dalej do Gorzowa albo innego szpitala specjalistycznego ( co i tak się często dzieje ). W ten sposób można by inwestować w specjalistów i sprzęt w jednej lub w dwóch dziedzinach. Naszego szpitala chyba nie stać na super sprzęt w każdej dziedzinie i piszę to z całym szacunkiem dla wszystkich medyków tam pracujących. Tak się dzieje już nie tylko gdzieś tam w świecie ale i u nas w kraju.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.