pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 


 środa 2 grudnia 2020r.   imieniny: Balbina, Wiktoryn, Zbylut

Reklama

A A A
3.2857142857143 1 1 1 1 1 Ocena 3.29 (7)

Od najbliższej soboty, w całej Polsce, obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Obejmą one życie społeczne, sport, kulturę, rozrywkę, edukację i gospodarkę. O obostrzeniach poinformował Premier Mateusz Morawiecki, podczas piątkowej konferencji prasowej.

 

REKLAMA

 

Edukacja, kultura i sport:

 • nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym
 • w godz. 8:00 – 16:00 przemieszczanie się osób do 16 roku życia tylko pod opieką dorosłego
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne – do 25% udziału publiczności
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni

 

Gospodarka:

 • zawieszenie działalności sanatoriów (z możliwością dokończenia tych już trwających)
 • lokale gastronomiczne i restauracje – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie jedzenie na wynos)
 • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych pow. 100 mkw
 • 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych pow. 100 mkw
 • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich

 

Życie społeczne:

 • ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+

 

Z wyłączeniem – wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego. W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Podczas konferencji przypomniano o zaleceniu Dystans, Dezynfekcja, Maseczka, Aplikacja oraz dodano nowy punt – Wietrzenie.

 

barlinek

 

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

 

barlinek

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, ze najbliższy tydzień będzie krytyczny, jeśli chodzi o nowe przypadki zachorowań na COVID – 19. Przypuszczalnie może ich być nawet 25 tysięcy. Dziś, 23 października padł rekord potwierdzonych przypadków koronawirusa. COVID - 19 stwierdzono u 13 632 osób. Z powodu COVID zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.

 

barlinek

 

W województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 558 przypadków, w tym w powiecie myśliborskim 5 osób (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn).

 

J. Słomka

 

barlinek

  

 

Komentarze

+2

Guest

A czy nasz Burmistrz nie mógłby wydać jakiegoś zarządzenia, żeby trochę rozładować pełne grupy w przedszkolach, żeby nie przyprowadzali na razie dzieciaków rodzice nie pracujący? Już nie mówię o zerówkach, bo powinni chodzić żeby się przygotować do szkoły. Ale młodsze?
+8

Guest

Zdalne do 08.11, napewno potrwa to dłużej, nie chce mi sie wierzyc ze w ciagu dwoch tygodni cos sie zmieni na tyle by dzieci bezpiecznie wróciły do szkoły. Zrówka wszystkim życze w tym ciężkim czasie.
+2

Guest

Dobrze, że poszli po rozum do głowy i nie zwolnili ze szkoły klas 1-3. Znów zaczęłaby się laba dla rodziców na opiece kosztem osób pracujących.
-2

Guest

Cytuję Guest:
Skoro w Myśliborskim jest tylko 5 osób to jaki grzyb zamykać szkoły.

TO Cytuję Guest:
Skoro w Myśliborskim jest tylko 5 osób to jaki grzyb zamykać szkoły.

Czytaj uważanie to jest na dzień 23.10.2020

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.