Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 czwartek 28 marca 2024r.   imieniny: Antoni, Jan, Krzesisław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
Image
Fot. Daniel Adamski /AG
W ciągu miesiąca z ziemi wyrosły żelbetowe filary hali produkcyjnej. Rekrutacja ok. 1200-osobowej załogi fabryki monitorów TPV Displays Polska rozpocznie się zimą. Kadra kierownicza już pracuje.

Wczoraj pod fundamentem jednego z żelbetowych filarów przedstawiciele inwestora, władz wojewódzkich, miejskich i parlamentarzyści złożyli akt erekcyjny pod nowy zakład tajwańskiego koncernu. Prezydent Tadeusz Jędrzejczak dorzucił do stalowej tuby jeszcze 2-złotówkę z gorzowską katedrą oraz 1 grosz na szczęście.

Tu nie będzie "Małych Chin"

Szybkość budowy fabryki jest imponująca. Do grudnia w szczerym polu stanie hala produkcyjna wraz z budynkami biurowymi, magazynami i parkingami. Stąd w świat wyjeżdżać będą co roku miliony monitorów LCD. W pierwszym roku, czyli od marca 2008, TPV planuje wyprodukować ok. 2 mln sztuk monitorów, ale to dopiero pierwszy etap inwestycji, bo przy rosnącym zapotrzebowaniu na rynku docelowo zakład będzie mógł produkować nawet do 10 mln sztuk monitorów i zatrudni ok. 3 tys. pracowników. Yuk Sung, prezes TPV Displays Polska zapowiedział wczoraj, że firma nie zamierza zatrudniać w Gorzowie wielu pracowników z Chin. - Nie zrobimy tutaj "Małych Chin". Co najwyżej zaprosimy do Polski z milion chińskich turystów - żartował. Jak dowiedziała się "Gazeta", przy rozruchu fabryki maksymalnie pracować będzie do 90 Chińczyków. Koncern chce oprzeć zarządzanie na kadrze polskiej, więc stopniowo całe kierownictwo zakładu ma znaleźć się w polskich rękach. Dyrektorem generalnym gorzowskiej fabryki został Władysław Ciepliński.

Miasto nie będzie więc musiało otwierać specjalnych przedszkoli czy klas dla dzieci chińskich pracowników koncernu. Ma za to wiele innych zobowiązań, m.in. do końca przyszłego roku trzeba przebudować dwa skrzyżowania ul. Szczecińskiej z drogami dochodzącymi do budowanej fabryki TPV i do Faurecii. Ul. Żeliwna, przy której zaczęła się budowa fabryki monitorów, decyzją Rady Miasta ma już zmienioną nazwę na ul. Złotego Smoka. To ukłon radnych w stronę inwestora, który zaproponował taką nazwę. Wczoraj prezydent Tadeusz Jędrzejczak przekazał dyrekcji zakładu tablicę z nową nazwą ulicy. Wiosną ma zawisnąć na ścianie fabryki. Hale TPV stawia firma Depenbrock. W marcu z taśm produkcyjnych mają zjechać pierwsze monitory. Do uruchomienia zakładu przygotowuje się także Miejski Zakład Komunikacji. Na ostatniej sesji radni przyznali dotację 2,5 mln zł, za które MZK kupi 12 niskopodłogowych używanych autobusów Neoplan lub MAN o długości 12 m. Nowe autobusy są potrzebne m.in. do dowożenia pracowników do fabryki TPV. MZK chce jeszcze na początku przyszłego roku dokupić ze cztery autobusy przegubowe, które kursowałyby na trasach w kierunku ul. Szczecińskiej, bo na terenach wokół budowanej fabryki monitorów zbudowane zostaną zakłady firm kooperujących z TPV.

Jędrzejczak i Surowiec jadą na wschód

- Inwestorzy zaczynają interesować się Gorzowem. Tajwańska fabryka to koło zamachowe dla gorzowskiej gospodarki i regionu. W drzwiach stoi wiele firm, np. jedna deklaruje zatrudnienie ok. tysiąca osób, ale na razie wstrzymujemy się z decyzją. Musimy poczekać i zobaczyć, jak zareaguje gorzowski rynek pracy po wejściu TPV - mówi Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jakie są warunki pracy i oczekiwania inwestorów, sprawdzą wkrótce na miejscu w Chinach prezydent Tadeusz Jędrzejczak i przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec. Pojadą tam na zaproszenie koncernu, aby na miejscu zapoznać się ze specyfiką pracy w fabrykach TPV. Wtedy także wiadomo będzie, co samorząd może jeszcze zrobić, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów z Chin. Po wykupieniu przez TPV 33 ha gruntu, w gorzowskiej podstrefie K-SSSE brakuje na razie ziemi pod inwestycje, ale w rezerwie jest jeszcze ok. 50 ha gruntu, które będzie można włączyć do strefy i przeznaczyć pod budowę kolejnych fabryk.

Żródło: www.gazeta.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież