pldaenfrdeuk

 

 


 niedziela 28 lutego 2021r.   imieniny: Chwalibóg, Józef, Roman

Reklama

A A A
4 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (11)

W barlineckich lasach można natknąć się na wiele zwierząt. Na pomniki przyrody. Niestety coraz więcej w nich także śmieci. Wystarczy wybrać się na spacer, czy po leśnych drogach przejechać się rowerem. Pojedyncze śmieci to żadna nowość. Podobnie plastikowe worki z nimi. Na śmieci (na zdjęciach) natknął się także nasz czytelnik. Poprosił o interwencję.

Poinformowaliśmy o nich nadleśniczego Nadleśnictwa Barlinek, Sławomira Giberta. Wytłumaczyliśmy gdzie znajduje się wysypisko, bo trudno to inaczej nazwać. Na miejsce udali się strażnicy leśni. Z informacji uzyskanych od nadleśniczego wynika, że śmieci leżą w młodniku na prywatnym terenie. Skontaktuje on się z właścicielem i poinformuje o wysypisku. To na nim leży obowiązek posprzątania swojej własności.

REKLAMA

Na takich, którzy wyrzucają śmieci do lasu, już od dawna stosuje się leśne fotopułapki. Są też tacy, którzy wraz z workami, wyrzucają swoje dane adresowe, zamieszczane na m.in. kopertach. Wyrzucanie śmieci w lesie to poważny problem dla fauny i flory.

Wspomnieliśmy o zwierzętach. Właśnie dla nich, wyrzucone przez nas do lasu śmieci, mogą okazać się śmiertelną pułapką. W wyrzuconych puszkach giną ssaki, nie mogące wyjąć z nich głowy. Zwabione zapachem resztek jedzenia, zwierzęta zjadają reklamówki jednorazowe. W porzucone śmieci budowlane, w druty, sznurki, wplątują się jelenie, sarny, które nie mogąc się wydostać padają.

Tabliczki „Zakaz wysypywania śmieci pod karą grzywny”, nie robią już na nikim wrażenia. Może trzeba dotrzeć do niektórych prostym przekazem? Tak jak zrobiła to gmina Krzeszowice, wywieszając tabliczki „Tylko buraki wywożą śmieci do lasu”.

 js  

 

barlinek

 

Pin It

Komentarze

+1

domusic

Ech...kiedys w latach 90tych to z chlopakami albo w pilke albo w kosza sie gralo. Polikwidowali wszystkie boiska to chlopaki z nudow nie wiedza co ze soba zrobic. Zawsze bylo w miescie kilku co prymusami miastowymi nie byli ale nigdy nie bylo tak jak teraz ze niszcza cala infrastrukture w miescie, podpalaja i zostawiaja syf wszedzie gdzie sie pojawia
+2

Guest

Proponuję poinformować mieszkańców że można osobiście dostarczyć tzw. śmieci do PG K w jakich dniach i godzinach .Może pomoże to problem rozwiązać
+14

Guest

To jest okropne! Las jest domem zwierzaków, a my im tam wrzucamy śmieci! Dla nich to wręcz niebezpieczne, może takiemu gościowi te śmiecie przerzucić do jego chałupy!
-9

Guest

Dlaczego się dziwcie? Wyposażenie kontenera to koszt 200 zł plus za każdą tonę trzeba słono płacić ,to rozbój w biały dzień.
+3

Guest

Niedawno o tym pisałem, w komentarzu do śmietników w parku koło Urzędu Miasta.
Jeśli natomiast chodzi o tereny leśne to tu też mam swoje obserwacje. Konkretnie nie dalej jak wczoraj wybrałem się kajakiem wokół jeziora, pokazać piękno natury turystom. Niestety urokliwa wycieczka nie we wszystkich miejscach ukazuję spodziewany obraz. Płynąc na wysokości prawie pomostu koło Moczkowa na brzegu przeciwnym można ujrzeć mostek wędkarski z "dość wygodnym siedziskiem" i wysypiskiem nie tylko na brzegu ale również na drzewach. Nie wiem czy nikt tego nie widzi, czy nie chce widzieć. Teren ten jest dość trudno dostępny z brzegu i aż dziw jak tyle różności się tam znalazło, jest to "swoisty obóz", może kolejna rybakówka. Teren jest zapewne w obszarze chronionym, wydaje mi się , że jest to Natura 2000. Kolejnym kwiatkiem są tablice przy wyspach, a raczej to co z nich pozostało. No i to ciekawe urządzenie na wodach jeziora, kiedyś też był tam opis obecnie nie znalazłem a i samo o urządzenie jest niesprawne. Jako miejscowy potrafiłem wytłumaczyć co to jest i do czego służy ale kto zaspokoi ciekawość jeśli nie będzie w pobliżu miejscowego. Wiele osób pyta też o szczegóły dotyczące jeziora, wiem iż informacje te można znaleźć w internecie czy na tabliczkach gdzieś przy linii brzegowej, ale mapy głębokości trzeba szukać dość intensywnie, może można takowe umieścić przy wypożyczalniach sprzętu pływającego.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.