pldaenfrdeuk

 

 


 środa 16 czerwca 2021r.   imieniny: Alina, Aneta, Jan, Justyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Kasacja pojazdów Barlinek

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

A A A
Image
Odeszła Romana Kaszczyc

22 maja w wieku 78 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła Romana Kaszczyc. „Barlinecka Roma”- poetka, malarka, pisarka, animator życia teatralnego, ceramiczka, dziennikarka. Wspaniale dogadywała się z każdą grupą wiekową, czym zasłużyła sobie na szacunek całych pokoleń.

  

Urodziła się na Podolu, na Kresach Wschodnich. W 1945 roku zamieszkała we Wrocławiu, mieście dymiących gruzów i wystraszonych, głodnych ludzi. Gdy była na 4 roku PWSSP we Wrocławiu, przez przypadek trafiła do Barlinka, ze studenckim teatrem poezji. To właśnie w tym mieście znalazła niezwykłe podobieństwa do miejsca na Podolu, które zabrała jej wojna. W Barlinku postanowiła szukać własnej drogi i własnej prawdy, nie narzuconej przez trendy, lecz inspirowanej przyrodą. Po ukończeniu studiów pożyczyła pieniądze na bilet w jedną stronę i przyjechała do Barlinka.

REKLAMA

Bez pieniędzy, mieszkania, znajomych tylko z dyplomem magistra sztuki w kieszeni. Jednak wierzyła, że to właśnie Barlinek jest jej miejscem przeznaczenia. Na początek założyła Ognisko Plastyczne. Później w 1975 Pracownię Ceramiki Unikatowej, która funkcjonuje do dziś. Była z niej bardzo dumna. Mówiła, że cieszy się, iż jej dziecko ma się dobrze.  Jest autorką baśni i legend, m.in. „Duchy z puszczy rodem”, „Kiedy kruk była biały”, „Przelewickie opowieści” oraz tej, na podstawie której powstała jedna z najważniejszych postaci naszego miasta - „Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej”. Wydała ponadto małą książeczkę „Barlinecka niezapominajkowa legenda” i kilkanaście pojedynczych legend w formie turystycznej ( z mapką i zdjęciem miejsca). Oprócz legend i baśni są jeszcze inne książki: „Dziennik liryczny”, „Imię czasu”, „Nie naprawiajcie zegara” i dwie monografie: chóru „Halka” i TMB.

Image 

Współpracowała m.in. z Barlineckim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Regionalnym, Centrum Informacji Turystycznej, Przelewickim Ogrodem Dendrologicznym, Romami z Murzynowa. Jednak od samego początku była silnie związana z Towarzystwem Miłośników Barlinka i „Echem Barlinka”.  Roma nie tylko pisała artykuły, ale również tworzyła ilustracje i okładkę. Odznaczona m.in. Orderem Uśmiechu, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, „Pro Arte” czy też Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. 19 listopada 2011 r. w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej otwarto galerię a zarazem pracownię Romany Kaszczyc.

Image  

Usytuowana na poddaszu, wyposażona została w najnowsze systemy wystawiennicze, jednak nie została pozbawiona ciepła i przyjaznej atmosfery. To właśnie tam, można było podejrzeć jak pracuje „Barlinecka Roma” lub po prostu przyjść i zachwycać się jej pracami. Ta galeria była jej marzeniem. Sama ją urządzała i pilnowała każdego wieszanego tam obrazu. Nie tak dawno obchodziła 50-lecie swojej twórczości. Było to dokładnie 5 października 2012 roku. Uroczystość odbyła się na sali widowiskowej BOK i wtedy też Stary Guślarz, Mądra Baba i Zielony Jan, bohaterowie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” w zabawny sposób opowiedzieli historię Romany Kaszczyc, Królowej Barlineckich Artystów. Miała w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech. Wzięła udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych. Była autorką wielu publikacji w różnych pismach, a kilka spektakli teatralnych zrealizowano wg jej tekstów.

Image 

22 maja 2016r. napisała ostatnią stronę swojej książki. W imieniu całej redakcji barlinek24.pl składamy serdeczne wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim Romany Kaszczyc. "Ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach" – Romo, będzie nam Ciebie brakować!

monikary

W dniach 24 - 25 maja w Muzeum Regionalnym w Barlinku, wystawiona zostanie księga kondolencyjna, ku czci pamięci zmarłej 22 maja Romany Kaszczyc. Wszystkich mieszkańców Gminy Barlinek, pragnących złożyć swój osobisty wpis, zapraszamy w godz. 9.00 - 16.00 do Muzeum Regionalnego. Uroczystości pogrzebowe Romany Kaszczyc odbędą się 25 maja - godz. 13.30 msza św. w Kościele p.w. Św. Bonifacego, godz. 15.00 wyprowadzenie urny z kaplicy cmentarnej. 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.