pldaenfrdeuk

 

 


 sobota 6 marca 2021r.   imieniny: Róża, Wiktor, Wojsław

Reklama

A A A
4 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (4)
MOŻNA PRZEKROCZYĆ LIMITY W GABINETACH POZ

Ograniczenia w dostępie do lekarzy pediatrów w Barlinku, trwają już od dłuższego czasu. Przyczynę takiego stanu, znają już wszyscy. Przypomnijmy, że kłopoty rozpoczęły się z momentem odejścia jednej z lekarzy pediatrów na emeryturę. Rodzice zmuszeni są więc szukać pomocy w innych miastach bądź też w gabinetach prywatnych. Jednak tak być nie powinno.

 

REKLAMA

 

Otrzymaliśmy dziś informację od Rzecznika Praw Pacjenta, z której dowiadujemy się, iż wystosował on pismo do Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego oraz Agnieszki Pietraszewskiej – Macheta, pełniącej obowiązki Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji mającej miejsce w Barlinku.

Dyrektor Zachodniopomorskiego OW NFZ poinformowała, iż jedyny na terenie Barlinka pediatra, lekarz Aleksandra Postolska, ma pod swoją opieką 1816 pacjentów i z uwagi na potrzebę wykonywania m.in. badań profilaktycznych, szczepień, nie wyraziła zgody na objęcie opieką nowych.

Dyrektor informuje jednocześnie, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, lekarze posiadający tytuł specjalisty medycyny rodzinnej również posiadają możliwość przyjmowania deklaracji pacjentów nieletnich. W Barlinku funkcjonują cztery podmioty udzielające świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, w której świadczeń udzielają lekarze specjaliści medycyny rodzinnej. Są to:

- "Eskulap" S.C., Szpitalna 11
- "Medyk" NZOZ S.C., Szpitalna 11
- "Żyjmy Zdrowo" Iwona Olejnik – Pastorini
- NZOZ Zespołowa Praktyka Lekarska Medycyny Rodzinnej - Lek. Med. Marek Grzywna, Kwiatowa 8.

Po zaprzestaniu działalności przez dwóch lekarzy zatrudnionych w NZOZ „Medyk”, dokonano analizy dostępności do lekarzy POZ. W związku wynikami podjętych badań, wyrażono zgodę na przekroczenie zalecanej liczby populacji zadeklarowanej do lekarza POZ. Z pewnością jest to dobra wiadomość. Jednocześnie przypominamy, że:

 

zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, złożenie deklaracji wyboru lekarza POZ jest jednostronnym oświadczeniem woli pacjenta i świadczeniodawca nie może odmówić jej przyjęcia. W sytuacji, kiedy pacjenci spotkają się z odmową przyjęcia deklaracji wyboru lekarza, Rzecznik Praw Pacjenta podejmie działania wyjaśniające w tym zakresie – informuje RPP Bartłomiej Chmielowiec.

 

Naszą redakcję poinformowano również, że Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, zwrócił się do wspomnianych wcześniej czterech podmiotów udzielających świadczeń z zakresu POZ, z apelem o nawiązanie współpracy z lekarzami o specjalizacji w dziedzinie pediatrii z jednoczesną deklaracją udzielenia niezbędnego wsparcia.

 

M.Przybylska

 

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Łukasz Chmielowiec

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Łukasz Chmielowiec Fot. rpp.gov.pl

 

Pin It

Komentarze

Guest

Witam
Niestety w przychodni Eskulap można leczyć dzieci powyżej 15 roku życia.
Dzisiaj chciałem złożyć deklarację i otrzymałem taka informację.
+1

Guest

Dla przyjemnosci po lekarzach sie nie chodzi I w czasach pandemii poki sie da leczy sie w domu ale niestety wizyta jest czasami po prostu konieczna. Żadna łaska ,ze dzieciaka przyjma. Co miesiac składki mi odtracaja, malo mnie obchodza braki kadrowe.

Guest

Cytuję Guest:
To po jakiego gwinta wprowadzono specjalizację pediatra skoro interniści (lekarze rodzinni) mają te same uprawnienia? Aczkolwiek znam lekarzy rodzinnych , którzy swoje dzieci leczą u pediatrów! Z chirurgami całkowita odwrotność. Do pewnego czasu chirurdzy ogólni leczyli dzieci. Teraz broń cię Boże . Prozaiczny uraz i co Gorzów lub Szczecin , bo miejscowi chirurdzy się boją konsekwencji jakie mogą ponieść za przekroczenie kompetencji. np. założenie szyny na zwichnięty paluszek dziecka. Dalej bez komentarza.

To są trzy odrębne specjalizacje: pediatra, internista i lekarz rodzinny.
+5

Guest

CZY WŁAŚCICIELE SPÓŁKI NIE MOGLIBY ZORGANIZOWAC OPIEKI W TEN SPOSÓB ,ŻEBY DR POSTOLSKA LECZYŁA MŁODSZE DZIECI ? POWIEDZMY DO 10 ROKU ŻYCIA ? STARSZYMI ZAJELI BY SIĘ LEKARZE ZE SPECJALIZACJĄ LEKARZA RODZINNEGO. WŁASCICIELE SPÓŁKI WYKAZALIBY TAKIM ROZWIĄZANIEM SPORO EMPATII I ZROZUMIENIA DLA NASZEJ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.
+14

Guest

To po jakiego gwinta wprowadzono specjalizację pediatra skoro interniści (lekarze rodzinni) mają te same uprawnienia? Aczkolwiek znam lekarzy rodzinnych , którzy swoje dzieci leczą u pediatrów! Z chirurgami całkowita odwrotność. Do pewnego czasu chirurdzy ogólni leczyli dzieci. Teraz broń cię Boże . Prozaiczny uraz i co Gorzów lub Szczecin , bo miejscowi chirurdzy się boją konsekwencji jakie mogą ponieść za przekroczenie kompetencji. np. założenie szyny na zwichnięty paluszek dziecka. Dalej bez komentarza.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.