pldaenfrdeuk

 

 


 środa 16 czerwca 2021r.   imieniny: Alina, Aneta, Jan, Justyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Kasacja pojazdów Barlinek

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

A A A
Image
Benefis Romany Kaszczyc

Potraficie wyczarować baśniowe postacie? Z pewnością nie, ale jest w Barlinku czarodziejka o niesłychanej umiejętności malowania słowem. Tą malarką jest Barlinecka Roma, dzięki której, na deskach sceny Barlineckiego Ośrodka Kultury pojawiły się postacie z jej najpopularniejszej „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”.

 

Stary Guślarz, Mądra Baba i Zielony Jan w zabawny sposób opowiedzieli nam historię Pani Romany Kaszczyc biegnącą od narodzin do koronacji na pierwszą w historii Królową Barlineckich Artystów. W trakcie trwania widowiska wielu artystów, przyjaciół z daleka i z bliska, przynosiło swe „artystyczne dary” dla Romy. Wykonywane na scenie utwory splatały się tematycznie z przeżyciami jubilatki. Podczas laudacji głos zabrali wychowankowie Pani Romany, którzy w niezwykle ciepłych słowach podkreślali jak duży pozytywny wpływ miał na nich sam kontakt z artystką.

REKLAMA

Były życzenia zdrowia i kolejnych wielu lat owocnej pracy artystycznej. Podsumowaniem benefisu była uroczysta koronacja, której dokonała sama Królowa Puszczy Barlineckiej (również postać rodem z baśni), która nałożyła na głowę jubilatki koronę uplecioną z gałązek runa leśnego. Barlinecka Roma podziękowała wszystkim za życzliwość z jaką spotykała się podczas 50-letniego okresu pracy artystycznej. „Kim byłabym dzisiaj, gdybym na swej drodze nie spotkała tylu ludzi, którzy mnie wspierali i którzy mi pomagali?”. Na koniec odnosząc się do przybyłych skromnie stwierdziła: „Wy jesteście tymi, dzięki którym życie moje ma barwę i sens i za to wszystko bardzo, bardzo wszystkim Wam dziękuję.”

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.

Benefis, który odbył się w piątek, 5 października 2012r. poświęcono 50-leciu twórczości barlineckiej artystki Pani Romany Kaszczyc. Pani Romana ukończyła PWSSP we Wrocławiu w 1962 roku, uzyskując tytuł magistra sztuki. Urzeczona urokiem Barlinka postanowiła tu zamieszkać i zapuścić korzenie. Dzięki niej powstało Ognisko Plastyczne i Pracownia Ceramiki Unikatowej dla dzieci i dorosłych. Jako artystka realizowała się w różnych dziedzinach jak ceramika unikatowa, malarstwo sztalugowe, rysunek i ilustracje książkowe, znaki graficzne, scenografia oraz poezja i proza. Jest autorką wielu baśni związanych z Barlinkiem, w tym również „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”.

Ma w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech. Wzięła udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych, a w dorobku ma 8 wydanych książek (w tym dwie w języku niemieckim), kilka broszur, wiele publikacji w różnych pismach, a kilka spektakli teatralnych zrealizowano wg. jej tekstów i piosenek wydanych na kasecie. Romana Kaszczyc jest współzałożycielką Towarzystwa Miłośników Barlinka. Od 19 listopada 2011 roku Barlinecka Roma prezentuje swoje prace w nowoczesnej galerii połączonej z małą pracownią, gdzie również znajdują się również archiwalne artykuły z gazet, dyplomy i inne materiały sprzed wielu lat dokumentujące jej karierę artystyczną.

Js

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.