niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
Image
Myszołów, kukułką?
Ponieważ w kraju obecnie odtajniane są róże teczki, ja również postanowiłem odtajnić 9-letnią ciekawostkę ornitologiczną. W drugiej połowie maja 2008r., zespół obrączkarski Komitetu Ochrony Orłów pod kierownictwem pana Adama Mrugasiewicza ornitologa – mentora z Wrocławia, obrączkował „orły” bieliki na terenie nadleśnictw: Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec, Dębno, Bierzwnik, Strzelce Krajeńskie oraz Drawno i Głusko. Zaobrączkowano 42 pisklęta bielika.

    

W jednym z gniazd nadleśnictwa Dębno doszło do ciekawego odkrycia. W gnieździe orła znajdował się opierzony pisklak bielika oraz malutki pisklak myszołowa. Różnica wieku między pisklakami wynosiła ok. 3 tygodni. Skąd wziął się myszołów? Prawdopodobnie samica myszołowa wykorzystując chwilową nieobecność samicy bielika na gnieździe, niczym kukułka zniosła swoje jajo obok jaja bielika i odleciała. Samica bielika wysiedziała oba jaja. Dorosłe bieliki wychowały zarówno swojego pisklaka jak i myszołowa.

Biedny myszołów, musiał zmienić swoje menu z gryzoni na ptactwo wodne (łyski, krzyżówki), ryby oraz drobne ssaki. Takie zachowanie samicy myszołowa w ornitologii nazywa się pasożytnictwem lęgowym myszołowa.

Dotychczas jako jedyny opisał dwa takie przypadki Adam Mrugasiewicz w opracowaniu Dolina Baryczy 1984r. w artykule – Pasożytnictwo lęgowe myszołowa (Bueto bueto) względem bielika (Haliaeetus albicilla).

REKLAMA

W swojej pracy pan Adam opisał dwa przypadki pasożytnictwa myszołowa względem bielika w latach 1982 i 1983 w dolinie Baryczy. W pierwszym przypadku (1982r.) pisklę bielika było w wieku ok. 40 dni a dwa pisklęta myszołowa w wieku 23 i 18 dni. Drugi przypadek (1983r.) w gnieździe stwierdzono dwa pisklęta bielika w wieku ok. 50 i 45 dni oraz dwa pisklęta myszołowa w wieku ok. 32 i 28 dni. W obu przypadkach ta sama samica myszołowa „złożyła” swoje jaja w gnieździe tej samej samicy bielika. Zaskoczeniem w obu tych przypadkach było to, że myszołowy młodsze od bielików o 2-3 tygodnie, w konkurencji pokarmowej z młodymi bielikami nie tylko nic nie straciły, ale wyszły z niej zwycięsko. Ciekawostką jest również to, iż środek okresu przebywania piskląt w gnieździe jest wspólny dla bielika i myszołowa.

Image
 Foto: Mariusz Urban Komitet Ochrony Orłów

W moim artykule wykorzystałem informacje pana Adama Mrugasiewicza z pracy Dolina Baryczy 1984r. opracowania: Pasożytnictwo lęgowe myszołowa (Bueto bueto) względem bielika (Haliaeetus albicilla).

Piotr Adamiok
Ornitolog

Zdjęcia piskląt bielika z dwóch różnych gniazd
podczas obrączkowania (teren nadleśnictwa Barlinek) – maj 2010r.
Foto: Piotr Adamiok

Image

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież