poniedziałek 1 maja 2017r.   imieniny: Aniela, Filip, Jakub
barlinek

Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 mln drzew. W roku bieżącym leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. hektarów. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzą w 2017 roku około 40 mln nowych drzew. Młode pokolenie drzew wypełni miejsca po usuniętych, dojrzałych już drzewach. W miejsce każdego pozyskanego dojrzałego drzewa sadzi się średnio około 15 młodych drzew. 

Działania takie leśnicy nazywają odnowieniami. Poza odnowieniami realizowane są także zalesienia, czyli sadzenie drzew w miejscach gdzie dotychczas lasu nie było, na przykład na ugorujących gruntach rolnych i nieużytkach. Tą drogą tylko w 2017 roku na terenie RDLP w Szczecinie powstanie 100 hektarów nowego lasu. 

REKLAMA

5 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Barlinek, leśnictwo Łubianka, uroczyście posadzona została Alej Lipowa oraz grupa 5 dębów pochodzących z populacji ponad 300 - letnich dębów z drzewostanu zachowawczego Nadleśnictwa Barlinek. Sadzenie odbyło się w wspominanym leśnictwie Łubianka, na granicy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej z obu województw. Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wlkp. i Szczecina. Byli przedstawiciele Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wlkp. Nie zabrakło nadleśniczego Nadleśnictwa Barlinek wraz z zastępcą i współpracujących z nimi na co dzień leśników. Byli strażnicy straży leśnej. 

Przed przystąpieniem do sadzenia, odbył się krótki instruktaż prawidłowego przeprowadzenia tej operacji. Po zakończeniu sadzenia, z okazji jubileuszu 100 - lecia Odrodzenia Państwa Polskiego, która to rocznica przypada w roku przyszłym, uroczyście odsłonięto w pobliżu miejsca sadzenia nowych drzew, kamienny pomnik upamiętniający to wydarzenie. W umieszczonej pod nim Tubie Czasu umieszczono listę uczestników uroczystości, monety od 1 grosza do 5 złotych, pierwsze strony gazet Kuriera Szczecińskiego i Gazety Lubuskiej, oraz mapę poglądową Nadleśnictwa Barlinek z zaznaczonym miejscem sadzenia.      

js

 

Dodaj komentarz

Komentarze użytkowników anonimowy będą opublikowane po akceptacji przez moderatorów. Zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze bez akceptacji. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież