pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 6 maja 2021r.   imieniny: Benedykta, Benita, Dytrych

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
W MAJU LUZOWANIE OBOSTRZEŃ

Rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń. Pierwsze zmiany już na majówkę. Od 01 maja obowiązywać będą jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Wszędzie otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne.

 

REKLAMA

 

Duże zmiany także w sporcie. Uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z limitem – max. 50 osób a w krytych obiektach sportowych oraz na basenach uprawianie sportu będzie możliwe dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży i max. 50 proc. obłożenia obiektu. Od 04 maja otwarte zostaną muzea, galerie sztuki, sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (w jednym i drugim przypadku limit 1 osoby na 15 m2 działalność w ścisłym reżimie sanitarnym).

Zwiększono też limity w świątyniach. Teraz limit wynosi 1 osoba na 15 m2. Rząd rekomenduje, aby nabożeństwa religijne odbywały się na świeżym powietrzu. Zmiany zaszły również w szkolnictwie. Od 04 maja nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej (ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy). 08 maja otwarte zostaną hotele. Wszystko przy obłożeniu 50% i z zamkniętą restauracją oraz strefą welness&spa.

Ponadto od 15 maja:

 • otwarte ogródki restauracyjne (działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik)
 •  otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu (max 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
 • możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii (limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik)
 • szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich (ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy)
 • uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu max 25 proc. publiczności

 

Od 29 maja:

 • otwarte restauracje (wewnątrz) max obłożenie 50 proc. lokalu (działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik)
 • możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii (limit do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik)
 • otwarte kina i teatry (max obłożenie 50 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
 • uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach (obiekty dostępne dla wszystkich max obłożenie do 50 proc. z widownią)
 • uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria (limit 1 osoby na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
 • szkoły podstawowe i średnie (nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy)

 

To nie koniec zmian. Jest szansa, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (od 15 maja). Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Jacek Słomka

 

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.