pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 6 maja 2021r.   imieniny: Benedykta, Benita, Dytrych

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wybór daty święta nie jest przypadkowy. Jedną z przyczyn jest fakt, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.

 

REKLAMA

 

Druga  przyczyna to działanie dawnych władz PRL, które zlikwidowały święto 3 maja. Po 1 maja flagi były masowo zdejmowane tak, aby nie doczekały do 3 maja. W Polsce największa flaga zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu. Flaga ma ponad 640 metrów kwadratowych i waży ponad 100 kg. 

Po jej wciągnięciu na samą górę latarni i odegraniu Hymnu Polskiego, latarnia otworzyła swoje podwoje dla chętnych do podziwiana z niej widoków. Wchodzono na nią po kilka osób w reżimie sanitarnym. Dodać należy, że flaga na latarnię trafiła ósmy rok z rzędu. Szyta jest na nowo każdego roku. Zdarzało się, że tuż po jej wciągnięciu wiatr rozrywał ją na kawałki.

 

Jacek Słomka

 

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.