pldaenfrdeuk

 piątek 23 października 2020r.   imieniny: Ignacy, Marlena, Roman

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

Słońce, brak opadów – idealna pogoda w okresie wakacyjnym. Jednak brak deszczu i wysokie temperatury nie oszczędzają naszych drzew. Spacerując po barlineckich lasach, możemy napotkać drzewa, których korony wyróżniają się na tle innych, ponieważ są pozbawione liści.

Niestety, brak liści w koronach drzew nie jest zwiastunem wczesnej jesieni, a jednym z następstw małej ilości opadów w ostatnich latach, która przyczyniła się do osłabienia kondycji drzew.

Prawidłowa średnioroczna ilość opadów na naszym terenie to minimum 550 mm. Niestety opady z roku 2018 to około 340 mm, z roku 2019 to około 350 mm, a w roku 2020 do końca czerwca spadło tylko blisko 145 mm.

REKLAMA

W następstwie wymienionych czynników w naszych lasach obserwujemy usychanie i zamieranie rodzimych gatunków drzew. Brak odpowiedniej ilości wody osłabia drzewa, w wyniku czego są one podatne na atak szkodników wtórnych, czyli owadów, które żerują na drzewach niezdolnych do obrony.

Spośród wielu szkodników wtórnych do najważniejszych zaliczamy:

  • dla sosny kornik ostrozębny, przypłaszczek granatek, smoliki;
  • dla dębu opietki;
  • dla świerka kornik drukarz, kornik drukarczyk.

Zamieranie drzew na terenie Nadleśnictwa Barlinek występuje na dużą skalę. Według naszych szacunków mówimy o znacznym osłabieniu drzewostanów sosnowych na około 1800 ha a drzewostanów dębowych na około 800 ha. Drzewa zasiedlone stają się matecznikiem dla szkodników wtórnych, gdzie namnażają się i atakują kolejne drzewa, doprowadzając do ich śmierci. Jedyną skuteczną metodą walki z owadami, które zasiedliły osłabione drzewa, jest ich wycięcie i szybkie wywiezienie z lasu.

Każdy z mieszkańców i przebywających na naszym terenie turystów zauważył na pewno, że skutkiem wycinania zamierających drzew jest znaczne przerzedzenie niektórych drzewostanów sosnowych, dębowych, bukowych. Jako odpowiedzialni za stan sanitarny naszych lasów, musimy podejmować odpowiednie działania, których celem będzie niwelowanie skutków suszy ostatnich lat, a zarazem zapewnienie ich trwałości. Tam, gdzie to możliwe będziemy wykorzystywać naturalne odnowienie lasu, a tam, gdzie będzie taka konieczność, będziemy wprowadzać nowe pokolenie sztucznie – sadząc je.

Wzrost ilości pozyskanego drewna w poszczególnych latach w ramach cięć sanitarnych polegających na usunięciu zasiedlonych lub obumarłych drzew przedstawia poniższa tabela:

 

barlinek

 

Duża ilość pozyskanego buka w roku 2018 wynika z konieczności pozyskania drewna z wywrotów, czyli przewróconych drzew.

Poniższe filmiki obrazują skale zamierania drzew na terenie Nadleśnictwa Barlinek:

 

Nadleśnictwo Barlinek - nadesłane

 

Komentarze

+10

Guest

Szkoda, że przy okazji wycina się grube, zdrowe drzewa. W ostatnich latach lasy barlineckie giną w oczach i nie jest to tylko wina suszy i szkodników, a źle rozumianej gospodarki leśnej nastawionej na zysk :(

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.