pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 4 marca 2021r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

W trakcie czerwcowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni zajmowali sie m.in. "Raportem o stanie gminy w 2019 roku". W trakcie dyskusji mówiono m.in. o pomocy, jaką gmina udzieliła barlineckim przedsiębiorcom, w związku z pandemią koronawirusa. Całą dyskusję można prześledzić w materiale filmowym.

 

REKLAMA

My przedstawiamy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, na temat wspominanej pomocy.

 

Stan zagrożenia pandemią COVID 19 zaburzył stabilizację społeczną i gospodarczą w Gminie Barlinek,  jak i w całym  kraju. W tym nowym i niestabilnym okresie przyszło nam zmierzyć się z kryzysem finansowym, który dotknął życie gospodarcze gminy i w tym samym stopniu stabilność finansową budżetu Gminy Barlinek. Aby rzetelnie podejść do tych problemów zdecydowano, że  wnioski  przedsiębiorców odczuwających znaczne skutki pandemii będą rozpatrywane indywidualne przez Burmistrza w ramach posiadanych uprawnień ustawowych. Te zasady pozwalają na  rzetelną ocenę indywidualnej sytuacji podatnika oraz uniknięcie ślepego „rozdawnictwa” ulg podatkowych tylko określonej grupie podatników wyłącznie w podatku od nieruchomości (zapisy ustawowe „Tarczy”).
Należy stwierdzić, że złożone wnioski o ulgi w postaci umorzenia podatku lub rozłożenia na raty  i odroczenia terminu płatności stanowią marginalną skalę w porównaniu do ogólnej liczby podatników. I tak w podatku od środków transportowych zostało złożonych 9 wniosków na 93. podatników, w tym osoby fizyczne 8 wniosków na 82. deklaracje w roku bieżącym oraz  1 wniosek w grupie  osób prawnych. W tym podatku 1 wniosek został załatwiony pozytywnie (zgodnie z wnioskiem podatek został rozłożony na raty),  1 wniosek jest w toku załatwiana, 1 wniosek negatywnie (dotyczył zaległości za lata 2014-2018), a pozostałe wnioski, mimo przesłania informacji o konieczności uzupełnienia wniosku o niezbędne dokumenty i oświadczenia potwierdzające argumenty podnoszone przez podatnika nie zostały dostarczone do organu podatkowego, zostały pozostawione bez rozpatrzenia lub odmówiono wszczęcia postępowania bądź umorzono postępowanie w przypadku braku zaległości na koncie podatkowym.
W podatku od nieruchomości złożono 30 wniosków na 418. podatników regulujących zobowiązania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W grupie osób fizycznych zostało złożonych 20 wniosków (na 318. podatników realizujących podatek z tytułu działalności gospodarczej) oraz 10 wniosków złożonych przez osoby prawne na 100 złożonych deklaracji podatkowych. W tym podatku  2 wnioski zostały załatwione pozytywnie (odroczenie terminu płatności), 7 wniosków  znajduje się w toku załatwiania, a 21 pozostawiono bez rozpatrzenia z uwagi na brak załączników pozwalających pozytywnie rozpatrzyć wniosek, bądź odmówiono wszczęcia postępowania gdy wnioskowano o zwolnienie z podatku (ulga niedozwolona) lub brak zaległości podatkowych. Należy jeszcze raz podkreślić, że rozpatrując przedłożone wnioski w sprawie ulg istotna była rzetelność i kompletność niezbędnych dokumentów do pozytywnego rozpatrzenia oraz celowość udzielonego wsparcia, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia dochodów własnych gminy na odpowiednim poziomie.
Od stycznia do maja 2020r. odnotowano znaczne obniżenie wpływów podatkowych, w podatkach realizowanych przez Urząd Miejski, w porównaniu do  tych samych miesięcy 2019r. w tym podatku od nieruchomości o kwotę prawie 107 tys. zł, a w podatku od środków transportowych o kwotę niemal 224 tys. zł. Największy ubytek w dochodach budżetowych odnotowano jednak w płatnościach realizowanych przez urzędy skarbowe z tytułu udziału w podatku PIT w miesiącu kwietniu o 40%  i CIT w miesiącach objętych pandemią o 55% w porównaniu do roku 2019. Z powodu pandemii dochody budżetowe do końca miesiąca maja zmniejszyły się o ponad 934 tys. zł. Tak duże zmniejszenie wpływów do budżetu stanowi problem, któremu trzeba stawić czoło w dniu dzisiejszym, aby zapewnić płynność finansową Gminie Barlinek w realizacji obligatoryjnych zadań własnych.

js

 

 

 

 

Pin It

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Dlaczego admin, moderator nie zamieszcza wszystkich komentarzy, chociaż nie są ani wulgarne ani obraźliwe?

Wyobraź sobie że też mają rodziny, nie siedzą 24h przy komputerze ;) Pisz z fb pod artykułem i komentarz masz natychmiast opublikowany. Najłatwiej anonimowo hejtować a później mieć pretensje do całego świata :) Napisałeś pięć komentarzy dzisiaj o 6:00 rano i masz pretensje że jeszcze ich nie ma?

Przepraszam najmocniej, ale chodziło mi o komentarz napisany w czwartek, treści : szkoda, że busiki będą jeździć tylko do 17tej. Nikogo broń Boże nie hejtuję.I nie mam pretensji do "całego świata". Nie rozumiem o co tyle złości... Mimo wszystko baaardzo przepraszam

Guest

Cytuję Guest:
Dlaczego admin, moderator nie zamieszcza wszystkich komentarzy, chociaż nie są ani wulgarne ani obraźliwe?

Wyobraź sobie że też mają rodziny, nie siedzą 24h przy komputerze ;) Pisz z fb pod artykułem i komentarz masz natychmiast opublikowany. Najłatwiej anonimowo hejtować a później mieć pretensje do całego świata :) Napisałeś pięć komentarzy dzisiaj o 6:00 rano i masz pretensje że jeszcze ich nie ma?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.