pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 2 sierpnia 2021r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Borzysława

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
barlinek

Pogoda zachęca do wiosennych spacerów i rowerowych przejażdżek. Jeśli udajemy się na wycieczki leśnymi duktami, warto dokładnie się rozglądać. Puszcza Barlinecka kryje wiele tajemnic a niektóre miejsca kryją historyczne opowieści, które powodują chęć ich odkrywania i zgłębiania. Jedną z takich historii, kryje pewna ścieżka.

Na tablicy informacyjnej znajdujących się przy jednej z dróg w Gminie Barlinek znajduje się taki opis. „Ta droga prowadziła niegdyś do zaginionej w XIV w. miejscowości Brunecken. W końcowym odcinku (od Diabelskiej Doliny do skrzyżowania) przebiegała przez teren należący do zakonu Templariuszy, a po kasacji zakonu, przez dobra przekazane kapitule kolegiackiej św. Piotra i Pawła w Myśliborzu.

W czasach nowożytnych przecinała lasy królewskie, administrowane przez słynne wówczas nadleśnictwo „Neuhaus” (dziś Prądno zniszczone).

REKLAMA

Wyrys drogi uwidoczniony jest na zachowanej mapie z 1776r. Nawierzchnie brukową ułożono zapewne około 1891-1892 roku tj. w czasie, kiedy przebudowano sąsiednią drogę z Barlinka do Moczydła. Pozostawiono wówczas jej pierwotny, wijący się licznymi zakrętami przebieg, od którego wzięła swą nazwę: Droga Wężowa (nm. Schlangenweg)…

…Tą właśnie drogą, 30 stycznia 1945r. kolumny czołgów XII Korpusu Pancernego Armii Czerwonej dokonały manewru okrążającego Barlinek i zamknęły miasto w kotle. Od początku aż do dziś droga ta służy do transportu drewna.”

Wiesz gdzie to jest?

Czekamy na Państwa odpowiedzi na naszym profilu facebookowym.

Do wygrania pendrive 32 GB.

Zachęcamy do zgłaszania własnych propozycji do konkursu.

 

barlinek

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.