pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 6 maja 2021r.   imieniny: Benedykta, Benita, Dytrych

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)

W październiku ubiegłego roku, Gmina Barlinek, w celu podniesienia standardu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, przekazała na potrzeby mieszkańców trzy defibrylatory AED PLUS z elektrodami CPRD wraz z elektrodami pediatrycznymi Pedi Padz II.

Pierwsze urządzenie umieszczone zostało w Ratuszu, drugie w sklepie „Bimex” a trzecie na terenie przychodni lekarskiej NZOZ "Esculap". We wszystkich tych punktach, jak używać defibrylatorów, uczyli druhowie z OSP Barlinek. Oni też otrzymali jeden szkoleniowy defibrylator Zoll Plus Trainer II. Dziś, barlinecki Ratusz, przypomina o lokalizacjach urządzeń oraz w jaki sposób ich użyć.

REKLAMA

Defibrylator AED to urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki  poleceniom głosowym i wizualnym każda osoba, nawet bez przygotowania medycznego, jest w stanie przeprowadzić bezpieczną defibrylację podczas zatrzymania krążenia. Wczesne użycie defibrylatora – w przeciągu 3 minut od momentu zatrzymania krążenia, zwiększa szansę przeżycia. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu.

Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Dlatego warto wiedzieć, w którym miejscu w naszym mieście znajdują się defibrylatory, z których można skorzystać w razie konieczności. Poniżej podajemy dokładne lokalizacje z tymi urządzeniami. Zależy nam, aby dostęp do defibrylatorów na terenie naszego miasta był coraz większy. Gmina sukcesywnie będzie zwiększać ilość urządzeń dla mieszkańców. Ponadto zapraszamy jednostki posiadające AED w swoich zasobach do zgłaszania ich lokalizacji do Urzędu Miejskiego w Barlinku w celu umieszczenia na mapie miasta.

Informacje można przekazywać telefonicznie pod numerami: 95 746 55 46 i 722 220 260 oraz pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Co oznacza skrót AED?

Automated External Defibrillator -  zautomatyzowany zewnętrzny defibrylator

  • zautomatyzowany, czyli sterowany komputerowo według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF) oraz poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji;

UWAGA: Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji - nawet gdy nie trzeba defibrylować.

  • zewnętrzny, czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod na skórze klatki piersiowej chorego;

UWAGA: po przyklejeniu elektrod można je użyć u tego samego pacjenta kilkakrotnie (elektrody AED są „jednopacjentowe”, nie - jednorazowe).

  • defibrylator, czyli urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).

Rozmieszczenie elektrod na ciele chorego przedstawia grafika poniżej:

- z  lewej strony poniżej serca;

- z prawej strony powyżej serca.

barlinek

UWAGA: Pamiętaj, by nie dotykać chorego po podłączeniu do AED!

 

Nadesłane – Urząd Miejski w Barlinku

 

barlinek

 

Pin It

Komentarze

+1

Guest

Cytat:
Defibrylator AED to urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.
Ktoś się chyba za dużo House'a naoglądał. W przypadku zatrzymania akcji serca tylko i wyłącznie masaż serca. Do przywrócenia funkcji lub do przyjazdu ratowników.

Cytat:
który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF)
O!!! i do tego właśnie służy defibrylator.
+18

Guest

Szkoda tylko że po godzinach urzędowania, nikt nie dostanie się do AED w ratuszu. Defibrylatory powinny być dostępne w ogólni dostępnych miejscach.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.