pldaenfrdeuk

 poniedziałek 26 października 2020r.   imieniny: Dymitriusz, Ewaryst, Łucjan

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)

2 października to Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Jest to szczególna data upamiętniająca rocznicę urodzin Matahmy Gandhiego, który propagował pokój, tolerancję i bezpieczeństwo. Przemoc to wywieranie wpływu na zachowanie, na proces myślowy lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia na takie działanie. 

Przemoc może przybierać formę przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Pomimo wielu jej postaci przemoc zawsze pozostawia ślady nawet takie, których nie widać gołym okiem.

Ze zjawiskiem przemocy mamy do czynienia każdego dnia. Przemoc fizyczną możemy doświadczać w środowisku domowym, szkolnym czy zawodowym. Podobnie jest z przemocą psychiczną, która jest widoczna w otaczającym nas świecie w postaci reklam, bilbordów czy w programach telewizyjnych. Wiele osób doświadcza przemocy psychicznej w postaci gróźb, obelg czy zastraszania. Krzyk, to jedna z wielu form przemocy, z którą mamy do czynienia najczęściej. Często podnosimy głos, kiedy targają nami złe emocje lub czujemy się bezradni. W jednym i drugim przypadku krzywdzimy osoby będące w zasięgu krzyku jednocześnie niszcząc relacje z tą osobą. Nie zdajemy sobie sprawy, że dzieci narażone na krzyk najczęściej w środowisku domowym stają się lękliwe, mają obniżone poczucie własnej wartości, gorzej się uczą i nie potrafią nawiązać właściwych relacji rówieśniczych. Zacznijmy zmianę od własnych postaw pamiętając, że przemoc rodzi przemoc.

 

REKLAMA

 

Jak powiedział Matahma Gandhi "…dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonać wyboru…". Wybierzmy mądrze.

Nauczmy się rozwiązywać problemy bez przemocy. Pamiętajmy, że kształtowanie postaw, praca nad charakterem, a także uświadamianie sobie godności własnej i drugiego człowieka są punktem wyjścia do decyzji – nie używam przemocy, uczę się zarządzać sobą oraz swoimi emocjami.

Reagujmy na przemoc. Zachęcam do zapoznania się materiałami profilaktycznymi związanymi z tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

1. Procedura „Niebieskie Karty”.
2. Cykle przemocy w rodzinie.
3. Informator. Jestem świadkiem przemocy w rodzinie.
4. Informator dla osób dotkniętych przemocą domową.
5. Poradnik. Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa.
6. Karta informacyjna dla osób stosujących przemoc. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy, zgłoś się po pomoc – nie czekaj! Gdzie zgłaszać się po pomoc?

1. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – to miejsce, w którym możesz porozmawiać o swojej sytuacji. Dowiesz się jakie kroki należy wykonać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oferowana pomoc jest bezpłatna.
• Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: czynny 7 dni w tygodniu, przez 24h - 800 12 00 02
• Telefoniczna poradnia prawna: poniedziałki i wtorki w godz. 17:00-21:00 - 22 666 28 50 oraz środy w godz. 18:00-22:00 - 800 12 00 02
• Poradnia z wykorzystaniem Skype: poniedziałki w godz. 13:00-15:00 (pogotowie.niebieska.linia)
• Poradnia emailowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

2. Centrum Praw Kobiet – to miejsce w którym uzyskasz pomoc psychologiczną jeśli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem i skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Punkty stacjonarne znajdują się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Żyrardowie.
• Całodobowy telefon interwencyjny - 600 07 07 17
• Kontakt mailowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• Numer kontaktowy - 22 621 35 37
Więcej informacji na stronie Centrum Prawa Kobiet.

3. Stowarzyszenie Feminoteka - to miejsce gdzie znajdziesz pomoc, w sytuacji kiedy jesteś ofiarą przemocy domowej lub jesteś nią zagrożona.
• Pomoc telefoniczna - 888 88 33 88, w dniach pon. – pt., w godz. 08:00-20:00
• Aplikacja AvonAlert - możesz też przez nią zadzwonić do Feminoteki lub zostawić informację o której nasze konsultantki mogą do ciebie oddzwonić tak, by było to dla Ciebie bezpieczne - Aplikacja AvonAlert
• Poradnia mailowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji na stronie Fundacji Feminoteka.

4. Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę – to miejsce, które oferuje pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych, pokrzywdzonym, wykorzystywanym, uzależnionym od Internetu.
• Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci - 116 111 czynny 7 dni w tygodniu, 24h
• Poradnia mailowa - 116111.pl

Źródło: wws.wzp.pl

Wykaz jednostek zajmujących się OCHRONĄ ZDROWIA - rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie działających na terenie gminy Barlinek.

 

Przewodnicząca
Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania
Przemocy w Rodzinie w Barlinku
Katarzyna Kiełbasa

 

OPS - materiał nadesłany.

 

Komentarze

+1

Guest

Cytuję Guest:
Głupota i tyle . Przemocy nie byłoby gdyby jedna osoba rozumiała drugą i dogadywali się a u nas kobiety chcą tylko od faceta kasy i żeby był przydupasem ! Kobieto facet też potrzebuje czasu dla siebie Ty masz fryzjera ,garnki my mamy przyjaciół i prace !!!!!!

Żal mi Ciebie a jeszcze bardziej Twojej rodziny-z takim podejściem do sprawy! Stereotyp!
-2

Guest

Głupota i tyle . Przemocy nie byłoby gdyby jedna osoba rozumiała drugą i dogadywali się a u nas kobiety chcą tylko od faceta kasy i żeby był przydupasem ! Kobieto facet też potrzebuje czasu dla siebie Ty masz fryzjera ,garnki my mamy przyjaciół i prace !!!!!!

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.