pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

 


 niedziela 17 stycznia 2021r.   imieniny: Antoni, Jan, Rościsław

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do utonięć. Nie pozwólmy jednak na to, aby zbytnia beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.

W tym roku wypoczynek nad wodą wiąże się także z chwilowym (do sierpnia) brakiem Plaży Miejskiej a co za tym idzie, oprócz kąpieliska w ośrodku wypoczynkowym, będziemy korzystać z dzikich plaż. Poprosiliśmy więc oficera prasowego KPP w Myśliborzu asp. sztab. Jacka Poleszczuka o garść informacji, które z pewnością przydadzą nam się podczas wypoczynku nad wodą.

REKLAMA

Policjanci co roku przypominają i apelują:

- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu a także nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam m.in. kara grzywny, ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych atrakcji.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach. Bawiąc się kolorowymi, dmuchanymi akcesoriami, które pomagają unosić się na wodzie, nie oddalaj się od linii brzegowej. W każdej chwili mogą ulec one zniszczeniu. Poza tym jeśli nie czujesz się na siłach, nie wypływaj na głęboką wodę, bo nagle możesz nie mieć siły wrócić. Warto zadbać również o widoczność i założyć kolorowy czepek na głowę.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Pływając żaglówkami, łódkami, kajakami, rowerkami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych. Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom (nie tylko nad wodą), na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nie przestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

- Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby lub właściwe służby.

- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego. Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne. Nie wchodź do wody, gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Pamiętaj, że skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Warto też zwrócić uwagę na słońce. Nawet jeśli uwielbiasz słońce korzystaj z kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj również o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu.

- Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

- Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk. Dostosuj się do obowiązującego regulaminu oraz zaleceń ratownika. To on odpowiada za bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Przestrzegaj zasad związanych z możliwością kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli. Warto pamiętać, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić. Uważajmy na „dzikie kąpieliska”, nierzadko mają nieznane dno i głębokość.

- Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe. Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzaj okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

- Należy również zadbać o to, by używać sprzętu pływającego zgodnie z jego przeznaczeniem. Ważne jest by zapoznać się z regulaminem wypożyczalni sprzętu pływającego. Sprawdzić czy kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu pływającego posiadają aktualny „certyfikat" - zaświadczenie dopuszczające do eksploatacji w danym okresie letnim.

Pamiętajmy także o tym, że nadal w Polsce obowiązuje stan epidemii. Korzystaj z maseczek i staraj się zachować dystans oraz unikać skupisk ludzkich. Każdorazowo należy uwzględnić zalecenia oraz szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego opracowane wraz z Ministerstwem Zdrowia.

monikary 

 

 

 

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Do tych wszystkich zaleceń warto dopisać, żeby użytkownicy rowerków i kajaków przed zejściem na wodę zapoznali się chociaż z podstawami prawa drogi na wodzie. Przede wszystkim należy pamiętać,że rower wodny i kajak ustępuje pierwszeństwa żaglówce - nie odwrotnie!

Prawa drogi na wodzie? Dziwne określenie
+2

Guest

Do tych wszystkich zaleceń warto dopisać, żeby użytkownicy rowerków i kajaków przed zejściem na wodę zapoznali się chociaż z podstawami prawa drogi na wodzie. Przede wszystkim należy pamiętać,że rower wodny i kajak ustępuje pierwszeństwa żaglówce - nie odwrotnie!

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.