pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 15 kwietnia 2021r.   imieniny: Bazyli, Wacław, Wiktoryn

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
JESZCZE SŁOWO O ŚMIECIACH W LESIE

W marcu dwukrotnie pisaliśmy o śmieciach w lesie niedaleko barlineckiego szpitala, które ktoś celowo tam wywoził, bądź po spożyciu trunku, wyrzucał w tym miejscu butelki. Za pierwszym razem, nagłośniliśmy ten problem, za drugim pokazaliśmy posprzątany już teren. Wróćmy więc do samego sprzątania.

 

REKLAMA

  

Z barlineckiego Ratusza otrzymaliśmy informację, dzięki której realnie, w przeliczeniu na konkretne złotówki, możemy spojrzeć na ten problem. W wyniku pracy ośmiorga pracowników spółki PGK, podczas 7 godzin roboczych, zebrano 3 kontenery odpadów, a w nich: ponad 1.200 l szkła i ponad 2.000 kg pozostałych odpadów, w tym przywiezionych tam odpadów samochodowych, skrupulatnie złożonych w obrębie starych fundamentów. Koszt całej akcji to 5.982,00 zł brutto. Czy te tony śmieci i koszty ich wywozu w jakiś sposób przemawiają? Za to zapłaciliśmy my wszyscy. Po raz kolejny natura uwolniona została od śmieci i złapała oddech. Niestety, bez żadnej gwarancji na długotrwałe utrzymanie tego stanu. W teorii każdy zna i rozumie szkolne informacje, że rozrzucone w lesie śmieci niosą poważne zagrożenie dla całego świata zwierząt i roślin. Szkodliwe substancje wylewane i wysypywane w lesie mogą bez problemu dostać się do gleby i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Drobne odpadki, a także torebki foliowe mogą zostać połknięte przez zwierzęta i prowadzić do ich śmierci, a odłamki szkła lub metalu mogą powodować ich okaleczenia. W praktyce – świadomość ekologiczna to dla wielu jeszcze egzotyka – dodano w informacji z Ratusza.

 

Śmieci w lesie

 

O problem śmieci, zapytaliśmy też w Nadleśnictwie Barlinek. Jak poinformowała nas Karolina Genik Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody i edukacji, śmieci w lasach to niekończąca się historia. Problem trwa już od wielu lat. Mimo prowadzonych akcji edukacyjnych, śmieci nadal tam lądują. Barlineccy leśnicy patrolują oraz dbają o porządek na swoim terenie, jednak często napotykają niemiłe niespodzianki w postaci porzuconych śmieci. Czasem naprawdę można się zdziwić tym, co znajdujemy w lesie. W ostatnim czasie najczęściej spotykane śmieci w naszych lasach to elementy samochodów, takie jak dywaniki i inne plastiki z wnętrza aut, opony, szyby jak również porzucone całe samochody. Do lasu wywożone są także śmieci budowlane ( wiadra po farbach, styropian i wszystko to co powstaje w trakcie remontów mieszkań i domów). W lesie możemy spotkać porzucone telewizory, pralki, lodówki, kanapy, szafki oraz elementy odzieży. Częstym widokiem są puste opakowania po jedzeniu i napojach. W ubiegłym roku z terenów leśnych Nadleśnictwa Barlinek zostało zebranych i wywiezionych blisko 50 ton odpadów co wiązało się z kosztem około 75 tyś. złotych. Osoby wyrzucające odpady do lasu nie zawsze są anonimowe. Straż Leśna kilkukrotnie złapała i ukarała osoby, które dopuściły się tego czynu – powiedziała nam Karolina Gienik. Co grozi za wywiezienie śmieci do lasu? Mówi o tym art. 162 Kodeksu Wykroczeń  - Zanieczyszczanie gleby, wody lub lasu: § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. § 2.Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

 

Śmieci w lesie

 

Zapytaliśmy prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Barlinku, Zbigniewa Blezienia, co zrobić z kłopotliwymi śmieciami. Oto co nam powiedział:  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK ul. Szpitalna 4) przyjmuje wysegregowane odpady komunalne oraz inne odpady z gospodarstw domowych od mieszkańców Gminy Barlinek. Do PSZOK bezpłatnie przyjmowane są n/w odpady: Papier (tj. kartony, tektura, czasopisma, książki), Szkło (szklane butelki po napojach, słoiki), Metale i tworzywa sztuczne typu PET (opakowania typu tetra pak np. po mleku i napojach, butelki PET, woreczki i opakowania po żywności, opakowania po kosmetykach, kapsle, zakrętki, puszki po napojach oraz drobny złom), Odpady ulegające biodegradacji (odpady kuchenne, skoszona trawa, ścięte krzewy, zwiędłe kwiaty, owoce i warzywa), Odpady wielkogabarytowe (meble, dywany, materace, pierzyny, rowery, meble ogrodowe, wózki dziecięce), zużyty kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, pralki, telewizory, komputery itp.), odpady budowlano remontowe w ilości 150 kg w przeliczeniu na 1 mieszkańca zamieszkałego w danym gospodarstwie domowym (limit roczny), opony samochodowe  - 4 sztuki na dany adres zamieszkania (limit na rok), popiół, przeterminowane leki. Zmieszane odpady komunalne, szkło okienne, tworzywa sztuczne, odpady remontowo budowlane (waga wynikająca z przekroczenia limitu), opony (wynikające z przekroczenia limitu w danym roku), niekompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny mogą być przyjęte za odpłatnością zgodnie z cennikiem PGK. Do PSZOK nie są przyjmowane: odpady zawierające azbest, części z demontażu samochodów. PSZOK przyjmuje odpady w dniach: poniedziałek, środa, piątek: 07:00-15:00, wtorek, czwartek: 07:00–18:00 oraz sobota: 08:00-14:00.

 

Po raz kolejny apelujemy! Zastanówcie się zanim wywieziecie jakiekolwiek śmieci do lasu. Idziecie na ognisko, spacer, bierzecie pełne butelki, chipsy, zabierzcie ze sobą puste i wyrzućcie do kosza. Jeśli widzicie, ze ktoś wywozi śmieci w niedozwolone miejsce - zadzwońcie na Policję, bo dlaczego wszyscy mamy ponosić koszty głupoty innych.

 

M.Przybylska

 

 

Pin It

Komentarze

+1

Guest

Moze ktos zajmie sie tez terenem lesnym na Górnym Tarasie za domkami jednorodzinnymi
Tam jest dopiero syf.
Dlaczego nikt nie jest w stanie złapać takiego Janusza i ukarać wysokim golegium tak by poczuł i zeby inni tez się bali i wiedzieli ze tak nie wolno.
Ludzie niedługo nie bedzie gdzie wyjść na spacer po lesnych duktach
+1

Guest

Zawsze mam problem ze zużytym zepsutym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, jakieś stare kable, zepsuty odkurzacz, rozwalone żelazko, itp. Takie śmieci PSZOK przyjmuje odpłatnie wg cennika PGK, tak czytamy na stronie internetowej. Ale nigdzie nie mogłem znaleźć tego cennika. Czy ktoś się orientuje, gdzie go znajdę? Czy są to wysokie kwoty, czy sprawy groszowe? Zupełnie się nie orientuję
+4

Guest

Teren wysprzątano i co z tego skoro już po kilku dniach wszystko zaczyna wracać do normy . Znów zaczynają się pojawiać puszki i butelki . Prym wiodą jule i okoliczne pijaczki . Pogoda zaczyna dopisywać więc znów będzie jak było .
+8

Guest

Trzeba ciągle wszędzie informować o wysokiej karze za wysypywanie śmieci w zabronionych ( niedozwolonych ) miejscach i ścigać tych przestepców, ile sie da. Czesto w tych śmieciach można znaleźć namiary truciciela.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.