pldaenfrdeuk

 

 


 piątek 5 marca 2021r.   imieniny: Fryderyk, Jan, Wacław

Reklama

A A A
3.8571428571429 1 1 1 1 1 Ocena 3.86 (7)
NAM JEST SZKODA DRZEW

Odkąd zamieściliśmy na naszej stronie informację przesłaną nam z barlineckiego Ratusza, nie ustają Państwa komentarze. Chodzi o zagospodarowanie parku miejskiego przy ul. Gorzowskiej w Barlinku. Wiele emocji wzbudza nie samo powstanie „czegoś nowego” a drzewa, które zostaną wycięte pod mającą tam powstać inwestycję.

 

REKLAMA

 

Jak czytamy w zakresie prac, które będą tam prowadzone, będzie to wycinka drzew, usunięcie pni i karp kolidujących z planowanym zagospodarowaniem – ok. 68 szt. Wprawdzie zaplanowane są nasadzenia wraz z pielęgnacją przez okres 3 lat (ok. 67 szt.), nasadzenie bylin i roślin okrywowych ok. 271 m2, nasadzenie krzewów i żywopłotów ok. 295 m i zabiegi pielęgnacyjne przy starodrzewie, to jednak mieszkańcy proszą aby ocalić te, które dziś zdobią park. To tylko niektóre z komentarzy naszych Czytelników:

„W życiu nie zgodzę się na wycięcie tych drzew!!!! Prędzej przypnę się do nich niż dam je wyciąć!! Wśród konarów jest dużo gniazd ptaków, dziupli wiewiórek!! My mieszkańcy Barlinka STANOWCZO SIE NIE ZGADZAMY NA WYCINKĘ!!! Ma być modernizacja a nie karczowanie!!”

„Przepiękne stare drzewa, które nie jedno pokolenie pamięta zostaną wycięte bo "kolidują z planowanym zagospodarowaniem", jednak z planu można wyczytać, że większość drzew z niczym nie koliduje... A jeśli już jakieś "koliduje" to na pewno jest inne rozwiązanie jak np. poprowadzenie ścieżki 1 m dalej bez wycinki drzewa. Prawdopodobnie stare piękne drzewa będą gryźć się z nowoczesnością, dlatego chcą się ich pozbyć. Łezka się w oku kręci bo do Barlinka wraca się właśnie dla tej natury...”

„Ostatni park w mieście, gdzie jeszcze nie weszła "radosna" piła łańcuchowa z UMiG idzie pod topór . Jeśli tak ma wyglądać "wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej ..." to ja przepraszam, ale ktoś nie zna słowa rewitalizacja . Wyrżnięcie ok 68 drzew ( jak znam życie to poleci 100) to jest barbarzyństwo budowlane a nie rewitalizacja . Ktoś tutaj pomylił "projekt buldożer" z projektem odnowy PARKU ! Jak sama nazwa wskazuje w parku najważniejsze są drzewa. Prowadziłem budowy w różnych miastach i wszędzie przy nowych inwestycjach i remontach oszczędzano do granic możliwości drzewostan miejski pod groźbami horrendalnych kar za uszkodzenie lub spowodowanie obumarcia drzewostanu. Przez cały okres realizacji były kontrole i monitoring stanu drzew. Dodam, że w obecnych potrzebach miasta ta inwestycja akurat jest w tym czasie wybitnie nieuzasadniona i nietrafiona.

 

barlinek

 

Wiele osób w komentarzach pyta: 

Czy można tą rzeź jakoś jeszcze zatrzymać? Jak ktoś się orientuje, piszcie. Jak trzeba podpisze się pod petycją. Jak tak dalej pójdzie cały Barlinek wybetonują. Szkoda tych drzew.” 

Pojawiły się też głosy, że mieszkańcy zamierzają protestować przeciw tej wycince: 

„Czy firma dobrze przemyślała za co się zabiera? Sam pójdę protestować przeciw tej masakrze.”

Nasi Czytelnicy zwracają również uwagę na miejsce, w którym ma postać inwestycja:

„Tyle drzew do wycinki? Posadzą nowe przyjdą upały i żaden nie urośnie tylko wyschnie. Podlewanie tu nic nie da. Jak można burzyć spokój tego cmentarza? Tam są pochowani ludzie. Ten park to jedno cmentarzysko dajcie spokojnie leżeć tym ludziom a nie będą rozrzucali kości. Kto wydał na to pozwolenie? Są w mieście inne miejsca do zagospodarowania a nie cmentarz. Jestem w szoku.”

W tym przypadku, klamka już chyba zapadła. Do wycinki pod inwestycję dojdzie, podobnie jak pod planowaną inwestycję „Budowa centrum przesiadkowego oraz drogi dla rowerów z Barlinka do Pełczyc – odcinek Barlinek – granica gminy”, gdzie wyciętych zostanie 70 drzew.

 

 

14 lutego, mieszkańcy protestowali przeciw wycince drzew przy ul. Strzeleckiej. Tam o zezwolenie na taką wycinkę do Urzędu Miejskiego w Barlinku, wnioskował Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, uzasadniając prośbę złym stanem fitosanitarnym i zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Decyzja na dzień dzisiejszy nie została podjęta.

 

M.Przybylska 

 

 

Pin It

Komentarze

+7

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Niech wytną my ich wytniemy za trzy lata. Na takie rządy nie może być przyzwolenia.

A może tak wcześniejsze referendum w sprawie odwołania burmistrza, przewodniczącego i radnych, wszystkich którzy poparli ten pomysł?

Działanie na szkode miasta ,bezsensowne wydawanie kasy. Jestem za.
+3

Guest

BRAWO MY !!! BRAWO WY !!!

Chyba prawie na pewno po Naszym oburzeniu w sprawie wycinki 68 drzew ( z ok. 270) w parku cmentarnym burmistrz Barlinka zamówił badania w specjalistycznej firmie : Pracownia Przyrodnicza Sosenka ze Szczecina. -
Dzisiaj o 15:00 rozpoczęli swoje badania drzewostanu. Widziałem/łam ich jeszcze po 40 minutach jak wyszedłem/łam z cmentarza. Miła młoda pani/nna i pan powiedzieli, że - te 68 drzew to nie ostateczna ilość drzew do wycięcia, która może ulec zmniejszeniu. Zielone kropki oznaczają drzewa na których będzie wycięcie suchych części. Wielgachna brzoza jest już tak stara, że może w niedalekiej przyszłości zagrażać bezpieczeństwu. Drzewo "niby" dobrze wyglądające oznaczone nr 1. leżące przy parkingu cmentarnym jest „zaatakowane” grzybem i dlatego musi być wycięte bo i tak długo już nie będzie rosło.
Dwie wcześniejsze młode panienki, które wcześniej „badały” drzewa były z t.zw. „łapanki”
Teraz dopiero po naszym hałasie burmistrz zatrudnił specjalistyczną firmę – teraz będą gadać, że już wcześniej ją zatrudnili – jeżeli wcześniej to DLACZEGO JUŻ TERAZ PADŁ WYROK NA 68 DRZEW??!!!
+5

Guest

Cytuję Guest:
Ludzie, czy Wy macie jakiekolwiek pojęcie o gospodarce zasobami? W tym zasobami drzewnymi? Wszędzie wycina się stare drzewa i zasadza nowe. Stare drzewa stanowią w mieście zagrożenie - łamiące się gałęzie, korzenie podnoszące chodniki, czy zagrożenie przewaleniem w razie wichury. To jest najnormalniejsza rzecz na świecie. Źle by było gdyby nie miano ich niczym zastąpić.
A osoby tak gorliwie chcące się przykuwać do starych drzew może pochwalą się ile w swoim życiu drzew zasadzili? Bo ja mam "na sumieniu" ładne pół hektara lasu posadzonego osobiście i to w czynie społecznym. Teraz to wszyscy tacy "ekolodzy", ale do roboty żeby posadzić to nie ma komu.

Stare drzewa należy pielęgnować a zaniedbywać tak jak to u nas się robi. Co roku należy wycinać suche gałęzie , a będą jeszcze służyły na i naszym wnukom a może i ich wnukom?
+7

Guest

Cytuję Guest:
Serio ? Afera o kilka drzewek ? Człowiek je posadził to i je wytnie, też mi problem .

Pewnie luzik najlepiej miec wy... jak ty
+2

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
O ile dobrze czytam plan, i dobrze kojarzę park, to wcale nie jest to 68 drzew do wycinki.
Dużo z tych krzyżyków to krzaki do kasacji w okolicy zdewastowanego muru. W centralnej części krzyżyki to kilka pni, wyciętych X lat temu.
Urząd powinien podać dokładne dane,
Ile dużych drzew jest do wycinki
Ile samych pni, a ile krzewów. Być może doszło do nieporozumień przez słabą informację.

Urząd rozesłał fuck newsa? Opublikował na swojej stronie nierzetelną informację? "wycinka drzew, usunięcie pni i karp kolidujących planowanym zagospodarowaniem – ok. 68 szt."


Nie fake newsa, tylko zbyt ogólnikowo podano dane, mianowicie wszystko razem to liczba 68. A nie drzew w liczbie 68.
Gdyby to była wycinka w pień tego parku to również jestem na stanowcze NIE, jednak już widzę czytając plan, że dużych drzew prawie nie ubędzie.

W tej sytuacji ktos w UM powinien sprostowac informacje.
+9

Guest

Cytuję Guest:
Całe moje prawie 50 letnie życie wokół cmentarza był spokój. Z lewej łąka między tartakiem a dziką plażą, podmokły przyjeziorny teren z dziką naturą, gdzie wiosną chodziliśmy na bazie i gdzie była żyzna gleba, którą się wykopywało do kwiatków w doniczkowych, bo w sklepach jeszcze takiej paczkowanej nie było. Przed cmentarzem park-tajemniczy i trochę melanchoijny, niezmienny od lat. Bliżej bramy cmentarza klomb z różami, a przy wylocie huśtawki dla dzieci. Co więcej trzeba w takim miejscu? Spokoju i ciszy...

Pięknie napisane. Pozdrawiam
+7

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję :
Nie jest to fajny i wesoły park,skoro 1,5 pod ziemią zostali pochowani dawni mieszkańcy Barlinka i spoczywają tam do tej pory.Nie można też obwiniać włodarzy miasta,że chcą upiększać nasze miasto i przeznaczać na to unijne środki.Przy niskich nowych nasadzeniach też jest przyjemnie usiąść i odpocząć,tylko że ten park nigdy nie był parkiem odpoczynku a był miejscem smutku i łez.

to dlaczego nie wyciąć 168 sto sześćdziesiąt osiem a tylko 68 jak jak tak mile i pięknie jest odpoczywać przy niskich nowych nasadzeniach, co cienia nie dają, aa nie przy dużych wysokich drzewach co cień na duży teren dają. co to za odpoczynek w parku na słońcu.

Upiększać nasze miasto wycinając drzewa - dobre sobie - OBWINIAĆ NALEZY GOSPODAŻY ZA NIEGOSPODARNOŚĆ. jAKOŚ szpitalem nie potrafią się zająć, co poł roku potrzebuje dotacji z gminnej kasy. Usiąść i odpocząć - chyba tylko po robocie na cmentarzu.
A gdzie mowa o dawnych mieszkańcach Barlinka, których kości spoczywają 1,5 pod ziemią? Będziemy deptać po ich szczątkach? - Bo w zagospodarowaniu ciężko znaleźć wzmiankę o tym co zrobi--my ze szczątkami, które tam się na pewno znajdują.?

Lepiej gospodarność włodarze pokażą w opiece nad szpitalem - tu jakoś nie potrafią a 700 tyś z parku bardziej pomoże mieszkańcom Barlinka, jak zainwestuje się w NASZ SZPITAL.

700 tys. zł to jest rezonans magnetyczny , lub trochę tańszy tomograf , lub nowoczesny blok operacyjny! Ale nie , łatwiejszy jest populizm i igrzyska.
+7

Guest

Całe moje prawie 50 letnie życie wokół cmentarza był spokój. Z lewej łąka między tartakiem a dziką plażą, podmokły przyjeziorny teren z dziką naturą, gdzie wiosną chodziliśmy na bazie i gdzie była żyzna gleba, którą się wykopywało do kwiatków w doniczkowych, bo w sklepach jeszcze takiej paczkowanej nie było. Przed cmentarzem park-tajemniczy i trochę melanchoijny, niezmienny od lat. Bliżej bramy cmentarza klomb z różami, a przy wylocie huśtawki dla dzieci. Co więcej trzeba w takim miejscu? Spokoju i ciszy...
-1

Guest

Cytuję Guest:
Ludzie, czy Wy macie jakiekolwiek pojęcie o gospodarce zasobami? W tym zasobami drzewnymi? Wszędzie wycina się stare drzewa i zasadza nowe. Stare drzewa stanowią w mieście zagrożenie - łamiące się gałęzie, korzenie podnoszące chodniki, czy zagrożenie przewaleniem w razie wichury. To jest najnormalniejsza rzecz na świecie. Źle by było gdyby nie miano ich niczym zastąpić.
A osoby tak gorliwie chcące się przykuwać do starych drzew może pochwalą się ile w swoim życiu drzew zasadzili? Bo ja mam "na sumieniu" ładne pół hektara lasu posadzonego osobiście i to w czynie społecznym. Teraz to wszyscy tacy "ekolodzy", ale do roboty żeby posadzić to nie ma komu.

Wycinać to może pan u siebie w swoim prywatnym ogrodzie a nie tu
+4

Guest

Cytuję Guest:
Niech wytną my ich wytniemy za trzy lata. Na takie rządy nie może być przyzwolenia.

A może tak wcześniejsze referendum w sprawie odwołania burmistrza, przewodniczącego i radnych, wszystkich którzy poparli ten pomysł?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.